Kulüpler

AEROBİK DANS

Müzik eşliğinde, tempolu açma, germe hareketlerinden oluşan bir spordur. Spor, zayıflama ya da kilo alma gibi amaçlar için zoraki yapıldığında, hayli külfetli olabilmektedir. Sizlere, müzik eşliğinde çok eğlenceli bir ortamda spor yapma, spor yaparken zevkle vakit geçirme imkanı sağlamaktadır.

 

BASKETBOL

Sürat ve koordinasyona dayalı, kişiye takım ruhu ve her sayısında ayrı bir heyecan veren, dostluk kazandıran mücadele ve dayanıklılığa bağlı, etkili bir spor dalıdır.

 

BİLARDO

Bilardo, el ve göz koordinasyonun gelişmesini sağlayan bir spor türüdür. Avrupa’nın en çok ilgilenilen bireysel spor branşları arasında yer almaktadır. Bilardo sporunda önemli olan açı hesaplamak ve hızı ayarlamaktır.

 

BİNİCİLİK

At üzerindeyken dengeyi sağlamaya çalışmanın yanı sıra atın, binicinin isteği doğrultusunda hareket etmesini sağlamak için birçok yöntem vardır. Bu yöntemleri uygularken kişinin konsantrasyonu gelişir. Dikkat dağınıklığı ortadan kalkar, odaklanma yeteneği artar. Ayrıca çabuk davranmak gerekeceği için de çocuk, kısa zamanda karar vermeyi, inisiyatif kullanmayı öğrenir. Bundan başka, çocuk başladığı işi bitirmeye odaklanır. Bu çalışmalar, çocuğun kararlı ve istikrarlı bir birey olmasını sağlar. Çocuk böylece başarının da tadını çıkarmaya başlar.

 

JİMNASTİK

Jimnastik her çocuğun yapması gereken, fiziksel özelliklerin bütününü çalıştıran en temel spordur. Denge, kuvvet, dayanıklılık, esneklik ve estetik gibi özellikleri geliştirir.

 

FUTBOL

Futbolu şimdiye kadar büyük stadyumlarda, halı sahalarda veya sokak aralarında oynamış olabilirsiniz. Peki, hiç spor salonlarında oynandığını duymuş muydunuz? Tüm dünyada“ futsal” adıyla bilinen “salon futbolu”, çocukların ve gençlerin vazgeçilmez sevgilisi olan futbolu kullanarak daha sağlıklı nesiller yetiştirmek amacıyla oynanıyor.

 

MASA TENİSİ

El, göz koordinasyonunu çok iyi çalıştıran, dikkati geliştiren etkili bir spor dalıdır. Sürat ve çabukluk esasına dayanır.

 

OKÇULUK

Kökeni insanoğlunun avcılık günlerine dayanan, oku bir yay aracılığıyla hedefe göndermeyi amaçlayan spor dalı. Okçuluk ilk kez 1904 Yaz Olimpiyatları’nda olimpik programa alınmış, 1972’den beri aralıksız olarak bu spora programlarda yer verilmiştir. Bu branşta ilk dönemlerde Fransa, Belçika ve Büyük Britanya söz sahibiyken, daha sonraki dönemlerde ABD, Rusya, İskandinav ülkeleri, İtalya ve Kore bu ülkeleri izlemiştir. 1931’de kurulan ve halen 140 ülkenin üye olduğu Uluslararası Okçuluk Federasyonu (FITA - Fédération Internationale de Tir a l’Arc) okçuluk dalında en büyük otoritedir.

 

SQUASH

Squash, raket ve topla iki oyuncu (çiftlerde dört oyuncu) tarafından oynanan bir tür raket sporudur. Son derece mücadeleci, hızlı ve stratejiye dayalı bir spordur. Squash’ta önemli olan fizik gücünü beyin gücü ile birleştirebilmek ve tamamen konsantre olabilmektir.

 

TEKVANDO

TAE; ayak, KWON; el anlamına gelmektedir. DO ise ahlak ve fazilete ulaşmak için takip edilmesi gereken düşünce ve davranış biçimidir. Taekwondo; kelime anlamıyla el ve ayaklarla uygulanan savunma ve vuruş tekniklerinden oluşan, sporcuda, ahlaki değerlerin yüceltilmesine katkıda bulunan bir spor dalıdır.

 

TENİS

Dayanıklılık ve sabır isteyen, çok etkili bir spor dalıdır. Patlayıcı kuvveti geliştirir. Özgüven duygusunu artırır.

