TÜM HABERLER

KARANLIKTA ve SESSİZLİKTE DİYALOG GEZİSİ

Ortaokul PDR Birimi “Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası” kapsamında öğrencilerimize “Karanlıkta ve Sessizlikte Diyalog Müzesi” gezisi düzenledi. Kendimiz ve çevremizle ile ilgili ön yargılarımızı geride bırakma şansı bulduğumuz gezimizde öğrencilerimiz; görme ve işitme engelli rehberlerin eşliğinde sergiyi gezdiler. Onların sıradan bir gününde, İstanbul’u “duyarak, dokunarak, koklayarak” nasıl yaşadıklarını deneyimledikleri farkındalık kazandıkları bir gün oldu.

Hayatımızdaki Mantarlar

Mantarların bazılarını görebilsek de bazıları gözle göremeyeceğimiz kadar küçüktür. Gözle görebildiğimiz mantarlara” şapkalı mantarlar” diyoruz ve evde yediğimiz” kültür mantarı” da bunlardan biridir. Günlük hayatta yemeği çok sevdiğimiz ekmek ve poğaça gibi besinler de mantarlar sayesinde bu kadar lezzetli olur, bu mantarlara ise “maya mantarları” diyoruz. Biz de 5. sınıf öğrencilerimizle maya mantarlarını çoğalttık ve […]

ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİMİZ ULUSLARARASI MATEMATİK LİGİ’NE KATILDI

Ortaokul öğrencilerimiz; ULUSLARARASI MATEMATİK LİGİ’ ne katıldı. 8.sınıflardan oluşan 9 öğrencimiz, sınav için ter döktü. Uluslararası Matematik Ligi, 40’tan fazla ülkede gerçekleşen ve öğrencilerin yaratıcı matematik sorularıyla tüm dünyada matematik sever öğrencilerle yarıştığı, yarışırken matematik becerilerini geliştirdiği ve uluslararası arenada takım olarak kendilerine yer edindiği, matematiği sevdiren bir organizasyondur.

RAHMİ KOÇ MÜZESİ’Nİ ZİYARET ETTİK

7. sınıf öğrencilerimizle yaptığımız “Rahmi Koç Müzesi” gezimizde öğrencilerimiz, matematiğin günlük hayatta kullanım alanlarını yakından görme fırsatı yakaladılar. Gezi süresi içine aldığımız ‘Renkli Matematik Atölyesi’ adlı eğitimde öğrencilerimiz Mimar Sinan, Leonardo da Vinci gibi zamanın önemli insanlarının yapmış oldukları veya plânladıkları kemer, köprü vb. eserlerde matematiğin nasıl kullanıldığını gözlemleme fırsatı bularak eğlendiler.

MEF MUN ETKİNLİĞİ

Özel Mürüvvet Evyap Fen Lisesi ve Koleji Mun Kulübü öğrencileri geçtiğimiz ay katıldıkları ISS MUN Konferansından başarıyla döndüler. Mun Kulüp öğrencilerinden Emir Mert Yanar Üstün Delege Ödülü ve Efsa Damla Çelik En İyi Delege Ödülü’ne layık görüldü. Edindikleri eşsiz deneyimlerin yanı sıra aldıkları ödüllerle de bizleri gururlandırdılar. Elina Gatina’nın sorumluluğundaki MUN Kulübü öğrencileri şimdi de […]

LİTVANYA ÜNİVERSİTESİ TANITIM ETKİNLİĞİ

Özel Mürüvvet Evyap Okulları olarak Evyap Uluslararası Ofis’in Yurt Dışı Üniversite Tanıtım Çalışmaları kapsamında, Dünya’nın en iyi 400 üniversitesi arasında yer alan Litvanya  Üniversitesi yetkilileri öğrencilerimiz için üniversitelerinin tıp fakültesini tanıtan bir sunum gerçekleştirdi. Sunum sonunda öğrencilerimiz merak ettikleri soruları sorarak Litvanya Üniversitesi hakkında bilgi sahibi oldular.

Dolaşım Sistemi Modeli Hazırladık

Kalbimiz; vücudumuza 1 günde 8 ton, 1 yılda 3.000 ton, 80 yılda ise 240.000 ton kan pompalıyor. İnsan ömrünün ortalama 80 yıl olduğu kabul edildiğinde pompalanan kan, yaklaşık 10 ton kapasiteli 24.000 tankeri dolduracak kadar çok. Dolaşım Sisteminin bu muhteşem yapısını ve çalışma şeklini daha iyi anlayabilmek için “Dolaşım Sistemi Modeli” hazırladık ve öğrencilerimizin görebileceği şekilde […]

Koç Üniversitesi Tanıtım Etkinliği

Özel Mürüvvet Evyap Koleji ve Fen Lisesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Zümresi tarafından organize edilen “Üniversite Tanıtım Günleri” kapsamında Koç Üniversitesine 12.sınıf öğrencilerimiz ile etkinlik gerçekleştirildi. Öğrencilerimiz üniversitenin imkanları ve bölümleri hakkında bilgi alma fırsatı yakaladılar. Kampüs turu ile öğrencilerimiz keyifli vakit geçirdiler.

“Uzay Kaşifleri” Etkinliği

Tarih boyunca gözlemleyerek takvimlerimizi oluşturduğumuz Ay, yıldızlar ve uzay hep ilgimizi çekmiş ancak uzaya bir araç göndermek 1957’de gerçekleştirilebilmiştir. Biz de 5. sınıf öğrencilerimizle Ay’ın ve Güneş’in özellikleri, Ay ile Dünya arasındaki mesafenin ne kadar olduğunu konuştuk ve bir “uzay roketi modeli” yaptık.

Temamız ile bağlantılı olarak “Aileler” konumuzu işlerken, ‘Our Class is a Family’ isimli hikayeyi dinledikten sonra hikaye üzerine sohbet ederken okulda da bir ailemiz olduğu sonucuna hep birlikte vardık. Bunun üzerine A3 kağıdını katlayarak ikiye böldüğümüz çalışma kağıtlarımızın bir tarafına Okuldaki Ailemiz’i diğer tarafına ise Evdeki Ailemiz’i çizdik. Çalışmamızın kapağına ise tek bir bina şeklinde […]

“Kim Olduğumuz”

“Kim Olduğumuz” adlı ünitemizde besin tercihleri konusu kapsamında 4. sınıf öğrencilerimiz, ortaokul öğrencilerinin yürüttüğü Cooking Club’ı ziyarete gittiler. Dengeli ve bilgili profil özelliğini sergileyen öğrencilerimiz, mutfağa girerek şefe ve kulüp üyelerine çeşitli sorular yönelttiler. Ziyaret sonunda öğrenenler hep birlikte hazırlanan yiyecekleri paylaşıp keyifli zaman geçirdiler.

“Bakteri Ekiyoruz” Deneyi

Bakteriler gibi mikroskobik canlıları gözle göremeyiz ve bu canlıların bize faydası olduğu gibi bizi hasta da edebilirler. Peki , ya günlük hayatta sürekli dokunmak zorunda kaldığımız kapı kolu, klavye, musluk gibi yerlerde bakteriler var mıdır? 5. sınıf öğrencilerimizle günlük hayatta çok fazla dokunduğumuz yerlerden bakteri örneği aldık ve besiyerlerine ekim işlemi yaptık. Bir hafta sonra […]

FRC Takımının Evyap Holding ile Sponsorluk Görüşmesi

Özel Mürüvvet Evyap Koleji ve Fen Lisesi FRC takımının üyeleri 21 Aralık Çarşamba günü Evyap Holding’in Ceo’su Mehmet Evyap ile sponsorluk görüşmesi yaptı. Takım, hazırlamış oldukları iş planını ve yaptıkları çalışmaları Mehmet Evyap’a anlattılar. Ceo’nun sorularını cevaplayan öğrenciler Evyap Holding’den #8856 takım nolu “Lapislazuli” isimli takımlarının ana sponsoru olmalarını istedi.

ORİGAMİ SERGİMİZ

Origami, Japonca “ori”(katlamak) ve “gami”(kâğıt) sözcüklerinin birleşmesinden meydana gelmiş olup kâğıt katlama sanatına verilen addır. Kağıt parçalarını kesmeden ve yapıştırıcı kullanmadan sadece katlayarak çeşitli canlı ve cansız figürler oluşturularak yapılır. Ortaokul öğrencilerimiz, matematik dersindeki konularını ilişkilendirerek birbirinden güzel origami çalışmaları hazırladılar. Emekle hazırlanan çalışmalar, okulumuzda sergilendi ve büyük ilgi gördü.

MATEMATİK ATÖLYE KULÜBÜ ÖĞRENCİLERİMİZİN GRUP ÇALIŞMASI

Ortaokul Matematik Atölye Kulübü öğrencilerimiz, kâğıt parçalarını şekillendirerek iş birliği içinde grup çalışması yaptılar. Haftalarca emek harcadıkları kuğu çalışmasını yaparken ince motor becerilerini ve göz koordinasyonlarını geliştirmenin yanında hem işbirliğinin önemini anladılar hem de çok eğlenceli anlar yaşadılar.

Diş Hekimliği Meslek Tanıtımı

Öğrencilerimizin ilgi, beceri ve yeteneklerine göre meslek seçebilmelerine katkı sağlamak amacıyla Septum Dental Kliniğin Kurucu Ortaklarından Dr. Maryo Yorgo Keleşoğlu, 9,10,11. Sınıf öğrencilerimize diş hekimliği mesleği hakkında detaylı bilgiler verdi.Tanıtımın ardından öğrencilerin sorularına cevap veren Dr.Margo öğrencileri Diş Hekimliği mesleği ile ilgili merak ettikleri konularda bilgilendirdi.

