Sosyal Sorumluluk
KAMPÜSTE YAŞAM

“Toplumsal Dayanışma” toplumun kurum ve kuruluşlarıyla ortak değerlerde birleşmesi ve birlikte hareket etmesidir. Yaşamımızda toplumsal dayanışmanın çok önemli bir yeri olduğunu artık anlamamız gerekmektedir. Çünkü iyi yaşamamıza yardımcı olacak etkinliklerden birisi dayanışmadır.

İyi bir başarı için çevre faktörlerimizi de iyileştirmek zorundayız, çünkü insan sosyal bir varlıktır. Çevresindeki tüm olaylardan direk veya dolaylı olarak etkilenir. Dayanışma sayesinde toplumlar ve ülkeler kalkınır.

Bireylerin beraber hareket etmeleri elbette ülke için çok faydalıdır. Buna en güzel örnek Kurtuluş Savaşımızdır. Birlik ve beraberlik içinde olan toplumumuz karşılaşılan sorunlara daha çabuk çözüm bulmuştur.

Özel Mürüvvet Evyap Okulları olarak bizler de bu fikirlerden yola çıkarak öğrencilerimizin sosyal sorumluluk bilincine sahip olmaları ve duyarlı birer birey olarak yetişmeleri için çeşitli projelere imza attık ve atmaya devam ediyoruz. Gerçekleştirdiğimiz projelerden bazıları aşağıda yer almaktadır.

 

TOKAT KERVANSARAY İLKÖĞRETİM OKULUNDAN ÖZEL MÜRÜVVET EVYAP KOLEJİNE TEŞEKKÜR

Okulumuz öğrenci ve velileriyle düzenlediğimiz "ONLAR SİZDEN KİTAP BEKLİYOR" kampanyasına tüm öğrencilerimiz ve velilerimiz büyük ilgi gösterdi. Toplanan beş yüz kitap bekleyen öğrencilere ulaştı. İlköğretim okuluna gönderilen bu kitaplarla bir okul kütüphanesi kuruldu. İlköğretim okulu öğrencileri okuyacak kitapları olmadığını, kütüphane kurmak istediklerini söylediklerinde öğrencilerimiz büyük bir heyecanla ve istekle çocukların istedikleri doğrultuda kitapları topladılar ve onlara ulaştırdılar. "ONLAR SİZDEN KİTAP BEKLİYOR" kampanyasına destek veren idarecilerimize, öğretmenlerimize, öğrencilerimize, velilerimize teşekkür ediyoruz.

 

SARIYER KAYMAKAMI SAYIN GÜRSOY OSMAN BİLGİN İLE BİRLİKTE HUZUREVİ ZİYARETİ

Yaşlılara Saygı Haftası vesilesiyle İzzet Baysal Huzur evinde Sarıyer İlçe Kaymakamı Sayın Gürsoy Osman Bilgin’in düzenlemiş olduğu yemeğe öğrencilerimizle katıldık. Değerli huzur evi sakinlerine öğrencilerimiz hediyelerini takdim ederken aynı zamanda onlarla kaynaşma fırsatı yakalamış oldular. Yemek boyunca yaşlılarımızla aynı masada oturan, onlarla günlerinin nasıl geçtiğinden, eski günlerden sohbet eden öğrencilerimize yaşlı dostları büyük ilgi gösterdiler. Huzur evi bünyesinde kalanların oluşturdukları atölye ziyaretimizde de öğrencilerimiz yaşlılarımızın özenle ürettikleri elişi ürünlerinden satın alarak onları mutlu ettiler. Günün sonunda yaşlılarımızla fotoğraf çekilerek onlarla vedalaştık.

 

ÖZEL MÜRÜVVET EVYAP ANAOKULU VE İLKOKULUNDAN SOMA İÇİN KERMES

Soma’daki maden kazası mağduru aileler ve çocukları için ilkokul ve anaokulu öğrencilerimiz ve velilerimiz kermes düzenledi. Velilerimizin kermes çalışmaları için göstermiş olduğu çaba görülmeye değerdi. Çocuklarımıza birlik, beraberlik ve paylaşma duygusunu kazandırmaya çalıştığımız bu sosyal sorumluluk projemizden elde edilen toplam 14.000 tl´lik gelir (anaokulu/ilkokul/ortaokul)  okul idaresi tarafından ilgili ailelere teslim edilmiştir. Katkıda bulunan bütün velilerimize teşekkür ederiz.

 

ENGELLİLER OKULUNDAN İADE-İ ZİYARET

Silivri Lions ve Leo Dernekleri Esen İbak Zihinsel Engelliler Uygulama Okulu müdürü, öğretmenleri ve bir grup öğrenci 10 Haziran Salı günü yaptığımız Bahar Şenliği’nde bizi ziyaret etti. Öğrencilerimiz hep birlikte oyunlara katılıp dans ederek hoşça vakit geçirdi. Okulumuz öğrencileri de engelli arkadaşlarına, toplumda hep birlikte sevgi ve güven içerisinde yaşayabileceğimizi göstermiş oldu.