 

VOLEYBOL

Takım ruhu ve yüksek performans gerektiren en zevkli salon sporlarından biridir. Çabukluğu ve sıçrama kuvvetini geliştiren, etkili bir oyundur.

 

BECERİKLİ ELLER

Kulübümüzün amacı, sadece sanat yapan kişiler yetiştirmek değil, sanatı seven ve kültürü algılayan bireyler yetiştirmektir. Yani herkesin sanatçı olması mümkün olmasa da, herkese sanatı anlayan ruhu kazandırmaktır. Kulübümüzde öğrencilerimiz, keçe, kumaş, renkli düğmeler ve ipler, renkli kağıtlar, kartonlar, kutular, makaralar, mukavva vb. malzemeler kullanarak tasarımlar yaparlar. Öğrencilerimiz bu çalışmalarla sadece el becerilerini değil aynı zamanda iş bölümü, paylaşım, sorumluluk vb. duygularını da geliştirirler.

 

DESTINATION IMAGINATION

Destination Imagination (DI) kar  amacı gütmeyen, gönüllülerce yürütülen, sebep odaklı bir organizasyondur. Amacı geleceğin lider ve yenilikçileri olabilmeleri için öğrencilere ilham verip onları donatmaktır. 1999 yılından bu yana, bu kar amacı gütmeyen yapı bir milyondan fazla katılımcıyı etkilemiştir. Her yıl yaklaşık 200,000 genç, organizasyonun eğitim programları ile üretkenlik sürecini öğreniyor ve yeni dostluklar kuruyor. Tüm DI programları proje türündedir ve hayal gücünden yenilikçiliğe geçişi sağlayan yaratıcı ve üretken süreci öğretir. Kulübümüzün hedefi de öğrenci takımlarının hayatlarının her aşamasında üretken olabilmelerini öğrenmelerine yardımcı olmaktır. Sene başında takımlar 7 farklı yarışma tipinden birini seçer. Üretim, gelişim ve uygulama ile geçen haftalar sonunda takımlar yerel turnuvalara katılır (Şubat). En yüksek puanı alan takımlar ulusal turnuvaya gitmeye hak kazanır. Turnuvanın en son halkası ise ABD’de düzenlenen Dünyanın en büyük yaratıcılık etkinliği olan Global Finallerdir.

 

TİYATRO

“Tiyatro sahnesinin tozunu yutan bir daha o sahneden inmek istemez.” Her tiyatro sanatçıları. Çünkü içinde telaşlar, heyecanlar, sevgiler, korkular, tutkular barındıran büyülü bir tozdur o. Işıklar altındaki bu renkli dünyanın heyecanını birlikte yaşayalım ve… “Açılsın perde!" diyelim.

 

ENSTALASYON

Çevremizde bulunan her türlü materyaller değerlendirir. Öğrencilerimizin hayal güçlerini kullanarak, farklı materyallerle farklı sanat ürünleri ortaya çıkarır. Sadece hazır boyalarla değil, etrafında bulunan her şeyle sanat olabileceği gerçeğini deneyerek öğrenir. Kulübümüzde her türlü malzeme kullanılarak çalışmalar oluşturulur.

 

GİTAR

Parmakla ya da mızrapla çalınan, yanları oyuk bir gövdesi bulunan, uzun saplı, telli bir müzik aletidir. Gövde ile saptaki köprü arası tel uzunluğunun yarısı olup bir oktavdır. Öğrenilmesi diğer müzik aletlerinden daha kolay ve bir o kadar da zevkli bir müzik aletidir.

 

ÖZGÜR SANATLAR

Yeterince tanınmamış sanatların, eğitime katkısı olacak tarzda öğrenmektir. Kulüpte yapacağımız çalışmalar: Fimo, Grafitti, Sprey Art, Exlibris Eko Sanatlar vs. Uygulamalı, bireysel ve grup halinde çalışmalar yapılacaktır. Sergi açarak uygulaması yapılan ürünlerin bir kısmı ile yarışmalara katılmaktır.