Sağlıklı Yaşam

4. sınıflar olarak Kim Olduğumuz temasında “Sağlıklı Olma” konusu kapsamında okula davet ettiğimiz Bütünsel Beslenme Koçu Ayten Sebzeci, öğrenenlere dengeli beslenme ve besin içerikleri hakkında bilgiler verdi. Öğrenenlerin doğru ve dengeli beslenme ile ilgili sorularını cevapladı. İnteraktif geçen bu söyleşide öğrenenler dengeli beslenmeyle ilgili meraklarını giderdiler.

Vücudum Dik Duruyor…

İskeletimiz, vücudumuzun dik durmasını sağlar ancak hareket edebilmemiz için eklemlere ve kaslara da ihtiyacımız var. “Eğlenceli Bilim” dersimizde modelleme yöntemini kullanarak  bir eklem modeli hazırladık. Hazırladığımız model ile eklemlerin nasıl çalıştığını ve kasların nasıl kasılıp gevşediğini anlamaya çalıştık.

ORTAOKUL YEMEK KULÜBÜ

Bu hafta kulüp dersimizde; ortaokul öğrencilerimiz en çok sevdikleri yiyeceklerden hamburger yaptılar hem öğrenerek hem de eğlenerek bu deneyimi kazandılar.Emeği geçen öğrencilerimizi ve öğretmenlerimizi tebrik ederiz.

MUN kulubü Danışman Öğretmeni Ms. Elina Gatina’dan Okul Müdürüne Anlamlı Ziyaret

Özel Mürüvvet Evyap Fen Lisesi ve Koleji MUN kulübü öğrencilerimiz , 9-11 Aralık tarihleri arasında MUN IIS konferansında katılım sağladılar.İngilizce Öğretmeni Ms. Elina Gatina danışmanlığında olan kulüp öğrencilerimiz Model Birleşmiş Milletler konferansını aktif katılımları ve özverili çalışmalarıyla başarıyla tamamladılar. Öğrencilerimiz üstlendikleri rollerle küresel sorunlar hakkında buldukları çözüm önerilerini paylaştılar. Ms. Gatina, Özel Mürüvvet Evyap Okullarının […]

LİSE BİLARDO TURNUVASINDA ŞAMPİYON BELLİ OLDU

Özel Mürüvvet Evyap Koleji ve Fen Lisesi 9.10.11. ve 12. sınıfların katıldığı bilardo turnuvası öğle aralarında fuaye alanında oynanırken, izleyici arkadaşları da eğlenceli zamanlar geçirdi. Finale kalan öğrencilerimiz Emili Mekthievi ve Ümit Toprak Akalın olurken şampiyon olan öğrencimiz Emili Mekthievi oldu. Katılan tüm öğrencilerimize teşekkür ederiz.

Ay’ın Evreleri

İnsanlık tarihi boyunca Ay’ın evrelerini gözlemledik; yeni ay, dolunay gibi isimler verdik ve bu evreleri inceleyerek takvimlerimizi oluşturduk. Ay’ın evrelerinin bizim için ne kadar önemli olduğunu anlamak için al bayrağımızda yer verdiğimiz hilale bakmamız bile yeterli. Biz de 5. sınıf öğrencilerimizle Ay’ın evrelerini temsil eden bir model yaptık ve tüm evreleri gözlemleyerek nasıl oluştuklarını anlama […]

Güneş ve Ay Tutulması Modeli Yaptık!

Tarih boyunca nadiren gözlemleme fırsatı bulsak da  Güneş ve Ay Tutulmaları hep ilgimizi  çekmiş bazen de bizi korkutmuştur. Bilimsel çalışmalarda sıklıkla faydalanılan modelleme yöntemini kullanarak Güneş, Dünya ve Ay modeli yaptık. Hazırladığımız modelile  tutulmaların nasıl gerçekleştiğini anlamaya çalıştık.

Teleskopla Ay Gözlemi

Ay’ın sadece geceleri gözlemlenebildiği düşünülür ancak aslında bazı günlerde gündüz de gökyüzünde Ay’ı görmek mümkündür. Biz de gündüz Ay’ın gökyüzünde olduğu bir günü yakalamışken fırsatı değerlendirip teleskopla Ay gözlemi yaptık hem öğrendiklerimizi pekiştirdik hem de çok eğlendik.

“İzmir Doğal Yaşam Parkı” Ziyaret Edildi

Özel Mürüvvet Evyap Ortaokulu olarak, Sasalı’da bulunan” Doğal Yaşam Parkını” ziyaret ettik. Öğrencilerimiz; zürafalardan aslanlara, sırtlanlardan mirketlere, lemurlardan su aygırlarına birçok hayvanı gözlemleme fırsatı buldular ve çok eğlendiler.

LÖSEV ÇİFTLİĞİ’NDEN SATSUMA MANDALİNALARIMIZ GELDİ

Beslenme Dostu Okul Projemiz Kapsamında ortaokul öğrencilerimizle “Abur Cubura Son” etkinliği plândık. Öğrencilerimiz, abur cubur yiyeceklere ayırdıkları paralarını biriktirerek LÖSEV’e bağış yaptılar. Hem LÖSEV Çiftliği’nden doğal Satsuma mandalina siparişi vererek sağlıklı beslendiler hem de LÖSEV’e bağış yaparak duyarlı bir davranışın parçası oldular.

Darüşşafaka Fatin Gökmen Planetaryumu Gezisi

Özel Mürüvvet Evyap Ortaokulu olarak, 2010 yılında “Darüşşafaka Cemiyeti” tarafından açılan “Hayalden Gerçeğe Fatin Gökmen Planetaryumu’ nu” ziyaret ettik. Öğrencilerimiz; sanal gökyüzü de denilen planetaryumda yıldızları ve gezegenleri gözlemlemenin yanında Ay’ın evrelerinin nasıl oluştuğunu, Güneş’in ve Ay’ın özelliklerini daha iyi anlama fırsatı buldular ve çok eğlendiler.

KAPAK TOPLAMA YARIŞMASI

Özel Mürüvvet Okulları Sosyal Sorumluluk ve Yardımlaşma Kulübünün organizasyonuyla “Cumhuriyetimiz 100. Yılı Etkinlikleri” kapsamında yıl boyunca “Sınıflar Arası Kapak Toplama Yarışması” yapıyoruz. Toplanan kapaklar, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneğine bağışlanacak; oradan da engelli bireylere sandalye hediyesi olacak. Kasım ayının galipleri; Anaokulundan Kelebek A,ilkokuldan 4A, ortaokuldan 5A, liseden 9A oldular. Her birini, özellikle de tek başına 29,5 […]

YABANCI DİL ÖĞRETMENLERİMİZE EĞİTİM

Özel Mürüvvet Evyap Fen Lisesi ve Koleji;Yabancı Dil öğretmenleri, derslerinin içeriğini zenginleştirecek, öğrencilerimize ek kaynak sağlayacak çalışmaların hazırlanması ve kullanılması yönünde geliştirilmiş platform hakkında eğitim aldılar. Bilkent Üniversitesinde dersler veren Semih İrfaner Hoca’ya teşekkür ediyoruz.

KANADA DARTMOUTH, NS EĞİTİM BAKANLIĞI DANIŞMANLARINI AĞIRLADIK

Özel Mürüvvet Evyap Okulları, dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilere lise eğitimi sunan NSISP (Nova Scotia) Kanada değişim programı ile öğrencilerimize dünyanın kapılarını açıyor. Öğrencilere sanat, bilim, dil ve bilgisayar konularına odaklanan çeşitli konulardan seçim yapma fırsatı verildiğini, konuların sertifikalı öğretmenlerin dikkatli gözetimi altında öğretildiğini ve tüm okulların eyalet hükümeti tarafından belirlenen müfredatı takip ettiğini […]

İNGİLİZCE EK KAYNAK EĞİTİM

Özel Mürüvvet Evyap Ortaokulu Zümre Başkanı Duygu Kaplan ve ve Yabancı Diller Koordinatörü Yonca Kabataş;derslerin içeriğini zenginleştirecek, öğrencilerimize ek kaynak sağlayacak çalışmaların hazırlanması ve kullanılması yönünde geliştirilmiş yeni platform hakkında yetkililer tarafından bilgilendirildi.Bu bilgiler ışığında zümre öğretmenlerinin başlatacağı demo dersler için başarılar dileriz.

Yazar Behzat TAŞ Söyleşisi

5. sınıf öğrencilerimiz, Sosyal Bilgiler dersinde yararlandıkları kaynaklardan olan “Çizgilerle Mezopotamya Uygarlıkları” ve “Çizgilerle Anadolu Uygarlıkları” kitaplarının yazarı karikatürist Behzat TAŞ ile bir araya gelerek keyifli bir söyleşi gerçekleştirdiler.

