Kodlama Kursu

 

Özel Mürüvvet Evyap Koleji ve Fen Lisesi’nde her cumartesi günü  iki periyot halinde ( 10.00-12.30 ve 13.00 -15.30 )   Algoritma, Kodlama , Robotik , 3D Tasarım , 3D Printing branşlarında kurs veriliyor.

Özel Mürüvvet Evyap Koleji ve Fen Lisesi ile Türkiye’nin bilişim eğitimi alanındaki en köklü ve en büyük kuruluşu olan Bilge Adam firmasının birlikte üstlendikleri bu proje/kurs ile öğrenciler yeni çağın gerektirdiği temel becerilerden olan kodlama ve yazılım  alanında  niteliklerini çoğaltmış olacaklar. Microsoft, Autodesk, Apple, Google vb. kurumların uluslararası sertifikalarına sahip Bilge Adam profesyonelleri bu birikimlerini okulumuz öğrencilerine cumartesi kurslarında aktaracaklar.

 Algoritma, Kodlama , Yazılım, Robotik , 3D Tasarım , 3D Printing eğitimleri okulumuz öğrencileri için farklı yaş grubu ve seviyelere göre oluşturulmuş sınıflarda sürecek.  Gerçek hayatta kullanılan yazılımların gençlerin öğrenebileceği şekilde aktarılması üzerine tasarlanmış olan bu eğitim modeli ile öğrenciler teorik değil, bire bir uygulamalı eğitim alma imkânı buluyorlar. Herkesin somut bir ürün geliştirmesiyle tamamlanacak olan eğitim programı  90 saat / 1 yıl olarak öngörülüyor.

Özel Mürüvvet Evyap Koleji ve Fen Lisesi bu eğitim programı ile öğrencilerin teknolojiyi sadece tüketen değil,  üretebilen bireyler olmalarını, hızla değişen dünyadaki yaşamlarının vazgeçilmez bir parçası olacak bilgileri bu eğitim süreçleri ile kazanmalarını amaçlıyor. Kodlama ve yazılım eğitimi, analitik düşünme ve problem çözme becerilerinin gelişmesinde oldukça etkili bir branş olup ileride öğrencilerimiz hangi mesleği seçerlerse seçsinler,  teknolojiye hâkim olmaları sebebiyle alanlarında fark yaratmaları mümkün olacaktır.

Eğitim Programında  görev alan uzmanlardan Eğitim Planlamada   Murat Pehlivan ,Roni Medina     Yazılım Geliştirme Mühendisleri / Eğitmenleri   Selin Özenç ve Ethem Şanver 90 saatlik  ders içeriğini öğrenme hızları ile doğru orantılı olarak kavratıp, program sonunda yapılacak sınavlara öğrencileri hazırlayacak. Kursta yer alan dersler ;

Algoritma; bir problemin çözümü için gereken tüm işlemlerin mantıksal olarak sıralı bir şekilde ifade edilmesidir. Bu kavram sadece programlama yada yazılım geliştirmek için değil; günlük hayattaki aktivitelerde ve çeşitli derslerde karşılaşılan sorunları çözmek için de kullanılır.

Robotik;Bu dersin amacı, Endüstri 4.0 ile dünyada giderek yaygınlaşan robotik kullanımına öğrencileri hazırlamaktır. Eğitimlerimizde Lego, Mindstorms ev3 eğitim seti kullanılır.Ayrıca Arduino da öğretilir.

3D Tasarım; Günümüzde her işin başı tasarımdır. Öğrenciler bu eğitimde tüm nesnelerde kullanılan 3 boyutlu modellemeyi ve ilgili yazılımları öğrenir.

3D Printing; Teknolojide devrim yaratan 3 boyutlu yazıcıların çalışma mantığı ve baskı tekniklerinin anlatılacağı bu eğitim sonunda, öğrencilerimiz tasarladıkları 3D modellerin baskısını alabilecek seviyeye geleceklerdir.

2017-2018 Eğitim Öğretim döneminde  okulumuzdaki Bilge Adam Kodlama kursuna katılan öğrencilere 2018 -2019 dönemi eğitimlerinde seviyelerine göre yazılım dilleri eğitimi verilecektir.