 

HOBİ ART KULÜBÜ

İnsanların boş vakitlerinde hiçbir zorunlulukları olmadığı halde mesleklerinden, sosyal statülerinden ya da maddi kazançlarından bağımsız olarak; rahatlama ve eğlence amaçlı yaptığı tüm faaliyetlere hobi denir. Hobi olarak ilgilenilen aktiviteler kişinin bir takım yetenekler geliştirmesini ve/veya var olan yeteneklerini daha da geliştirmesini sağlar. Bu kulüpte, genel olarak insanların el becerilerini geliştiren, çivi, boncuk, keçe, kağıt v.b gibi kolay ulaşılabilecek malzemelerle ortaya çıkarılan çalışmalar gerçekleştirilecektir. Bu çalışmalar birçok sanat dalının alt yapısını oluşturacak nitelikte olacaktır. Öğrencilerimiz hem sanat dallarını tanıyacak hem de kendi özgün eserlerini oluşturacaklardır.

 

KALİGRAFİ

Harfler arasındaki boşlukları, belli estetik ve tasarım kurallarına göre düzenleyerek, kişi isimlerini, düşünürlere ait güzel ve özlü sözleri, sesleri gösteren harflere ilaveten çeşitli işaret ve simgelerle kâğıt ya da benzeri malzeme üstüne kalem, kamış veya fırçayla güzel ve zarif yazı yazma sanatı.

 

KEMAN

Klasik temel enstrümanlarından biri olan keman, aynı zamanda Türk müziğimizde de önemli bir yere sahiptir. Estetik ve etkileyici yapısının yanı sıra, perdesiz ve yaylı oluşu çalan kişiye daha geniş bir ifade alanı sunar.

 

MİNİK RESSAMLAR

Resim kulübü; özellikle görüş, seziş ve buluş ufuklarını geliştirici çalışmalara yer verir. Öğrenci her çeşit boya ile güzel resimler yapıp sergiler. Hayallerini tuvale aktarır. Çeşitli yarışmalara katılıp kendisini ifade etme imkânına sahip olur.

 

GÜNCEL SANATLAR

Eğitim sürecinde, üreticiliği güçlendiren, özgüvenin kazanımına katkıda bulunan, özgürlük ve özgünlük bağlamında isabetli kararlar almasına yardımcı olacak resim eğitimi sunmak ve güncel sanat aktivitelerini takip etmektir. Sanat güncesini okula taşımak, sanat tarihi, sanat eleştirisi, performans sanatlarını takip ederek okul sanat güncesini de dışarıya tanıtmak amacını güder.

 

PİYANO

Piyano, notaların doğal seslerini yansıtan en temel enstrümandır. Yapısı ağaç olmasından dolayı insanın ruhuna ve parmaklarına gerçekçi dokunuşlar sunar.

 

RİTİM KULÜBÜ

Ritim çalışmaları sonucunda, çocuk üzerinde zamanlama duygusu, konsantrasyon süresinin artması, hafızanın gelişmesi, duyulan ritmin ya da müziğin beyin, kulak ve ellerle koordinasyonunun sağlanması, dinlemeyi öğrenme, grup çalışmasını öğrenme gibi çok önemli gelişimler gözlemlenir ve oldukça eğlenceli bir kulüptür.

 

SATRANÇ

4000 yıllık tarih ve kültüre dayanan sosyal bir etkinlik, oyun ve spordur. Planlı hareket etmek, fikir ve stratejiyi geliştirmek, geleceği öngörmek ve düşündüğünü uygulamaya geçirmek gibi becerileri geliştirir. Hafıza ve beynin matematiksel yönünü geliştirir. Sabrı ve sakin düşünmeyi, objektif bakış açısını geliştirir.

 

TARİH DÜŞÜNCE

Tarih ve Düşünce Kulübü öğrencileri, Atatürk’ün Türk gençliğine ne kadar güvendiğini bilerek, Atatürk ilke ve devrimlerini içselleştirir. Cumhuriyetimizin ilelebet yaşaması için elinden geleni yapmaya azmeder. Türk milletinin tarihi geçmişini ve özelliklerini bilir, bu milletin bir ferdi olmaktan onur duyar. Kurtuluş Savaşında mücadele eden atalarının yaptığı fedakârlıkları bilir, Dünya medeniyetleri arasındaki sosyo-kültürel ve iktisadi ilişkileri öğrenir hem milli tarihini hem de dünya tarihini iyi bilir. Bütünsel bakış açısı kazanır.

 

VİTRAY

Hammaddesi cam olan ve resim sanatı ile özdeşleşmiş, ışık geçirgenliğine sahip ve geleneksel nitelikler taşıyan bir süsleme sanatıdır. Bu kulüpte, cam boyaları kullanılarak yapılan çalışmalarda, öğrencilerimiz ışığın renklerle armonisine şahit olacak ve ortaya çıkan eserleri sergileyerek sanatın birleştirici rolünü öğrenmiş olacaklar.