Ayın En Çok Kitap Okuyan Öğrencileri

Alıyorsun eline bir kitap ve içinde kayboluyorsun saatlerin nasıl geçtiğini anlamadan. Yepyeni bir macera, yepyeni karakterler, yepyeni bilgiler… Özel Mürüvvet Evyap Ortaokul Türkçe Zümresi ayın en çok kitap okuyan öğrencilerine sertifikalarını takdim etmiştir. Öğrencilerimizi tebrik ederiz.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Tanıtım Etkinliği

Özel Mürüvvet Evyap Koleji ve Fen Lisesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Zümresi tarafından organize edilen “Üniversite Tanıtım Günleri” kapsamında İstanbul Bilgi Üniversitesi Santral Kampüsü’ne 11 ve 12. sınıf öğrencilerimiz ile birlikte gezi etkinliği gerçekleştirdik. Öğrencilerimiz hem üniversitenin imkanlarını tanıdılar hem de bölümler hakkında bilgi alma fırsatı yakaladılar. Kampüs turu ve gezintisiyle birlikte öğrencilerimiz kampüs yaşamını […]

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ ŞİİR YAZMA YARIŞMASI İLÇE BİRİNCİSİ

2022-2023 eğitim-öğretim yılında 24 Kasım Öğretmenler Günü kapsamında İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün düzenlediği “Öğretmenim” temalı şiir yazma yarışmasında 6B sınıfı öğrencimiz Mısra TAN ilçe birincisi olmuştur. Kendisini tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

LETONYA CUMHURİYET BAYRAMI RESEPSİYONU

“Cumhuriyet en büyük fazilettir.” şiarı ile eğitim faaliyetlerini sürdüren Letonya Riga Teknik Üniversitesi Türkiye temsilciliği ev sahipliğinde düzenlenen ve Letonya Ankara Büyükelçimiz Sn. Peteris VAIVARS’ın iştirak ettiği Letonya Cumhuriyet Bayramı resepsiyonuna Okul Müdürümüz Selçuk Erdem ve Yabancı Diller Koordinatörümüz Yonca Kabataş katıldılar ve bu özel davetten büyük onur duyduklarını ifade ettiler.

Darülaceze ve Karanlıkta Diyalog Müzesi Gezisi

Özel Mürüvvet Evyap Koleji & Fen Lisesi Sosyal Sorumluluk ve Yardımlaşma Kulübü öğrencileri ” Cumhuriyetimizin 100. Yılı” etkinlikleri kapsamında Darülacezeyi ziyaret ettiler. Kurum sakinleriyle hoş sohbetler yapıp kurum çalışmaları hakkında da bilgi edindiler. Ardından da Karanlıkta Diyalog Müzesine giderek görme engelli bireylere karşı empatilerini arttıracak, hayatta karşılaşacaklari engelleri tanımalarına yardımcı olacak aktivitelerde bulundular. Emeği geçen […]

Çök Kapan Tutun Tatbikatı

AFAD tarafından depreme hazırlık kapsamında tüm Türkiye’de eş zamanlı yapılması planlanan Çök-Kapan-Tutun hareketi eğitimi okulumuzda saat 10.30’da başarıyla gerçekleştirilmiştir.

10 KASIM ATATÜRK’Ü ANMA KONULU ŞİİR YARIŞMASI ÜÇÜNCÜSÜ

Sarıyer İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘’10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü’’ konulu şiir yazma yarışmasında Özel Mürüvvet Evyap Ortaokulu öğrencimiz Ecesu Erdinç ilçe üçüncüsü olmuştur. Sarıyer Maslak TİM Gösteri Merkezi’nde düzenlenen ‘’10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü’’ programında öğrencimize ödülünü Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü GENÇ takdim etmiştir. Öğrencimizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

ATATÜRK KONULU BİLGİ YARIŞMASI

10 Kasım Atatürk haftası kapsamında Özel Mürüvvet Evyap Koleji ve Fen Lisesi tarafından Atatürk konulu bilgi yarışması düzenlendi.Öğrencilerimizin Atatürk’ü yakından tanımak onun hayatını, başarılarını, inkılaplarını, kişiliğini ve bizlere bıraktığı mirasını daha iyi anlayabilmek için yaptığımız yarışmamızı bu yıl da tüm heyecanı ile gerçekleştirdik. Öğrencilerimizin Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı bir nesil, bu öğretileri hayatına tatbik […]

GREASE MÜZİKALİ

Özel Mürüvvet Evyap Okulları Koleji ve Fen Lisesi öğrencileri “GREASE” müzikalinin yabancı oyuncuları ile sahne alarak İngilizce konuşma becerilerini geliştirirken hem çok eğlendiler hem de arkadaşlarına keyifli dakikalar yaşattılar.

ANKARA GEZİSİ

Özel Mürüvvet Evyap Koleji & Fen Lisesi 9,10 ve 11. Sınıf öğrencileri ile ” Cumhuriyetimiz’in 100. Yılı “etkinlikleri çerçevesinde Ankara’da  Atamızı ziyarete gittik. Ankara’da sabah açık büfe kahvaltı ile başlayan gezimiz Anıtkabir ve çevresinin, 1 ve 2. Meclis Binalari’nin, Ankara Kalesi’nin, Etnografya Müzesi’nin, MTA Tabiat Müzesi’nin rehber eşliğinde gezilmesiyle devam etti. Öğrencilerimiz yoruldular ama bilgilendirici,güzel […]

Özel Mürüvvet Evyap Fen Lisesi 12.sınıf Öğrencileri Motivasyon Kahvaltısında

Mezun olmaya hazırlanan 12. sınıf öğrencilerimiz; okul idarecileri, sınıf rehber öğretmenleri eşliğinde sabah kahvaltısında buluştular. Kilya Otel’de gerçekleştirilen organizasyonda okul müdürümüz Selçuk Erdem’in motivasyon konuşmalarıyla sıcak bir ortam sağlandı. Sınav sürecinde, kısa bir mola veren öğrencilerimiz keyifli yürüyüşle günü tamamladı.

Uzay Kampı Gezisi

Özel Mürüvvet Evyap Ortaokulu olarak, dünyadaki 2. uzay kampı olan “Uzay Kampı Türkiye’yi” ziyaret ettik. Öğrencilerimiz; iki gün boyunca uzayda yaşama ve çalışma hissini veren Nasa tasarımlı simülatörleri kullandılar, Discovery Uzay Mekiği ile sanal uzay uçuşu görevlerini tamamladılar, teleskopla gökyüzü gözlemi yaptılar ve birbirinden ilginç eğlenceli aktivitelerle çok eğlendiler. https://www.instagram.com/p/CkfX6ReJqTO/

Harbiye Askeri Müzesi Gezisi

Sosyal Bilgiler dersinde Orta Asya’da kurulan ilk Türk Devletlerini öğrenen 6. sınıf öğrencilerimizle Harbiye Askeri Müzesi’ne gezi düzenledik. Öğrencilerimiz, derste öğrendikleri bilgileri müzedeki tarihi nesnelerle somutlaştırarak pekiştirme imkanı buldular.

LİSE VOLEYBOL TURNUVASINDA ŞAMPİYON 11B

Özel Mürüvvet Evyap Koleji ve Fen Lisesi Sınıflar Arası Voleybol Turnuvası’nda şampiyonun belli oldu. 9,10,11 ve 12. sınıfların katıldığı turnuva 3 hafta boyunca her gün öğle aralarında kıyasıya devam etti. Bugün 11 A ile 11 B arasında gerçekleşen final maçını kazanmayı bilen 11 B sınıfı oldu. Katılan ve arkadaşlarına görsel şölen yaşatan tüm öğrencilerimize teşekkür […]

DARÜLACEZE’ Yİ ZİYARET ETTİK

Özel Mürüvvet Evyap Okul Müdürleri ve Kurucu Temsilcisi 19.10.2022 Çarşamba günü Darülaceze sakinlerini ziyaret etti. Ziyaret sonrası Kurum Başkanı Sayın Hamza Cebeci’yle bir görüşme yaptılar. Görüşme esnasında ortak gerçekleştirebilecekleri uygun faaliyet ve çalışmalar hakkında konuştular. Başkan Hamza Cebeci, Müdürlerimize ve Kurucu Temsilcimize ziyaretlerinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Okul Müdürlerimiz Cebeci’ye misafirperverliğinden dolayı teşekkürlerini dile getirdi.

SASMO SINAVINDA BİR ALTIN VE İKİ GÜMÜŞ MADALYA

2021-2022 Eğitim öğretim yılında SASMO Singapur ve Asya Okulları Matematik Olimpiyatı’nda 8. sınıf öğrencilerimiz; Hüseyin Rahmi Öztürk altın madalya, Arda Uzun ve Kayra Seçkin Yücelen gümüş madalya kazanmıştır. Öğrencilerimizi gönülden kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Model United Nations Kulübü Çalışmaları

Özel Mürüvvet Evyap Fen Lisesi ve Koleji MUN (Model United Nations) Kulübü öğrencileri, okulumuzu MUN Konferanslarında başarıyla temsil etmiş, süreci birçok kazanim ile tecrübe edinmiş mezun öğrencilerimiz ile bir araya geldiler. Mezun öğrencilerimiz, uluslararası arenada İngilizceyi etkin ve doğru kullanarak kendilerini rahatlıkla ifade edebilmelerinde MUN çalışmalarının rolünün çok değerli olduğunu vurguladılar. Mezun öğrencilerimize değerli katkıları […]

Mehmet Rıfat Evyap Fen Lisesinin temeli törenle atıldı

Erzurum’da Mehmet Rıfat Evyap Fen Lisesinin temel atımı törenle yapıldı. Törene Erzurum Valisi Okay Memiş, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkan Vekilleri, İl Milli Eğitim Müdürü Salih Kaygusuz, İl Kültür ve Turizm Müdürü Cemal Almaz, İl Emniyet Müdürü Levent Tuncer, İl Jandarma Komutanı, İşadamı Mehmet Evyap ve diğer protokol üyeleri katılım sağladı. Törende konuşan Erzurum Valisi Okay […]

ANLAYARAK HIZLI OKUMA

Özel Mürüvvet Evyap Fen Lisesi ve Koleji öğrencilerine, dikkati artırmak, odaklanma becerisini geliştirmek amacıyla Mehmet Taşhanlıgil tarafından “Hızlı Okuma ve Okuduğunu Anlama” sunumu gerçekleştirildi.Okuma hızı ve okuduğunu anlama yeteneğinin öğrencilerin gelecek başarılarına katacağı kazanımlarda farkındalık oluşturularak öğrencilerin okuma saati çalışmalarında güdülenmeleri hedeflendi.