 

  Başlıca yazılım dilleri;

Java: Başlangıçta 1991 yılında akıllı televizyonlar için programlama dili olarak icat edildi. Oracle Java hala dünyanın en popüler programlama dilidir. Java basit, modern, nesne yönelimli, tip-korumalı ve C ile C++ dillerinin iyi özeliklerini almış bir dildir. Fazla olarak, her platformda çalışabilme yeteneğine sahiptir. Bu yetenek, onu yalnız bilgisayarlarda değil, internet uygulamalarına, cep telefonlarına, oyun makinelerine, ev aletlerine kadar geniş bir yelpazede uygulama alanı bulmasını sağladı. Bu nedenle, Java’yı hem programlama dili, hem de bir ortam olarak düşünebiliriz. Bu ortamda işletim sistemi, ağlar, internet programlama, veritabanı ve bütün orta katman (middleware) teknolojileri yer alır.

C: En yaygın kullanılan eski programlama dillerinden biri olan C, 1970’lerin başında yaratılmıştır. 1978 yılında 800 sayfalık ilk “The C Programming Language – C Programlama Dili” kitabı basılmıştır. 1972 yılında Dennis Ritchie tarafından Bell Telefon Labaraturvarında Unix işletim sistemi ile kullanılmak için tasarlanmıştır. C, özellikle sistem programlamada sembolik makine dili (Asembler) ile tercih edilmektedir. İşletim sistemleri, derleyiciler ve debug gibi aşağı seviyeli sistem programlarının yazılımında yoğun olarak C programlama dili kullanılır.

Python: Bu programlama dilinin geçmişi 1989 yılına kadar uzanmaktadır. Çoğu programcı yazılıma başlamak için en kolay dil olduğunu savunuyor. Eğer Python programlama dilini öğrenirseniz, İnternet’te saatlerce ücretsiz PDF birleştirme programı aramak veya profesyonel yazılımlara onlarca dolar para vermek yerine, belgelerinizi birleştirip işinizi görecek programı kendiniz yazabilirsiniz.

PHP: PHP yazılım dili web sitelerini programlamak  için kullanılmaktadır ve kullanımı da son derece yaygındır. Hatta bazı tahminlere göre kullanım oranı üçte bir daha fazla diğer programlama dillerine göre. Facebook, Wordpress, Yahoo gibi büyük siteler PHP dilini kullanmaktadırlar.

Visual Basic: Microsoft Visual Basic ( .NET) olay yönlendirmeli, üst seviye, nesne tabanlı ve görsel bir programlama dilidir. Visual Basic, çok amaçlı ve aynı zamanda kolay bir şekilde program geliştirmenizi sağlayan bir programlama ortamıdır. Visual olmak (görsellik), simgelerle yapılan iletişimi ifade eder. Visual Basic programlarında ortamın tasarımı öncelikli olarak yapılan işlemdir. Kod yazmak ikincil kalır.

JavaScript: Web uygulamalarında kullanılan popüler ve son derece kullanıcı dostu bir programlama dilidir. JavaScript ile yazılmış olan kodların okunması çok kolaydır. JavaScript programlama dili programlarını basit yönden çözümlemek isteyen programcı olmayan kullanıcılar tarafından, basit bir prosedüral dil gibi kullanılabilir

R: İstatistikçiler ve veri analizi yapmak isteyen herkes için tercih edilen bir programlama dilidir. Google, matematikçilerine verdiği güçle R’nin büyük bir hayranı olarak rekor kırdı. R programı, C ve Java gibi birçok programlama dili ile uyumlu çalışabilmektedir. R, içerisinde grafikler oluşturan etkin araçlara sahiptir. Ayrıca isterseniz kendi grafiklerinizi kendiniz oluşturabilirsiniz.

Go:  Go programlama dili Google’ın yani dünyanın en yoğun arama motorunu güçlendirmek için tasarlanmıştır. Güvenirliği ve bütünlüğü çok önemli olduğu için geliştiricilere kapatılmıştır. Go dili geliştirici ekibinin temel prensiplerinden biri de “bir işi yapmanın en iyi yolunu bulursan farklı yöntemlere gerek yoktur” üzerine kuruludur.

Ruby: Python dili gibi geliştiriciler bu 24 yaşındaki programlama dilini çok seviyorlar çünkü kodu okuması ve yazması kolaydır. Ruby dilinin resmi sloganı “Bir programcının en yakın arkadaşı.”dır.

Groovy:  Groovy, Java dilinin bir dalıdır ve 2007 yılının başlangıcından bu yana kod yazmayı kolaylaştırması ile bilinmektedir.  Groovy, Java koduyla tam bir uyum sağladığından IBM, Google ve Target gibi büyük şirketlerdeki geliştiricileri kazanmaya devam etmektedir.