 

SOMA´YA DESTEK MEKTUPLARI

Okul Öğrenci Meclisimiz ve PDR Servisimiz öncülüğünde,  "Soma´ya Destek ve Paylaşım Mektupları" göndermek üzere bir araya geldik.  Yaşanan faciada hayatını kaybeden maden işçileri ve onların yokluğunda en çok da manevi desteğe ihtiyaç duyan ailelerine mektuplar yazarak acılarını paylaşmak ve zor günlerinde yanlarında olduğumuzu ifade etmek istedik.  Kalbi Soma’da olan, Soma’da yaşanan acıyı derinden hisseden ve elinden gelen desteği vermeye hazır olduğunu ifade etmek isteyen öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz, velilerimiz ve yöneticilerimiz duygularını kağıtlara döktü. Benzeri acıların bir daha yaşanmamasını diliyoruz.

 

ÖZEL MÜRÜVVET EVYAP OKULLARINDAN SOMA´YA VEFA KÖPRÜSÜ

Günlerdir yaşadıkları acılarla içimizi dağlayan Soma´daki madencilerimiz ve aileleri için sadece üzüntümüzü dile getirmekle bir yere varılamayacağını biliyorduk. Misyonu gereği toplumsal olaylara duyarlı yetiştirilen öğrencilerimiz okulumuzda, Soma´ya yardım amaçlı büyük bir kermes düzenledi. Başta okul yönetimimiz olmak üzere tüm öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve onların aileleri, çalışanlarımız bu kermese gönülden katkıda bulundu. Hayata daha sıkı tutunmaları ve yaşama bağlı kalmaları için desteğe ihtiyacı olan Somalı çocuklara öğrencilerimiz; "Kitap Kumbarası", "Oyuncak Kumbarası" hazırlayarak oradaki yaşıtlarına destek olmayı, hayatlarına bir nebze renk katmayı hedefledi. Kermesimizi ilkokul ve ortaokul olmak üzere iki ayrı kademede ve farklı günlerde yaptık ki ulaşabildiğimiz kitle çoğalsın.

 

ÖZEL MÜRÜVVET EVYAP KOLEJİNDEN SURİYE’DEKİ İHTİYAÇ SAHİPLERİNE DESTEK

Suriye’de yaşanan iç savaşta evsiz kalan ve yemek bulamayan, ölümle burun buruna yaşayan çocuklar için Özel Mürüvvet Evyap Koleji üzerine düşeni yaptı. Okulda öğrenciler tarafından düzenlenen kermeste toplanan para ve yardımlar Suriye’deki ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere ilgililere teslim edildi. Yaptıkları çeşitli yardımlarla kermesimize destek olan tüm veli ve öğrencilerimize teşekkür ederiz.

 

FİLİPİNLER’E YARDIM KERMESİ

Filipinler’de meydana gelen doğal afetten sonra türlü sıkıntılarla karşı karşıya kalan milyonlarca insan için yapılan yardımlara Özel Mürüvvet Evyap Koleji olarak bizim de çorbada tuzumuz bulunsun diyerek, Kızılay işbirliği ile okulumuzda bir kermes düzenledik. Toplanan bağışı, Lise Cep Sinemamızda düzenlenen “Dünden Bugüne Kızılay” seminerinden sonra okul adına Okul Müdürümüz Mehmet BÜYÜKCOMBAK ve Okul Başkanımız Hakan ÖZSOY, Kızılay’a takdim ettiler. Kermeste emeği geçen tüm veli, öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ediyoruz.

 

LÖSEV HAFTASI

2-8 Kasım tarihleri artık ülkemizde LÖSEV Haftası olarak kutlanıyor. Biz de Özel Mürüvvet Evyap Koleji ve Fen Lisesi olarak bu hafta kapsamında LÖSEV ile alakalı, öğrencilerimize bir bilgilendirme semineri düzenlendik. LÖSEV’den bizi bilgilendirmek için gelen Sercan Hanım, bize LÖSEV’in kuruluş amacını ve burada yapılan etkinlikleri anlattı. Seminerimizden sonra LÖSEV’li çocukların annelerinin yaptıkları el emeği göz nuru eşyaları okulumuzda sergiledik. LÖSEV’e ufak da olsa bir katkı sağlamış olduk.

 

KARDEŞLİK BAĞLARIMIZ HER GEÇEN YIL DAHA DA KUVVETLENİYOR.