OSSD&BCIP KANADA ÇİFT DİPLOMA PROGRAMI

Özel Mürüvvet Evyap Fen Lisesi ve Koleji, öğrencilerine yurt dışının kapılarını açıyor. Ortaokulumuzdan itibaren BCIP programıyla, Pisa raporlarına göre dünyanın en çok tanınan 5 lise diplomasından biri olan “OSSD” (Ontario Eğitim Bakanlığı Lise Diploma Programı) lisemizde bu yıl uygulamaya konulacak. Bu program ile öğrencilerimiz istedikleri alanda yurt dışında seçkin üniversitelerde okuyabilecekler. Dünya vatandaşı olma yolundaki […]

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ TANITIM ETKİNLİĞİ

Özel Mürüvvet Evyap Koleji ve Fen Lisesi olarak 14.10.2022 Cuma günü Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Birimi tarafından düzenlenen ‘Üniversite Tanıtım Günleri’ kapsamında Boğaziçi Üniversitesi Hisarüstü Yerleşkesine 12.sınıf öğrencilerimiz ile birlikte ziyaret gerçekleştirildi. Öğrencilerimiz üniversitenin bölümleri ve imkanları hakkında bilgi aldılar. Ayrıca kampüs turu gerçekleştirdiler. Öğrencilerimizin doğru üniversite ve bölüm tercih etmelerini önemsiyoruz ve öğrencilerimizi çalışmalarımızla […]

Özel Mürüvvet Evyap Koleji ve Fen Lisesinde Okul Başkanlık Seçimi

Özel Mürüvvet Evyap Koleji ve Fen Lisesinde demokrasi kültürü temel alınarak gerçekleştirilen ‘’Başkanlık Seçimi ‘’heyecanı yaşandı. Öğrencilerimizin demokratik haklarından biri olan oy verme ve kendilerini temsil edecek üyeleri seçme becerilerini geliştirmek ve desteklemek açısından başkanlık seçiminin önemli olduğuna inanıyoruz.Bu amaç doğrultusunda yapılan başkanlık seçiminde üç öğrencimiz adaylığını koydu ve propaganda sürecine başladı.Okul başkanlığına aday olan […]

KISIRKAYA SAHİL TEMİZLİĞİ

Özel Mürüvvet Evyap Koleji ve Fen Lisesi Sosyal Sorumluluk ve Yardımlaşma Kulübü öğrencilerimiz, okul idarecilerimizin de katılımıyla Cumhuriyetimiz’in 100. yılı etkinlikleri çerçevesinde Kısırkaya Sahili’ne gittiler. Çevre temizliğinde farkındalığı arttırmak ve çevreyi güzelleştirmek için sahil temizliği yaptılar. Bu kampanyayı düzenleyen Sosyal Sorumluluk ve Yardımlaşma Kulübü’ne, katkı sağlayan tüm idarecilerimize, öğretmenlerimize, öğrencilerimize ve velilerimize teşekkür ederiz.

Litvanya Vilnius Gediminas Teknik Üniversitesinden Akademisyenlerden okulumuza ziyaret

Özel Mürüvvet Evyap Koleji ve Fen Lisesi öğrencilerini üniversite öncesi kişisel, sosyal ve akademik olarak geliştirirken aynı zamanda yurt dışındaki prestijli üniversitelerin kapılarını açıyor.Bu kapsamda öğrencilerimizLitvanya, Vilnius Gediminas Teknik Üniversitesi Biyomekanik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Julius Griskevicius ve Üniversite Koordinatörü Dovile Jodenyte tarafından Vilnius Gediminas Teknik Üniversitesi akademik programlar hakkında bilgilendirdi. Ayrıca öğrencilerimizin sorularını tek […]

BOŞ KALMASIN, HEDİYE EDİN KAMPANYASI!

Özel Mürüvvet Evyap Koleji ve Fen Lisesi öğrencileri “Paylaşmak Mutluluk Getirir.” düşüncesiyle evlerindeki ve çevrelerindeki kullanmadıkları ders kitaplarını okula getirdiler. Öğrencilerimiz gelen kaynak kitaplardan istediklerini aldılar. Biriken kitapları da Sarıyer’deki bir okulun kütüphanesine hediye ettiler. Böylece öğrencilerimiz paylaşmanın mutluluğunu yaşarken ihtiyaçları olan kitapları edinip kaynak israfının da önüne geçtiler. Bu kampanyayı düzenleyen Sosyal Sorumluluk ve […]

Türkiye’de Edebiyat Sinema İlişkisi

Özel Mürüvvet Evyap Koleji ve Fen Lisesi 11. sınıf ve 12. sınıf öğrencilerimiz Doçent Doktor Cem Yılmaz Budan’la söyleşide buluştu. 7 Ekim Perşembe günü, Doç. Dr. Cem Yılmaz Budan’ın katılımı ile Türkiye’de Edebiyat ve Sinema İlişkisi” konusu ele alındı. Türk edebiyatı ile Batı edebiyatı arasında nasıl bir diyalog olduğu ve Türk edebiyatı ile sinema arasındaki […]

Hayvanları Koruma Günü

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü ,Evyap İlkokulu öğrencileri çeşitli etkinlikler yaptılar. 2. sınıf öğrencileri mama bağışı kampanyası düzenledi ve yapılan bağışları bir hayvan barınağına bağışlamaya karar verdiler. 3. sınıf öğrencileri ise İngilizce dersinde hazırladıkları pankartlar ile okul topluluğunu bilinçlendirmek için bir yürüyüş düzenlediler. Bazı öğrenciler ise okul içindeki hayvan dostlarımız için barınak hazırladılar ve […]

LGS MOTİVASYON GEZİMİZ

8. sınıf öğrencilerimizin motivasyonunu artırmak için “Forest Kemerburgaz Macera Parkı”na gittik. Öğrencilerimiz macera parkında çok eğlendiler ve çeşitli etkinliklerle haftaya enerji dolu bir başlangıç yaptılar.

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü

Özel Mürüvvet Evyap Fen Lisesi ve Koleji 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü sebebiyle ünlü İnstagram ve YouTube fenomeni Veteriner Hekim Mahmut Baran ŞAHİN’i konuk etti. Öğrencilerimizi güncel hayvan hakları hakkında bilinçlendiren Mahmut Baran Şahin; zor durumda olan hayvanlara nasıl yardım edebileceğimizi , veteriner hekimlik mesleği için hangi aşamalardan geçildiğinden de söz etti. Öğrencilerimiz söyleşi sırasında […]

OKU-YORUM

Özel Mürüvvet Evyap Koleji ve Fen Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenlerinin düzenlediği “Kitap Oku-Yorum” etkinliği 22 Eylül Perşembe günü yayınevlerinin katılımıyla başladı. Okumayı, anlamayı ve yorumlamayı her zaman vurgulayan Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenlerinin belirledikleri kitapları almak için öğrenciler sıraya girdi. 29-30 Eylül ve 10-11 Ekim arası devam edecek olan kitap stantları öğrencilerin yoğun […]

TÜRK DİL BAYRAMI

Özel Mürüvvet Evyap Koleji ve Fen Lisesi öğrencileri, 26 Eylül Dil Bayramı etkinlikleri çerçevesinde lise okul kütüphanesinde, günümüzde kullanılan yabancı sözcüklerin “Türkçe karşılıklarını bulma oyunu” oynadılar. Hem Türkçe sözcüklerin öğrenciler arasında kullanımını artırmak hem de farkındalık yaratmak amacıyla yapılan etkinlikte keyifli anlar yaşandı.

E-TWINNING BAŞARILARIMIZ

2021-2022 Eğitim-öğretim yılında katılmış olduğumuz “Math Maker, Read Math, Teknoloji Bağımlılığı ile 4*4’lük Mücadele” isimli üç Matematik projemiz, “The Polar Project” isimli Fen Bilimleri projemiz, “Etkinliklerle Tam Öğreniyorum” isimli Sosyal Bilgiler projemiz “eTwinning Kalite Etiketi” ile ödüllendirilmiştir. Öğrencilerimizi ve öğretmenlerimizi başarılarından dolayı tebrik ederiz.

Cambridge Üniversitesi Sertifikaları

Cambridge Üniversitesi tarafından hazırlanan Cambridge English sınavlarına giren öğrencilerimize başarı sertifikaları Yabancı Diller Zümresi tarafından törenle takdim edildi. Tüm öğrencilerimizi kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

ÖZEL MÜRÜVVET EVYAP ORTAOKULU 2022 CAMBRIDGE ASSESSMENT ENGLISH SINAVLARI SERTİFİKA TÖRENİ

Uluslararası geçerliliği olan ve 130 farklı ülkede birçok merkez tarafından uygulanan Cambridge Assessment English sınavlarına, her yıl 5 milyonun üzerinde öğrenci katılım sağlamaktadır.Bu sınavlar; Cambridge Üniversitesi tarafından 164 yıldır adayların, dili nasıl kullanabildiğini değerlendirmekte ve bunu uluslararası belirlemektedir. 2 Temmuz 2022 tarihinde gerçekleştirilen" Cambridge Assessment English" sınavlarından FLYERS,KET ve PET kategorilerinde sınava giren öğrencilerimiz,uluslararası geçerliliği […]

Çocuk Genel Kurulu

6. sınıf öğrencimiz Işılsu Şentürk 12-15 Eylül tarihleri arasında Danimarka’nın Billund şehrinde düzenlenen “Çocuk Genel Kurulu’na” katılmıştır. Çocuk Genel Kurulu, dünyanın her yerinden gelen çocuklar için bir toplantıdır. Çocuk Genel Kurulu’nda çocuklar ve gençler birlikte çalışarak, dünya çocuklarının dünyadaki zorluklara ve dünya için çözümlerine ilişkin ortak bakış açılarını dile getirmektedirler.  

