Kulüpler
Kulüpler

SPORTİF KULÜPLERİMİZ

Spor, yalnız beden kabiliyetinin bir üstünlüğü sayılmaz. İdrak ve ahlâk da bu işe yardım eder. Zekâ ve kavrayışı kısa olan kuvvetliler, zekâ kavrayışı yerinde olan, daha az kuvvetlilerle başa çıkamazlar. Ben, sporcunun zeki, çevik aynı zamanda ahlâklısını severim ( M. Kemal Atatürk).

BASKETBOL

Sürat ve koordinasyona dayalı, kişiye takım ruhu ve her sayısında ayrı bir heyecan veren, dostluk kazandıran mücadele ve dayanıklılığa bağlı, etkili bir spor dalıdır.

BİLARDO

Bilardo, el ve göz koordinasyonun gelişmesini sağlayan bir spor türüdür. Avrupa’nın en çok ilgilenilen bireysel spor branşları arasında yer almaktadır. Bilardo sporunda önemli olan açı hesaplamak ve hızı ayarlamaktır.

BİNİCİLİK

At üzerindeyken dengeyi sağlamaya çalışmanın yanı sıra atın; binicinin isteği doğrultusunda hareket etmesini sağlamak için birçok yöntem vardır. Bu yöntemleri uygularken kişinin konsantrasyonu gelişir. Dikkat dağınıklığı ortadan kalkar, odaklanma yeteneği artar. Ayrıca çabuk davranmak gerekeceği içinde kişi, kısa zamanda karar vermeyi, inisiyatif kullanmayı öğrenir. Bundan başka, kişi başladığı işi bitirmeye odaklanır. Bu çalışmalar, kişinin kararlı ve istikrarlı bir birey olmasını sağlar. Kişi böylece başarının da tadını çıkarmaya başlar.

FUTBOL

Takım ruhu ve yüksek performans gerektiren en zevkli salon sporlarından biridir. Sıçrama kuvveti ve çabukluğunu geliştiren etkili bir oyundur.

MASA TENİSİ

El, göz koordinasyonunu çok iyi çalıştıran, dikkati geliştiren etkili bir spor dalıdır. Sürat ve çabukluk esasına dayanır.

SATRANÇ

4000 yıllık tarih ve kültüre dayanan sosyal bir etkinlik, oyun ve spordur. Planlı hareket etmek, fikir ve stratejiyi geliştirmek, geleceği öngörmek ve düşündüğünü uygulamaya geçirmek gibi becerileri geliştirir. Hafıza ve beynin matematiksel yönünü geliştirir. Sabrı ve sakin düşünmeyi, objektif bakış açısını geliştirir.

TEKVANDO

TAE; ayak, KWON; el anlamına gelmektedir. DO ise ahlak ve fazilete ulaşmak için takip edilmesi gereken düşünce ve davranış biçimidir. Taekwondo; kelime anlamıyla el ve ayaklarla uygulanan savunma ve vuruş tekniklerinden oluşan; sporcuda, ahlaki değerlerin yüceltilmesine katkıda bulunan bir spor dalıdır.

TENİS

Dayanıklılık ve sabır isteyen, çok etkili bir spor dalıdır. Patlayıcı kuvveti geliştirir. Özgüven duygusunu artırır.

VOLEYBOL

Takım ruhu ve yüksek performans gerektiren en zevkli salon sporlarından biridir. Çabukluğu ve sıçrama kuvvetini geliştiren, etkili bir oyundur.

 

SANATSAL KULÜPLERİMİZ

Güzel sanatların hepsinde, ulus gençliğinin ne türlü ilerletilmesini istediğinizi bilirim. Bu yapılmaktadır. Ancak bunda en çabuk, en önde götürülmesi gerekli olan Türk musikisidir. Bir ulusun yeni değişikliğinde ölçü, musikisidir. Değişikliği alabilmesi, kavrayabilmesidir ( M. Kemal Atatürk).

GELENEKSEL TÜRK SANATLARI

Geldiler, kâğıda renk, yazıya ahenk katmak üzere geldiler. Söz yerde kalmasın dediler, kucaklamaya geldiler. Geldiler, güzellik katmak için cümle güzel sözlere. Kulübümüzde medeniyet ve kültürün beşiği olan Anadolu'nun yüzlerce yıllık eşsiz birikimiyle, atalarımızdan bize miras kalan tezhip, hat, minyatür, ebru ve kağıt sanatlarının korunması, geliştirilerek devam ettirilmesi, yeni nesillere aktarılması ve dünya sanatları arasındaki önemini koruması hedeflenmektedir.

GİTAR

Parmakla ya da mızrapla çalınan, yanları oyuk bir gövdesi bulunan, uzun saplı, telli bir müzik aletidir. Gövde ile saptaki köprü arası tel uzunluğunun yarısı olup bir oktavdır. Öğrenilmesi diğer müzik aletlerinden daha kolay ve bir o kadar da zevkli bir müzik aletidir.

KEMAN

Estetik görünümü ve içli sesiyle enstrümanların en asillerindendir. Perdesiz olmasından dolayı, çalan kişide kulak hassasiyeti çok önemlidir. Ayrıca yaylı bir çalgı olması da ekstra bir zorluk katar. Fakat öğrendikten sonra bir daha asla bırakamazsınız.

PİYANO

Her insanın bir müzik aletini az da olsa çalması onun gelecekteki başarısını olumlu yönde etkilemektedir. Piyano, bunların en zevklisidir.