 

AKIL OYUNLARI

Dünyada ve Türkiye’de her yıl Akıl Oyunları yarışmaları düzenlenmektedir. Türkiye’de düzenlenen Akıl Oyunları yarışmalarında başarılı olan katılımcılar ülkemizi uluslararası yarışmalarda temsil etmektedir. Akıl Oyunları Kulübünde öğrencilerimizin zekâ gelişimi, etkili düşünme ve hafıza teknikleri konularında Kendilerini geliştirmeleri amaçlanmaktadır. Her türlü zekâ sorusu ve bulmacanın inceleneceği kulübümüzde bulmaca çözmekten hoşlanan öğrencilerimizle okul takımı oluşturulur.

 

ALMANCA

Hızla gelişen ve globalleşen dünyada dünya vatandaşı olmak için birden fazla yabancı dile ihtiyaç vardır. İngilizce dışında dünyada itibar gören ve bilim dilinde de kendini kanıtlamış olan Almanca dilini öğretmek için açılan bir kulüptür. Almanca kulübünde, öğrencilerin gündelik hayatta iletişim kurabilecekleri düzeyde Almanca öğretilir.

 

İNGİLİZCE PRATİK KONUŞMA

Öğrencilerimizin İngilizce’yi doğal bir iletişim aracı olarak kullanacakları bu kulübü, Amerikalı Native Speaker’ımız çalıştıracaktır. Haftalık derslere ek olarak bu kulübü tercih eden öğrencilerimiz, günlük konuşma İngilizce’sini her Çarşamba iki saat pratik etme şansı bulacaktır.

 

FEN BİLİMLER PROJE KULÜBÜ

Fen Bilimleri ve Proje kulübümüzde bilimsel kitaplar, dergiler, basılı ve dijital materyaller incelenir. İlginç deneyler yapılır. Fikirler araştırılır ve tartışılır. Orijinal fikirler projelendirilir, geliştirilir ve uygun görülenler yarışmalara katılır. Öğrencilerimizin ekip olarak çalışma becerini geliştirir. Araştırma, tartışma, fikirlerini ifade edebilme becerilerini kazanır.

 

FOTOĞRAFÇILIK

Öğrencilerin görsel sanatlara olan ilgisini arttırmak ve ortaya çıkardıkları sanat eserlerini, diğer öğrencilerle ve toplumun diğer bireyleriyle paylaşmak amaçlı faaliyetler düzenleyen kulübümüzdür.

 

İSPANYOLCA

İspanyolca Kulübü; okulumuzda 2. yabancı dil olarak öğretilen İspanyolca’yı üst düzeye çıkartmak isteyen öğrencilerimize yönelik kurulmuştur. Amaç; öğrencileri DELE sınavına hazırlamak, bununla beraber öğrencilerin ifade ve anlatımlarını geliştirmektir. İspanyolca Kulübüne katılmak için okulda bir sene ders görmüş olmak gerekmektedir.

 

KISA FİLM KULÜBÜ

Kısa film kulübü olarak amacımız; öğrencilerimizin sinema ve film tarihi hakkında geniş bir bilgiye sahip olmaları ve sinemaya, filme başka bir perspektiften bakmalarını sağlamak. Kısa film nasıl çekilir, senaryo nasıl oluşturulur, hangi aşamalardan geçer, nasıl birleştirilir, hangi programlar kullanılır vs. gibi işlemlerin öğretilmesi hedeflenmiştir. Faaliyetlerimiz; Türkiye’den ve Dünyadan iyi örnek oluşturabilecek filmleri takip ederek bunlar hakkında bilgi sahibi olmak. Film analizleri ve filmler hakkında tartışmalar yapmak, kısa ve daha uzun metraj film festivali düzenlemek. senaryo grupları oluşturmak film ve dizi setlerine geziler düzenlemektir.

 

LEGO ROBOTİK KULÜBÜ

Lego Robotik Kulübü, robot oluşturmak için üretilmiş parçaları çeşitli şekillerde bir araya getirerek hareket eden ve belli görevleri yerine getiren robotların üretildiği bir kulüptür. Dünyada robot geliştirme çalışmaları hızla sürmektedir. Lego Robotik Kulübü öğrencilerin hayal güçlerini gerçekleştirme imkânı sunar, tasarım kabiliyetlerini güçlendirir. Ekip olarak çalışma becerisi sağlar.