Özel Mürüvvet Evyap Koleji ve Fen Lisesi
Bilardo kulübü;Açı hesaplama ve hız ayarlama esaslarına dayanan bilardo sporu ile öğrencilerimizin, hızlı ve doğru karar verebilme yetilerini geliştirmeleri, vücut koordinasyonunu ve denge gelişimini arttırmaları, fizik ve geometri bilgilerini başka bir alanda da kullanmaları hedeflenmektedir. Bilardo ile el-göz koordinasyonunun gelişmesi sağlanır. Dikkat ve konsantrasyon artar. Doğru stratejinin nasıl belirleneceği öğrenilir.

Bilardo Kulübü bu amaçla her perşembe günü derslerine devam ediyor. Kulüp öğrencilerimize gösterdikleri performans için teşekkür ediyoruz.

Private Mürüvvet Evyap Science High School and College
The Billiards Club: The Billiards club, which is based on the principles of angle calculation and speed adjustment, aims our students to improve the ability to make quick and accurate decisions, increase the body coordination and balance development, and use the knowledge of physics and geometry in another field . The Billiards helps our students develop hand-eye coordination, increase attention and concentration and learn how to determine the right strategy.
For this purpose, the Billiards Club continues its classes every Thursday. We thank our club students for their performance.