Duygu Yönetimi

Özel Mürüvvet Evyap Koleji ve Fen Lisesi 11. sınıf ve 12. sınıf öğrencilerimiz Uzman Psikolog Tuğba Kaplanhan ile söyleşide buluştu. 14 Eylül Çarşamba günü, Psikolog Tuğba Kaplanhan’ın katılımıyla “Duygu Yönetimi”konulu söyleşi gerçekleşti. Psikolog, akademik dönemde sınava hazırlanırken duygu adaptasyonunun öğrenciler üzerindeki etkilerini değerlendirerek bu süreci verimli ve keyifli sürdürebilmek adına öğrencilere önerilerde bulundu ve öğrencilerimizin […]

Özel Mürüvvet Evyap Okulları Hatıra Ormanı’mızın Fidan Bağış Sertifikasını Aldık

Özel Mürüvvet Evyap Okulları Hatıra Ormanı bağış sertifikamız Tarım Orman Bakanlığı Muğla Fethiye Orman Genel Müdürlüğü tarafından okulumuzla paylaşılmıştır. Okulumuz adına ülkemiz ve geleceğimiz için birlikte başardığımız sosyal sorumluluk projemizin haklı gururu içindeyiz. Sevgilerimizle

MEZUNLARIMIZIN BÜYÜK BAŞARISI

Özel Mürüvvet Evyap Koleji ve Fen Lisesi 2020 mezunlarımız lise hayatlarında Arduino ve Proje Kulübü ile ilk kez katıldıkları Teknofest maceralarına İstanbul Teknik Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren ITU ROV takımıyla da devam etmekteler. 2022 Teknofest Türkiye finalinde “İnsansız Su Altı Sitemleri – İleri” kategorisinde Türkiye birinciliği ve En Özgün Tasarım ödülünü aldılar. Aynı zamanda bu […]

9. SINIFLARIMIZ OKULA UYUM ÇALIŞMASINDA

9. sınıf öğrencilerimiz 7-9 Eylül tarihleri arasında uygulanan “Okula Uyum” programımıza katıldılar. Okula uyum programımızın amacı, öğrencilerimize okulumuzu tanıtmak ve öğrencilerimizin uyum sürecini hızlandırmaktır. Bu süreçte öğrencilerimiz öğretmenleriyle ve yeni arkadaşlarıyla tanışarak hem eğlenceli aktivitelere katıldı hem İngilizce ve İspanyolca dil çalışmaları yaparak bu süreci tamamladı.

MELMED İLK PİLAV GÜNÜ

Özel Mürüvvet Evyap Koleji ve Fen Lisesi Mezunları Derneği (MELMED) tarafından bu yıl ilk kez eylül ayının ilk pazar günü düzenlenen Pilav Günü, eski mezunlarımızı bir araya getirdi. Bundan sonra her yıl eylül ayının ilk pazar günü “Geleneksel Pilav Günü” gerçekleştireceğini kararlaştıran mezunlarımız, gün boyu sohbet edip birlikte vakit geçirerek liseden sonra neler yaptıklarını eski […]

YÜZME YARIŞLARINDA HARİKA DERECELER

Özel Mürüvvet Evyap Koleji ve Fen Lisesi 10. sınıf öğrencilerinden Lara Kısakol; 14-17 Temmuz’da gerçekleştirilen Türkiye Arena Kulüpler Arası Uzun Kulvar Genç ve Açık Yüzme Şampiyonası ve Yıldızlar Bireysel Yüzme Şampiyonası‘nda 50 Metre Kelebek Yarışı’nda Genç Yaş Türkiye 3.sü, Bayrak Takım Yarışları’nda ise 4×50 Serbest Genç Yaş Türkiye 2. si oldu. Öğrencimizi tebrik ediyor, başarılarının […]

e-Twinning Başarılarımız

“Math Maker”, “Read Math”, “Teknoloji Bağımlılığı İle 4*4 lük Mücadele” isimli üç matematik projemiz ulusal kalite etiketi ile ödüllendirilmiştir. Projelerde öğrencilerimize yol gösteren öğretmenlerimizi ve emek veren öğrencilerimizi kutlar, başarılarının devamını dileriz.

e-Twinning Başarılarımız

“The Polar Project – Environmental Awareness” isimli fen bilimleri projemiz ulusal kalite etiketi ile ödüllendirilmiştir. Projede öğrencilerimize yol gösteren öğretmenimizi ve emek veren öğrencilerimizi kutlar, başarılarının devamını dileriz.

e-Twinning Başarılarımız

“Etkinliklerle Tam Öğreniyorum” isimli sosyal bilimler projemiz ulusal kalite etiketi ile ödüllendirilmiştir. Projede öğrencilerimize yol gösteren öğretmenimizi ve emek veren öğrencilerimizi kutlar, başarılarının devamını dileriz.

Sesi Duyuyor Musun?

Binlerce yıl önce inşa edilen amfi tiyatrolarda bugün bile mikrofon kullanmadan konserler, etkinlikler düzenlenebiliyor ve ses gayet net duyuluyor. Sesin düzgün yayılmasını sağlama ve rahatsız edici yansımaları ortadan kaldırma gibi konularla ilgilenen bilim dalına “akustik” denir. Biz de 6. sınıf öğrencilerimizle “Sesi duyuyor musun?” deneyini yaparak kendi membran phone’umuzu yaptık. Biraz gürültülü ama çok eğlenceli […]

Kulak ve Göz Modeli Hazırladık…

Vücudumuzun en küçük kemiklerini içerisinde barındıran kulağımızın ve evrenin tüm renklerini görmemizi sağlayan gözümüzün oldukça ilginç ve karmaşık bir yapısı vardır. 6. sınıf öğrencilerimiz bu önemli duyu organlarının yapısını daha iyi anlayabilmek için kulak ve göz modelleri hazırladılar ve bu modelleri öğrencilerimiz sergilediler.

Tat & Koku Testi

Hasta olup burnumuz tıkandığında veya elimizle burnumuzu kapattığımızda besinlerin sadece kokularını değil tatlarını da iyi algılayamayız. Koku alma ve tat alma duyuları arasında güçlü bir ilişki vardır. 6. sınıf öğrencilerimiz farklı tat ve kokuya sahip içecekleri burunlarını ve gözlerini kapatıp tadarak hangisi olduğunu tahmin etmeye çalıştılar. Yaptıkları Tat & Koku testi sayesinde koku alma ve […]

İçimizde Neler Oluyor?

Sıcak bir cisme yanlışlıkla dokunduğumuzda elimizi hızlıca ve istemsizce çekeriz ki, bu davranışa “refleks” diyoruz. Sinir sistemimizin bir parçası olan omuriliğimiz, işte bu refleks davranışlarımızı kontrol ediyor ve ne kadar önemli bir yapı olduğunu, omuriliğimizi saran omur kemiklerimizi yani omurgamızı incelediğimizde anlayabiliyoruz. Biz de 6. sınıf öğrencilerimizle bir omurga modeli yaparak omuriliğimizin nasıl korunduğunu gözlemledikten […]

Elektrik Atölyesi

Elektriği iyi ileten maddelere “elektrik iletkeni”, iyi iletmeyen maddelere ise “elektrik yalıtkanı” denir. Günlük hayatta kullandığımız birçok elektronik alette iletkenlerin yanında birçok da yalıtkan madde de bulunur. Biz de 6. sınıf öğrencilerimizle yaptığımız “kontrol kalemi” sayesinde maddeleri iletken ve yalıtkanlar olarak sınıflandırıp günlük hayatta kullandığımız eşyaların iletken olup olmadığını test ettik.

Kulağa Eğlenceli Geliyor…

Uzay filmlerinde etkiyi artırmak için ses efekti konur ve patlayan gemilerin sesini duyarız. Fakat işin aslı uzayda maddesel ortam bulunmadığından ses boşlukta yayılmaz ve hiçbir sesi duymak mümkün değildir. Biz de 6. sınıf öğrencilerimizle sesin boşlukta yayılmadığını, katılarda da daha iyi yayıldığını görmek için bir deney yaptık ve sonuçlarını sınıfta tartıştık.  

e-Twinning Projesine Katılan Öğrencilere Sertifikaları Verildi

6. sınıflardan 10 öğrenciyle yürüttüğümüz “Polar Project – Environmental Awareness” başlıklı e-Twinning projesine katılan öğrencilerimize sertifikaları verildi.

