Bilimsel Adı

Buxus sempervirens

Türü

Geniş yapraklı yaprak dökmeyen 4,5-6(9) m yüksekliğinde, yoğun, çok dallı, yuvarlak veya geniş dış hatlı çalıdır. Gövde köşelidir (“kare”).

Yapraklar karşılıklı, basit, eliptik ila dikdörtgen, 12-25 mm uzunluğunda, yaklaşık yarısı genişliğinde, tepede küt veya derin girintili, üstte koyu yeşil, altta açık veya sarımsı yeşil, altta damar ortası krem ila sarımsıdır.

Krem renkli çiçekler, taç yapraksız, ilkbaharda yaprak koltuklarında gelişir, kokuludur. Meyve küremsi, 8 mm uzunluğunda, üç boynuzlu, açılır kapsüllüdür.

Kullanımı

Türlerin en yaygın kullanımı süs olarak ve bonsai sanatıdır.

Tür aynı zamanda kerestesi için de kullanılır. Ahşap oyma, tornalama ve müzik aletleri üretimi için çok uygundur.

Bitki aynı zamanda zehirlidir, ancak bu, frengi, romatizma, epilepsi ve sıtma için sakinleştirici ve tedavilerin üretimi için kullanılmıştır.

Daha yakın zamanlarda, bu türden, asetilkolinesteraz aktivitesi de dahil olmak üzere geniş bir biyolojik aktivite yelpazesine sahip maddeler izole edilmiştir; bu, onu Alzheimer hastalığı için tedavilerin geliştirilmesinde potansiyel olarak faydalı hale getirebilir.

Kaynak

https://tr.wikipedia.org/wiki/Buxus_sempervirens

Kişisel Verilerin Korunması, Gizlilik Politikası ve Çerez (Cookie) Kullanımı İlkeleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.