"Toplumsal dayanışma" toplumun kurum ve kuruluşlarıyla ortak değerlerde birleşmesi ve birlikte hareket etmesidir.

Yaşamımızda toplumsal dayanışmanın çok önemli bir yeri olduğunu artık anlamamız gerekmektedir. Çünkü iyi yaşamamıza yardımcı olacak etkinliklerden birisi dayanışmadır.

Ülkemizin dünya ülkeleri arasında önemli bir yere gelmesi için toplum olarak bir dayanışma (fikir birliği) içinde olmalıyız.

Özel Mürüvvet Evyap Okulları olarak bizler de bu fikirden yola çıkarak 2009 yılında Sosyal Sorumluluk Projemiz olan Van’ın Çatak ilçesinin Çemik mezrasında bulunan ÇEMİK İLKÖĞRETİM OKULU ile kardeşliğin temelini atmıştık. Her geçen yıl kardeşlik bağlarımız kuvvetlendi ve gelişti.

Bu yıl da Okul Aile Birliği görevlilerinin desteğiyle kardeş okulumuz adına bir KERMES düzenledik. Kermes sonrası öğrencilerimiz, kardeşlerine destek vermek için "DİLEK AĞACI" projemizle öğrenci ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla çekilişe katıldı. Çekiliş sonrası öğrencilerimiz hediyelerini bizlere getirdiler. Hediyeler, Okul Aile Birliği’nde görevli öğretmen ve veliler tarafından paketlenerek kargoya verilmek üzere hazırlandı.

Kırtasiye malzemeleri, bilgisayar, kitaplar... Hediyelerimizle gönderildi.

Kardeşlerimiz yapılan güzelliklere karşı bizlere seslerini duyurmayı unutmadı.

Emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

 

İZZET BAYSAL HUZUR EVİ ZİYARETİ

Fotoğrafçılık Kulübü öğrencileri gerçekleştirdiği etkinliklerin yanı sıra Sosyal Sorumluluk Projesi adı altında İzzet Baysal Huzur Evi’ni ziyaret etti.

Okulda bir kermes düzenleyerek elde ettikleri gelir ile oradaki büyüklerine hatıra amaçlı yeni yıl hediyesi hazırladılar. Ziyaret esnasında büyüklerin yaşam öyküleri ve tecrübeleri öğrenciler tarafından ilgi ve dikkatle dinlendi.

 

VANLI KARDEŞLERİMİZLE KURULAN GÖNÜL KÖPRÜLERİMİZE BİR YENİSİNİ EKLEDİK

Van'da meydana gelen yıkıcı depremin ardından yaraları sarmaya ilk günden itibaren başlayan ve her türlü desteği vermeye çalışan Özel Mürüvvet Evyap Okulları olarak Van'dan Sarıyer'e gelen 40 bayan öğrenciyi okulumuzda ağırladık. İlçe Kaymakamı Ömer KARAMAN Bey'in ve Sarıyer İlçe Milli Eğitim Müdürü Celal Yılmaz GÜLTEKİN Bey'in de katılımlarıyla gerçekleşen etkinlik, Okul Müdürü Ersin SAYAR Bey'in konuşmasıyla başladı. İlçe Kaymakamının konuşmasının ardından yemeğe geçildi. Öğrencilerin yaşadıkları acılara bir nebze olsun ortak olundu ve onların yaşadıkları sıkıntılar dile getirildi.  Yaşanan acıları unutturamayız; ama paylaşabiliriz. Tıpkı bu etkinliğin ardından öğrencilerin yüzlerindeki gülümsemeyi ve yüreklerindeki heyecanı paylaştığımız gibi.

 

KARDEŞLİK FAYI KIRILMADI

Özel Mürüvvet Evyap Koleji öğrencileri Van depremine kayıtsız kalmadı. Okul Öğrenci Kurulu ve Rehberlik Servisinin organizasyonuyla yardım kampanyası düzenlendi.

Kimi öğrenciler zarf içinde nakdi yardımda bulundular, kimi öğrenciler de yün çoraptan kışlık montlara kadar depremzedelerin ihtiyaçlarına göre birçok ihtiyaç malzemesi getirdiler. İmza ve makbuz karşılığında Türk Kızılayı’na teslim edilen yardımlar Van’daki depremzedelere ulaştırıldı.

Bu tür faaliyetlerin öğrencilerin kişilik yapılarının gelişmesinde çok önemli olduğunu söyleyen Psikolojik Danışman Musa Sarıcı, öğrencilerimizin merhamet, yardım ve kardeşlik duygularının gelişmesi, ellerindeki imkânların değerini bilmeleri için bu tür faaliyetlerin çok önemli olduğunu ve velilerinde bu tür çalışmaları çocuklarıyla birlikte yaparak onlara örnek olmaları gerektiğini söyledi.