ÖZEL MÜRÜVVET EVYAP OKULLARI HATIRA ORMANI

“Geleceğe Nefes Ol” kapsamında yangın bölgelerinden biri olan Muğla ilimiz için başlattığımız ‘Özel Mürüvvet Evyap Okulları Hatıra Ormanı’ projemizin Tarım Orman Bakanlığı ve Özel Mürüvvet Evyap Okulları arasında resmî protokolleri tamamlanmış bulunmaktadır. Saygıdeğer yöneticilerimizin, kıymetli öğretmenlerimizin, öğrencilerimizin ve değerli velilerimizin maddi-manevi destekleri ile Muğla/Fethiye/Karaçulha bölgesine 10.000 adet fidan dikimi gerçekleştirilmiştir. Yakında proje sahamızın ziyareti gerçekleştirilecek […]

LEGOLAND VE SEA LİFE AKVARYUM GEZİSİ

Özel Mürüvvet Evyap Ortaokulu 5 ve 6. sınıf öğrencileri, danışman öğretmenleri eşliğinde Legoland ve Sea Life Akvaryum’u gezdiler. Çocuklara uygun oyun aletleri ve yemek stantları ile geniş, ilginç Lego temalı eğlence parkında keyifli vakit geçiren öğrencilerimiz, daha sonra 80 metrelik cam su altı gözlem tüneliyle dünyanın en büyük akvaryumları arasına giren Sea Life Akvaryum’da; köpekbalıklarının, […]

Sıfır Atık ve Çevre Bilinci Hakkında Farkındalık Semineri

21. Yüzyıl’ın en vazgeçilmez küresel trendlerinden biri olan ‘’sürdürülebilirlik’’ adına, iklim ve çevre güvenliğini, küresel ekolojik sistemin tüm zenginliklerini, yeryüzünün sunduğu tüm yer altı ve yer üstü kaynaklarını verimli kullanmaya yönelik bilgilendirmeyi; İTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi olan Prof. Dr. Osman Atilla Arıkan, Özel Mürüvvet Evyap Fen Lisesi ve Koleji öğrencilerine anlattı. Ülkemizin değerli […]

Sıfır Atık ve Çevre Bilinci Hakkında Farkındalık Semineri

21. Yüzyıl’ın en vazgeçilmez küresel trendlerinden biri olan ‘’sürdürülebilirlik’’ adına, iklim ve çevre güvenliğini, küresel ekolojik sistemin tüm zenginliklerini, yeryüzünün sunduğu tüm yer altı ve yer üstü kaynaklarını verimli kullanmaya yönelik bilgilendirmeyi; İTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi olan Prof. Dr. Osman Atilla Arıkan, Özel Mürüvvet Evyap Fen Lisesi ve Koleji öğrencilerine anlattı. Ülkemizin değerli […]

MACERASEVER ÖĞRENCİLER MELEN ÇAYI’NDA RAFTİNG YAPARAK EĞLENDİ

Özel Mürüvvet Evyap Koleji ve Fen Lisesi 9. 10. ve 11. sınıfların katıldığı Düzce Melen rafting programına ilgi yoğundu. Kar sularının erimesi ve havaların ısınmasıyla Dokuzdeğirmen mevkiindeki Melen Çayı’na gelen adrenalin tutkunu öğrencilerimiz, botlarını suya indirdi. Doğa içinde debisi yüksek suda botlarıyla ilerleyen öğrencilerimiz, 13 kilometrelik parkurda öğretmenleriyle birlikte heyecanlı anlar yaşadı. Eğitmenleri eşliğinde, hem […]

SOSYAL MEDYA KULLANIMI

Özel Mürüvvet Evyap Koleji ve Fen Lisesi olarak okulumuzda 10 Mayıs Salı günü Kadir Has Üniversitesi Hukuk Fakültesi Araştırma Görevlisi Çağrı Mardin’i ağırladık. Ar. Gör. Çağrı Mardin, okulumuz öğrencilerine “Sosyal Medya Kullanımı: Haklar ve Yükümlülükler” başlıklı sunumuyla gençlerin sosyal medya kullanımında dikkat etmesi gereken hususlar hakkında bilgi verdi. Dijital şiddet, siber zorbalık, flört şiddeti gibi […]

İstanbul İllüzyon Müzesi Gezisi

Duyularımıza olan sarsılmaz inancımızı sorgulamamıza yol açacak muhteşem illüzyonlar dünyasını keşfetmek için 7.sınıflarımızla ” İstanbul İllüzyon Müzesi’”ne gittik. Son derece büyüleyici, görsel, duyusal ve eğitsel bir deneyim yaşadığımız müzede çok eğlenceli vakit geçirdik.

FENBEG SINAVI BAŞARISI

FENBEG; öğrencilerin karşılaştıkları problemlerin çözümünde sentezlemeyi ve yaratıcı çözümler önermesini öne çıkaran Türkiye geneli bir “Fen Bilimleri” sınav uygulamasıdır. 7.sınıf öğrencilerimizden Rüzgâr Azad ÖZTÜRK FENBEG sınavında %1’lik dilime girerek başarı ödülü almıştır. Öğrencimizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

Değişen Haller

Farklı maddelerin aynı ısıtıcıyla ısıtıldığında farklı sürelerde ısınmaları özısılarının farklı olmasından kaynaklanmaktadır. Bir maddenin 1 gramını 1 derece ısıtmak için gerekli olan ısı miktarına özısı denir. Biz de 8. sınıf öğrencilerimizle özısı kavramını, ısınmanın maddenin cinsine, miktarına ve sıcaklığına bağlı olarak nasıl değiştiğini daha iyi anlamak için bir deney yaparak ısıttığımız maddenin ısınma grafiğini çizdik.

EVYAP WRITING HUB

6 ve 7. sınıf öğrencilerimizin yazma ağırlıklı olan İngilizce Skills derslerinde çeşitli konu ve yapılarda ürettikleri metinler, okulumuzun “Evyap Writing Hub” adlı bloğunda okuyucularıyla buluşuyor. Öğrencilerimiz metinlerini, doğru kaynaklardan bilgi edinip bunları doğru yorumlayarak, öğrendikleri İngilizce dil yapılarını yaratıcı ortamlarda kullanarak ve birer amatör yazar kimliğine bürünerek üretiyorlar. Ortaya çıkardıkları ürünlerin sanal ortamda okuyucularıyla buluşması, […]

LİSE BADMİNTON TURNUVASI ŞAMPİYONU BELLİ OLDU

Özel Mürüvvet Evyap Koleji ve Fen Lisesi 9, 10, 11, ve 12. sınıfların katıldığı ikişer kişilik takımlardan oluşan badminton turnuvası şampiyonu belli oldu. Yaklaşık bir aydır öğle aralarında süren turnuvanın final etabında Fatih Mert Yaldır – Baran Yağız Erdoğan ve Kerem Genç – Baki Kısakol yer aldı. Şampiyon olan Baran Yağız Erdoğan ve Fatih Mert […]

Şampiyon

31.03.2022 – 03.04.2022 tarihleri arasında TaçSpor’da düzenlenen 8,9,10 yaş “Turuncu Top Tenis Turnuvası’nda” öğrencimiz  Demir Demirhan “9 Yaş Erkekler Grubu’nda” şampiyon olmuştur. Öğrencimizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

İstanbul İl Şampiyonasında RCM Kategorisinde Birincilik

Özel Mürüvvet Evyap Koleji ve Fen Lisesi 11. sınıf ögrencilerimizden Baran Yağız Erdogan, 14 nisan 2022 tarihinde Okçular Vakfında düzenlenen Ulusal Egemenlik İstanbul il şampiyonasında RCM kategorisinde birincilik, RC mix’te ikincilik, RCM team’de ikincilik elde etmiştir. Başarılarından dolayı kendisini tebrik ederiz.

DÜNYAYI BİR KARAKTERLE RENKLENDİR

‘Karakter Eğitimi Haftası Girişiminin Ortakları; öğrencileri 21. yüzyılın taleplerine ve zorluklarına karşı hazırlamak için çalışırken tüm PreK-12 okulları arasında “karakter eğitimini “teşvik eder. Hepsi bu girişimin bir parçasıdır çünkü bir çocuğun karakter gelişiminin çok önemli olduğuna inanılır. Karakter Eğitimi Haftası Girişimi; vatandaşlık, saygı, hesap verebilirlik, özveri, sorumluluk, özen, dürüstlük, nezaket, liderlik, bütünlük gibi sağlıklı bir […]

Fair Play Voleybol

Özel Mürüvvet Evyap Ortaokulu Yıldız kız kategorisi voleybolcu kızlarımız, 08.04.2022 tarihinde Anafartalar Ortaokulu ile karşılaştı. Fair Play çerçevesinde izleyicilere keyifli oyun izleten kızlarımızı mücadelelerinden ötürü tebrik ederiz.

