Çanakkale - Edirne Gezisi
GÜNCEL HABERLER

Özel Mürüvvet Evyap Koleji ve Fen Lisesi olarak şehitlerimizin kanlarıyla sulanmış şanlı yarımadamızı 9 ve 10. sınıf öğrencilerimizle beraber 12-13 Ekim 2018 tarihlerinde ziyaret ettik. Burada 57. Piyade Alayı Şehitliği,  Çanakkale Şehitler Abidesi, Arıburnu, Conkbayırı, Anzak Koyu, Seyit Onbaşı Anıtı, Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi, Seddülbahir Kalesi'ni   Kültür Bakanlığı kokartlı rehberlerimiz eşliğinde gezme ve bir nebze de olsa tarihe tanıklık etme şansı bulduk. Bize bu coğrafyayı kendi canları pahasına armağan eden şehitlerimizi yad ettik.

Türk tarihinin dönüm noktası olan bu köşede, Conkbayırı’nda  Mustafa Kemal’in  İngilizlere karşı sabah gün doğmadan başlattığı sessiz ve sürpriz süngü hücumunun, tarihin akışını neden ve nasıl değiştirdiğini  anladık.  O geceye dair hatıratında ‘Mesuliyet yükü (sorumluluk) ölümden de ağır’ notunu düşen Mustafa Kemal’i düşündük. 10 Ağustos 1915 sabahı  saat  04.25’te Conkbayırı’ndaki o efsanevi süngü hücumunda şehit olan 10 bin askerimizi, o hücum sırasında  göğsüne  bir şarapnel isabet eden, şarapnel  saatine geldiği için ölümden dönen, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü andık.

Bu büyülü coğrafyayı gezdikten sonra  tarihin bir başka şahidi Edirne'ye gittik. Burada Osmanlının görkemli eserleri Beyazıt Külliyesi, Selimiye Camii, Tarihi Edirne Çarşısı, Kırkpınar Güreş Alanı ve Lozan Anıtı’nı gezdik ve gezimizi Edirne'yle özdeşleşen ciğer tavayı yiyerek tamamladık.