MUN

Liselerarası popülerliği giderek artan MUN (Model United Nations) kulübünün amacı; öğrencilerin dünyaya bakış açılarını geliştirmek, uluslararası konularda çözüm önerisi sunmalarını sağlayan simülasyonlar yapmaktır.  Kulüp üyeleri çeşitli ülkelerden delegeleri temsil ederler ve konsey çalışmalarında araştırma,  tartışma, topluluk önünde konuşma, fikirlerini ifade edebilme gibi beceriler kazanırlar.

TARİH VE DÜŞÜNCE

Dünya medeniyetlerini, aralarındaki sosyal, kültürel, siyasi, iktisadi ilişkileri öğrenir, dünya tarihini kavrar. Bunun yanında Türk tarihini bütüncül bir bakış ile öğrenir. Dün bugün yarın arasında sağlıklı analizler geliştirir.

MÜNAZARA

Yeni fikirleri ve yorumları, etkileyici ve yapıcı tartışma zeminleri üzerinde birleştirerek, münazara turnuvaları düzenleyip öğrencilere bu bilinci aşılamayı amaçlayan kulübümüzde öğrenciler; hızlı düşünmeyi öğrenerek hazırlıklı hazırlıksız sınırlandırılmış süreli konuşma yapmayı öğrenirler. Yapılacak çalışmalar sonucunda derli toplu düşünme ve yapısal konuşma yeteneği kazanırlar. Dünyaya uyum sağlamak ve dünya gündemi hakkında akıl yürütebilme yetisini kazanırlar.

TİYATRO

"Tiyatro sahnesinin tozunu yutan bir daha o sahneden inmek istemez." Çünkü içinde telaşlar, heyecanlar, sevgiler, korkular, tutkular barındıran büyülü bir tozdur o. Işıklar altındaki bu renkli dünyanın heyecanını birlikte yaşayalım ve... "AÇILSIN PERDE!" diyelim.

RİTİM ATÖLYESİ

Ritim çalışmaları sonucunda, çocuk üzerinde zamanlama duygusu, konsantrasyon süresinin artması, hafızanın gelişmesi, duyulan ritmin ya da müziğin; beyin, kulak ve ellerle koordinasyonunun sağlanması, dinlemeyi öğrenme, grup çalışmasını öğrenme gibi çok önemli gelişimler gözlemlenir ve oldukça eğlenceli bir kulüptür.

 

TEKNOLOJİ VE İLETİŞİM KULÜPLERİ

İlim ve fenin dışında yol gösterici aramak gaflettir, cahilliktir, doğru yoldan sapmaktır. Yalnız ilmin ve fennin, yaşadığımız her dakikadaki safhalarının gelişimini anlamak ve ilerlemeleri zamanında takip etmek şarttır ( M. Kemal Atatürk).

ALMANCA KULÜBÜ

Hızla gelişen ve globalleşen dünyada, dünya vatandaşı olmak için birden fazla yabancı dile ihtiyaç vardır. İngilizce dışında dünyada itibar gören ve bilim dilinde de kendini kanıtlamış olan Almanca dilini öğretmek için açılan bir kulüptür. Almanca kulübünde, öğrencilerin  gündelik hayatta iletişim  kurabilecekleri düzeyde  Almanca öğretilir.

ENGLISH CONVERSATION

Öğrencilerimizin İngilizceyi doğal bir iletişim aracı olarak kullanacakları bu kulübü, Amerikalı Native Speaker’ımız çalıştırmaktadır. Haftalık derslere ek olarak bu kulübü tercih eden öğrencilerimiz, günlük konuşma İngilizcesini her çarşamba iki saat pratik etme şansı bulacaktır.

İSPANYOLCA KULÜBÜ

İspanyolca kulübü; okulumuzda 2. yabancı dil olarak öğretilen İspanyolcayı üst düzeye çıkartmak isteyen öğrencilerimize yönelik kurulmuştur.  Amaç; öğrencileri DELE sınavına hazırlamak,  bununla beraber öğrencilerin ifade ve anlatımlarını geliştirmektir. İspanyolca kulübüne katılmak için okulda bir sene ders görmüş olmak gerekmektedir.

KISA FİLM KULÜBÜ

Kısa Film kulübü öğrencilerin kendi imkânları ile kısa film çalışmaları yapabilecekleri bir kulüptür. Oluşturulan ürünler öğrencilere kendi arkadaşları ile okul içinde eğlenceli vakit geçirme imkânı sağlar. Kulüp çalışmaları öğrencilerin sosyalleşmesini, sanatsal yönlerinin ön plana çıkmasını ve ekip olarak çalışma becerilerini güçlendirir.

YGS KULÜBÜ

Öğrencilerin yaşam biçimlerini ve mesleklerini belirleyecekleri üniversite sınavlarına hazırlık maratonu hayli zor geçmektedir.  YGS kulübümüzde, YGS konularına yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Bu program çerçevesinde konuların ayrıntılı tekrarları yapılmakta, farklı kaynaklardan sorular çözülmekte, tutulan istatistiklerle öğrencilerin gelişimi izlenmekte ve güven artırıcı çalışmalar yapılmaktadır. Kulübümüz, ayrıca alanlarımızda uzman konuşmacılar davet ederek meslek ve üniversite tanıtımları yaparak, seçkin üniversitelere kariyer planlama gezileri düzenlemektedir.