Mehmet Rıfat Evyap MTAL ve Özel Mürüvvet Evyap Okulları FRC Takımının Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ile Buluşması

Özel Mürüvvet Evyap Okulları ve Mehmet Rıfat Evyap MTAL okul müdürlerimiz, takım mentörü ve “#8856 Lapislazuli” FRC takımındaki öğrencilerle Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’i ziyaret ettik. Ziyaretimizde, robotun yapım sürecini çalışmalarımızı ve Bosphorus bölgesindeki yarışmamızdan bahsettik. Belediye Başkanı Şükrü Genç okulumuzun çok başarılı olduğunu, öğrencilerin harika bir iş çıkardığını ve onlara çok güvendiğini söyledi.Şükrü Genç […]

İngilizce Münazara

Ortaokul Yabancı Diller Bölümü tarafından 7. sınıflarımızla Hedise Evyap Konferans Salonu’nda “İngilizce münazara etkinliği” düzenlendi. Dört kişiden oluşan takımlarımızdan 7A ve 7B sınıfları öğrencileri sosyal medyanın “olumlu “yanlarını, 7C ve 7D sınıfları öğrencileri ise sosyal medyanın “olumsuz “yanlarını savundular. Münazarayı 7C ve 7D sınıflarındaki dört öğrenciden oluşan takım kazandı. Etkinlikte emeği geçen tüm öğretmen ve […]

PROJE YARIŞMASI 2022

Oxford Universitesi Basını’nın düzenlemiş olduğu ‘2022 Proje Yarışması’na 5. Ve 6. Sınıf ortaokul öğrencilerimiz Esma Yuret, Azra Kocabaş, Ali Aras Karacık, Kenji Demirci, Toprak Koçyiğit, Umar Juraev, Selim Durgun, Ömer Vural ve Poyraz Erdoğan Ortaokul İngilizce öğretmenleri rehberliğinde katılmıştır. Yarışmanın bu seneki konusu öğrencilerin sınırsız bütçeleri olduğunu varsayarak küresel sorunlardan ‘iklim eylemi’ ya da ‘sağlık […]

Edebiyattaki Karakterler

5.sınıflarımızla “Ortaokul Yabancı Diller” bölümü olarak Hedise Evyap Konferans Salonu fuaye alanında “Edebiyattaki Karakterler” etkinliğimizi gerçekleştirdik. Öğrencilerimiz; skeç, pano çalışması, bulmaca sorma, bir müzik aleti çalarak şarkı söyleme gibi performanslar sergilediler. İnteraktif olarak gerçekleşen bu etkinliğimizde 6 ve 7.sınıf öğrencilerimiz de izleyici olarak yer aldılar. Etkinliğimize katkıda bulunan tüm öğrenci ve öğretmenlerimize teşekkür ederiz.

BURSA GEZİSİ

Okulumuz Fen Lisesi ve Kolej öğrencileri, öğretmenlerinin ve tur rehberinin eşliğinde Osmanlıya bir süre başkentlik eden tarihî ve kültürel dokusuyla ilgi çeken Bursa’ya çok keyifli ve bilgilendirici bir kültür turu yaptılar. Bursa gezisi, Osmanlıya ait bölgedeki en eski köy olan Cumalıkızık’ta yapılan kahvaltıyla başladı. Tarihî köyün, Ulu Cami ve çevresindeki tarihî hanların, Yeşil Cami ve […]

Isınma Zamanı

Mutfakta yemek yaparken kullandığımız tencere tutamayacağımız kadar sıcakken tencereyi tutmak için kullandığımız tencere sapı o kadar da sıcak değildir ve rahatlıkla tutabiliriz. Bu durumun sebebi, farklı maddelerin ısıyı iletme özelliklerinin farklı olmasıdır. Biz de 6. sınıf öğrencilerimizle “Isınma Zamanı” deneyini yaparak ısı iletkeni ve ısı yalıtkanı olan maddeleri karşılaştırdık.

UNESCO Kulüpleri 2022 Uluslararası Gençlik Multimedya Yarışması

5-C sınıfı öğrencimiz, Işılsu Şentürk UNESCO’nun her sene hazırlamış olduğu uluslararası “Multimedya Yarışması’na” İngilizce öğretmenleri Melek ŞENER ve Nazlı ÇİL rehberliğinde katılmıştır. Yarışma “Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarından” hangisinin katılımcının ülkesinde geliştirilmesi gerektiği ile ilgili olup çözüm üretme becerisine odaklanmaktadır. Öğrencimiz Işılsu, Birleşmiş Milletlerin Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarından “Cinsiyet Eşitliği” hedefi üzerinde çalışmasını yürütmüş olup 3 dakikalık bir […]

ORİGAMİ SERGİMİZ

Origami, Japonca “ori”(katlamak) ve “gami”(kağıt) sözcüklerinin birleşmesinden meydana gelmiş olup kağıt katlama sanatına verilen addır. Kağıt parçalarını kesmeden ve yapıştırıcı kullanmadan sadece katlayarak çeşitli canlı ve cansız figürler oluşturularak yapılır. Ortaokul öğrencilerimiz, matematik dersindeki konuları ile ilişkilendirerek birbirinden güzel origami çalışmaları hazırladılar. Emekle hazırlanan çalışmalar okulumuzda sergilendi ve büyük ilgi gördü.

Öğrencimiz Işılsu Şentürk’ün Children’s General Assembly’e katılması

Ortaokul 5. sınıf öğrencimiz Işılsu Şentürk Şubat 2022’de yaptığı başvuru ile Eylül 2022’de düzenlenecek Children’s General Assembly’e “participant” olarak katılma hakkı kazandı. Işılsu Şentürk’ün yer alacağı Group D’nin konusu çocuk hakları. 80 kişilik grubun içinden 20 çocuk tüm grupların yaptığı ve birlikte oluşturduğu fikirleri birer konuşma ile sunacaklar. Katılımcı çocuklar 10-17 yaş grubunda olup 50 […]

ÖDÜL TÖRENİ

29.03.2022 tarihinde Özel Mürüvvet Evyap Koleji ve Fen Lisesi olarak Hedise Evyap Salonu’nda FRC Kulübümüz ve TÜBİTAK temsilcilerimizin başarıları üzerine bir ödül töreni gerçekleştirdik. FRC Kulübümüzün Mehmet Rıfat Evyap MTAL ile birlikte kurduğu Lapislazuli takımının First Robotics Competition Yarışmasında kazandığı “Highest Rookie Seed Award” ödülü dolayısıyla başarı belgesi ile 53. TUBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri […]

Buzzz Gibi…

Sıvı maddeler dondurulduğunda yoğunlukları arttığı için bu maddeler kendi sıvılarının içine atıldıklarında kabın dibine batarlar. Ancak hayatın kaynağı olan su, donduğunda suda yüzer bu çok önemli bir istisnadır. Kutuplarda bulunan buzulların suyun üzerinde yüzmesi özellikle su altında yaşayan canlıların yaşamlarını devam ettirebilmeleri için çok önemlidir. Biz de 6. sınıf öğrencilerimizle farklı sıvıları dondurduk ve kendi […]

Dünya Tiyatrolar Günü

Özel Mürüvvet Evyap Koleji ve Fen Lisesi Yaratıcı Drama ve Tiyatro Kulübü öğretmen ve öğrencileri 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nüzü kutlar! 🎭 Yakın zamanda Türk dili ve edebiyatı öğretmenleri Ufuk Mubayaacıoğlu’nun yazıp yönettiği oyunlarını sahneye koyacak olma heyecanı yaşayan öğrencilerimiz provalarda öğretmenleriyle birlikte sıkı bir hazırlık içinde. Tiyatro öldüyse YAŞASIN TİYATRO!

5. GELENEKSEL SOSYAL BİLİMLER GENEL KÜLTÜR YARIŞMASI FİNALİNİ GERÇEKLEŞTİRDİK

Özel Mürüvvet Evyap Koleji ve Fen Lisesi Sosyal Bilimler Zümresi olarak 5. Geleneksel Sosyal Bilimler Genel Kültür Yarışması’nın finalini gerçekleştirdik. Yarışmanın final etabına kendi kademelerinde birinci olan; 9 Fen/A, 10 Fen/B ve 11 Fen/A ile ilk turda en yüksek puan alan 10/C ve 9 Fen/B sınıfları katıldı. Yarışmacı öğrencilere tarih, coğrafya, din kültürü ve ahlak […]

BARIŞ MÜSTECAPLIOĞLU İLE SÖYLEŞİ

Özel Mürüvvet Evyap Fen Lisesi ve Koleji 11. sınıf öğrencileri, 23 Mart Çarşamba günü, “Yazar-Okur Buluşmaları” kapsamında yazar Barış Müstecaplıoğlu Hayallere Ulaşma Rehberi” kitabı hakkında söyleşi gerçekleştirdi. Yazarlığının yanında aynı zamanda iş dünyasında da tanınan ve insanın toplumsal hayattaki farklı kimliklerinin her biriyle kurduğu farklı hayallerin gerçek olabileceğini anlatan Barış Müstecaplıoğlu, hayallere nasıl ulaşacağının şifrelerini […]

#8856 Lapislazuli Takımı First Robotics Bosphorus Regionalda Highest Rookie Seed Award Kazandı!

Özel Mürüvvet Evyap Okulları ve Mehmet Rıfat Evyap MTAL olarak ilk defa katıldığımız First Robot yarışmasında “Çaylak” kategorisinde birincilik ödülü kazandık. Aylardır yarışmaya hazırlanan 8856 no’lu Lapislazuli isimli takımımız, aynı zamanda ittifak kurma hakkını da kazandı. 8856 takımı yıllardır bu yarışmalara hazırlanan güçlü takımlarla final oynama başarısını elde ederek yarışmayı bitirdi. Çalışmalarının karşılığını ” Highest […]

Uluslararası Konferans ve Yarışmalara katılan öğrencilerimiz sertifikalarını törenle aldılar.