 

DEPREMZEDELERİN YARARINA KERMES

Van depreminde zarar gören vatandaşlarımız için düzenlenen ayni ve nakdi yardım kampanyalarıyla yetinmeyen öğrencilerimiz, Okul Öğrenci Kurulunun organizasyonuyla bir kermes düzenledi. Öğrencilerimiz, kendi annelerinin yaptıkları birbirinden güzel yiyecek ve içecekleri arkadaşlarını istifadesine sundular. Okulumuzda kantinin de olmamasından dolayı bu organizasyon öğrencilerden çok ilgi gördü. Çocuklar için aslında önemli olan bu yiyeceklerin satışından elde edilecek gelirin Van’daki kardeşlerine gidecek olmasıydı. Bu bilinçle birçok öğrenci alışveriş yaptıktan sonra para üstü bile almadı. Öğrenciler hem güzel bir etkinlik yapmış hem de buradan kazanılan paralarla Van depremindeki vatandaşlarımıza destek oldular.

 

VAN’A DESTEK

Özel Mürüvvet Evyap Okulları olarak her yıl doğu illerimizdeki okullarımızdan birisinin gerek donanım gerekse öğrenci ihtiyaçlarını gidermeye devam ediyoruz. Maalesef 23 Ekim 2011 tarihinde Van ilimizin Erciş ilçesinde bir deprem olayı meydana gelmiş ve başta çocuklar olmak üzere bölgedeki insanlarımız depremden olumsuz etkilenmişti. Depremin yaraları hızla sarılmaya devam ediyor. Özel Mürüvvet Evyap Okulları olarak çorbada bizimde tuzumuzun olması için yakın tarihte bir yardım kampanyası başlatmıştık. Gerek okul idaresi gerekse Okul Aile Birliği olarak verdiğimiz emeklerin karşılığını, Gökoğlan Köyü İlköğretim Okulu öğrencilerinin şükran dolu bakışlarıyla aldığımız için büyük mutluluk içerisindeyiz. 6 Nisan Cuma günü öğretmenlerimiz Şahin ÇEVİK, Ümit CENGİZ ve Okul Aile Birliği temsilcisi Selda ERDOĞAN Hanımefendiden oluşan heyetimiz Van´a giderek öğrencilerimizin gönderdiği hediyeleri Van´ daki öğrencilerimize ve okul malzemelerini Gökoğlan Köyü İlköğretim Okulu Müdürü Sn. Emre Kıyıkçı´ya teslim ettiler. Van´da bizimle birebir ilgilenerek işlerimizi kolaylaştıran Sn. Vali Münir KARALOĞLU Bey´e, Van ve Erçiş´te geçirdiğimiz zamanlarda her an yanımızda olan Milli Eğitim Müdürlüğü´nden Mustafa Bey´e ve Erciş Eşrafından Halil Bey´e teşekkür ederiz.

 

HEDİYELERİMİZ VAN YOLUNDA

Van Erciş Gökoğlan Köyü İlköğretim Okulu adına düzenlemiş olduğumuz VEFA Kermesi ‘nden elde edilen gelirle alınan okul ve kırtasiye malzemeleri ile velilerimizin göndermiş olduğu kıyafet ve ayakkabı türü hediyeler Van’a doğru yola çıktılar. Okul-Aile Birliği üyelerimizin katılımı ve öğrencilerimizin desteği ile hazırlamış olduğumuz 19 adet koli Van’a gönderilmek üzere arabaya yüklendi. Malzemelerin teslimi için öğretmenlerimizden Şahin Çevik ve Ümit Cengiz İle Okul-Aile Birliği’ni temsilen değerli velimiz Selda Erdoğan’da 6 Nisan Cuma günü Van’a gidecekler. Kendilerine şimdiden iyi yolculuklar diliyor, emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz…

 

VEFA KERMESİ

Ekim ayında geçirmiş olduğu büyük depremin ardından yaralarını sarmaya çalışan Van Erciş ilçesine biz de bir nebze olsun katkıda bulunalım istedik. Gökoğlan Köyü İlköğretim Okulu ile yapılan görüşmeler neticesinde öğrenciler için gerekli olan kıyafet ve kırtasiye ihtiyaçlarını belirledik.

Değerli velilerimizin desteği ile 21 Mart Çarşamba günü kermes düzenledik. Ayrıca “Dileğimi gerçekleştirir misin?” sorusuna EVET diyen gönüllü velilerimiz için de küçük zarflar içerisinde öğrenci ismi ve dileğini yazıp gönderdik. Gerçekleşen dilekler ve okul kırtasiye ihtiyaçlarını en kısa sürede yerine ulaştırmak istiyoruz. Desteğini bizden esirgemeyen tüm velilerimize teşekkürler…