PDR SERVİSİ- BİLİM ŞENLİĞİ : "GELENEKSEL ÇOCUK OYUNLARI VE TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞI İLE MÜCADELE"

"Çocuklar hayatı oyunlardan öğrenir. Liderlik etme, kurallara uyma, paylaşmayı bilme, zamanı verimli kullanma, zihinsel beceriler, kendi kültürünü tanıma vb. gibi... Oyun oynarken kendi kültürlerini tanımalarının yanı sıra gelecek hayatlarından, kişiliklerinden ipucu verirler. Onlar oyunlarda hisseder, düşünür, sevinir ve üzülür...

Günümüzde çocuklar sokaklarında daha az oynuyor artık. Apartman hayatının sıkışıklığının yanında, gelişen teknolojiler çocuklara geleneksel oyunlarını da unutturdu. Bunun sonucu olarak zamanlarının büyük kısmını bilgisayar ve televizyon başında geçiriyorlar. Artık onların arkadaşları ruhsuz ve soğuk ekranlar. Onları bu soğuk zararlı ekran bağımlılığından nasıl kurtarabiliriz? Gelecek nesillere miras olarak bırakacağımız çocuk oyunlarını nasıl onlara tekrar hatırlatabiliriz? İşte bu düşüncelerle unutulmaya yüz tutmuş geleneksel çocuk oyunlarımızı tekrar gün yüzüne çıkarmak, onlara hatırlatmak ve tanıtmak istedik.”

Rehber öğretmenimiz Ayşe Gül KEMALOĞLU  ve gönüllü öğrencilerimiz 8. Bilim Şenliği’mizde "Geleneksel Çocuk Oyunları ve Teknoloji Bağımlılığı ile Mücadele Etkinlikleri” “Algı ve Dikkat Oyunları” ile yer aldılar. Günümüz çocuklarının pek çoğunun tanıma, öğrenme ve oynama fırsatı bulamadığı geleneksel oyunları tanıtmak üzere hazırlanan eğlenceli yarışmalarda öğrencilerimizin bilgilerini sınadılar. Yetişkinlerin de ilgiyle katıldığı etkinliğimiz keyifli ve verimli bir şekilde tamamlandı. İlgi, katılımve destek gösteren tüm öğrencilerimize teşekkür ederiz.