26 Şubat tarihinde Meksika’da düzenlenen çevrim içi MCDCMUN konferansına katılan Özel Mürüvvet Evyap Fen Lisesi ve Koleji öğrencileri, uluslararası platformda kendi bakış açılarını dile getirerek, İngilizceyi aktif ve etkin kullanarak, konuşma ve sunum becerilerini geliştirdiler. 12 Şubat tarihinde Londra merkezli Teeneagle Yarışması’na katılan öğrencilerimiz, temmuz ayında İngiltere’deki finallere katılmaya hak kazandılar. Öğrencilerimiz ilk etapta altın, […]

Asitler ve Bazlar

Günlük hayatta kullandığımız limon suyu, karbonat, deterjan, limon tuzu gibi birçok maddeyi asit veya baz olarak sınıflandırabiliriz. Asit ve bazları birbirinden ayırabilmek için kullanılan araçlara” ayıraç “denir. Biz de 8. sınıflarla asitler ve bazlar konusunu daha iyi anlayabilmek için günlük hayatta kullandığımız hibisküs çayı ve zerdeçal bitkisi kullanarak hazırladığımız asit baz ayıraçları ile bu maddelerin […]

18 Mart Çanakkale Zaferi Konulu Kompozisyon Yarışması

Sarıyer ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen “18 Mart Çanakkale Zaferi” konulu kompozisyon yarışmasında Özel Mürüvvet Evyap Koleji öğrencimiz Elif Zeynep Gül birinci, Özel Mürüvvet Evyap Fen Lisesi öğrencimiz Sude Ayhan ise üçüncü olmuştur. İlçede düzenlenen törenle öğrencilerimize ödüllerini Sarıyer Kaymakamımız Mehmet Özer takdim etmiştir. Öğrencilerimizi tebrik eder, başarılarının devamını dilerim.

Yoğunluk Oyunları

“Zeytinyağı gibi üste çıkmak” deyimini duymuştuk, zeytinyağını suya karıştırdığımızda gerçekten üste çıktığını da biliyorduk. “Ama neden üste çıkıyor?” sorusuna cevap ararken yoğunluk kavramıyla karşılaştık. 6. sınıf öğrencilerimiz farklı yoğunluklarda sıvılar hazırladılar ve aynı kabın içinde nasıl birbirlerine karışmadan durduklarını gözlemlediler. Eğlenirken öğrendiler.

22 MART DÜNYA SU GÜNÜ

Ekoloji Kulübü, 22 Mart Dünya Su Günü’nde farkındalık kazandırmak amacıyla okul topluluğuna bildirilerde bulundular. “SUSUZ NE AĞAÇ NE TOPRAK NE DE YİYECEK VARDIR. ASLA UNUTULMAMALI!” sloganıyla yola çıkan öğrencilerimiz, riski göze alan öğrenen profilini sergilediler ve topluluk önünde konuşarak sosyal becerilerini sunma fırsatı elde ettiler.

İngilizce Hikaye Yazma Yarışması

6. sınıf öğrencilerimiz, Skills dersleri kapsamında yaratıcı hikayeler yazarak birbirleriyle yarıştılar. “Tarih Öncesi Çağlar” temalı hikaye yarışmasında üstün başarı sağlayarak birinci olan hikayeyi yazan takım üyelerine, hediyeleri Ortaokul Müdürümüz Sayın Haşim Kıran tarafından takdim edildi. Çalışmaları esnasında gayret gösteren tüm öğrencilerimizi kutluyoruz.

Maddenin Tanecikli Yapısı

Legolardan yapılmış bir oyuncağa yaklaştığımızda aslında çok daha küçük parçalardan oluştuğunu görürüz. Tıpkı legolarda olduğu gibi maddelere de yakınlaştırabilseydik, maddenin onu oluşturan çok daha küçük taneciklerden oluştuğunu ve bu taneciklerin hareketlerini görürdük. 6. sınıf öğrencilerimiz de maddeyi oluşturan bu taneciklerin bir modelini yaptılar ve titreşim hareketini gözlemlediler. Böylece öğrencilerimiz hem eğlenmiş hem de öğrenmiş oldular.

ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİMİZ MATBEG SINAVI’NA KATILDI

Ortaokul öğrencilerimiz; MATBEG SINAVI(MATEMATİKSEL BECERİLERİ GELİŞTİRME SINAVI) ‘na katıldı. 5, 6, 7 ve 8. sınıflardan oluşan 45 öğrencimiz, okulumuzda her yıl uyguladığımız sınav için ter döktü. Öğrencilerin yaratıcı problem çözmelerini sağlamak amacıyla geliştirilen ve içerisinde her sınıf düzeyine göre sıradışı problemlerin bulunduğu bu sınavda öğrencilerimiz, analitik düşünme ve analiz-sentez becerilerini geliştirdiler. Ayrıca öğrenciler, sınavdaki bazı […]

ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİMİZ KANGURU SINAVI’NA KATILDI

Ortaokul öğrencilerimiz; KANGURU MATEMATİK SINAVI ‘na katıldı. 5, 6, 7 ve 8. sınıflardan oluşan 28 öğrencimiz, okulumuzda her yıl uyguladığımız sınav için ter döktü. Öğrencilerin bilişsel yetenek ve becerilerini ölçen bu sınavda öğrencilerimiz, analitik düşünme ve muhakeme yeteneklerini geliştirme fırsatı bularak sınavı tamamladılar.

LİSE MASA TENİSİ ŞAMPİYONUNA ALKIŞ

Özel Mürüvvet Evyap Koleji ve Fen Lisesi 9, 10, 11 ve 12. sınıf öğrencilerinin katıldığı, öğrencilerimizin öğle aralarında kıyasıya rekabet ettiği “Masa Tenisi Turnuvası”nda, şampiyon Emir Tabbit olmuştur. Şampiyonumuzu tebrik eder, seyircilere keyifli anlar yaşatan tüm katılımcı öğrencilerimize teşekkür ederiz.

Fen Bilimleri ve Matematik Bilgi Yarışması

“Bilim ve Teknoloji Haftası” kutlamaları kapsamında ortaokullar arası “Fen Bilimleri ve Matematik” konulu bilgi yarışması düzenlendi. 5 ve 6. sınıflar kategorisinde 5B sınıfı, 7 ve 8. sınıflar kategorisinde 8A sınıfı birinci oldu. Yarışmaya katılan tüm öğrencilerimizi göstermiş oldukları gayret için tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

Dünya Kadınlar Günü Konuğumuz

Özel Mürüvvet Evyap Koleji ve Fen Lisesi olarak 8 Mart Dünya Kadınlar Gününün anlam ve önemini bizlere yaşatabilecek biri olan Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sondan Durukanoğlu Feyiz’i ağırladık. Bizlere doğduğu evden, ailesinden, nasıl fizik profesörü olmaya karar verdiğinden, sonrasında rektör olana kadar neler yaptığından bahsetti, hayatından anekdotlar paylaştı. Bu anlamlı günde bizi kırmayıp […]

Artistik Cimnastik Yarışması

2022 Yılı Okullararası Artistik Cimnastik İstanbul Müsabakalarında yarışan öğrencilerimizi tebrik eder, başarılarının devamını dilerim.

53.TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Bölge Sergisine 3 Projemiz Katılıyor

53.TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Bölge Sergisinde bu yıl da yüzlerce proje arasından sergilenmek üzere okulumuzdan 3 proje seçildi.Biyoloji alanında öğrencimiz Ali Altay ve danışman hocamız Gizem Türk Sıddıki’nin Covid-19’un hızlı ve kolay bir tespiti için geliştirdiğimiz ve yazılımını yaptığımız proje ,Türk Dili ve Edebiyatı alanında öğrencimiz Selen Tiftikçi ve danışman hocamız Cansu Durukan’ın “Edebiyat […]

53. TÜBİTAK LİSE ÖĞRENCİLERİ ARAŞTIRMA PROJELERİ BÖLGE YARIŞMASI

53. TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda coğrafya branşında, ‘’Ortaöğretim Coğrafya Derslerinde Kullanılmak Üzere Upcycling (İleri Dönüşüm)Yöntemi Kullanılarak Küre Tasarlanması’’ adlı projemiz TÜBİTAK Avrupa Bölge Sergisi Final yarışmasına davet edilmiştir. Final yarışması 14-17 Mart tarihlerinde İstanbul Teknik Üniversitesinde düzenlenecektir. Özverili ve disiplinli çalışma gerektiren proje çalışmasında başarıya ulaşan öğrencilerimiz Azra Reyyan Kahraman, İpek Yapıcı, İdil […]

TÜBİTAK ÖZEL MÜRÜVVET EVYAP FEN LİSESİ-KOLEJİ

Okulumuz, TÜBİTAK tarafından düzenlenen 53.Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında Türk Dili ve Edebiyatı bölümü, üretim ve yaratımıyla yine bir başarıya imza attı. “Edebiyat Öğretiminde Müziğin İşlevsel Olarak Kullanılması” üzerine yapılan projemiz Bölge Sergisi’ne katılmaya hak kazanmıştır. 12-B sınıfı öğrencilerimizden Selen Tiftikçi ve danışman hocamız Cansu Durukan 14-16 Mart tarihleri arasında düzenlenecek olan yarışma sergisine katılacaklardır.Sergi […]

GELECEĞİN TASARIMCILARI

Özel Mürüvvet Evyap Fen Lisesi ve Koleji öğrencileri kendi tasarımlarıyla geleceğin alışveriş stilini “will” kalıbını kullanarak anlattılar. Öğrencilerimiz konuşma becerilerini ders içinde öğrendikleri yapıları kullanarak geliştirme fırsatı buldular. Çalışmalarından ötürü öğrencilerimizi kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

27 Şubat Dünya Kutup Ayısı Günü Kutlandı!

Küresel ısınma ve iklim değişiklikleri nedeniyle; yaşam alanları değişen, yok olan, alışkanlıkları bozulan bunun sonucu olarak da nesli bu yüzyıl içinde tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan kutup ayıları hakkında farkındalık yaratmak için, her yıl 27 Şubat ‘Dünya Kutup Ayısı Günü’ olarak kutlanıyor. Biz de eTwinning kapsamında yürüttüğümüz “Polar Project – Environmental Awareness” isimli projemizin çalışmaları […]

eTwinning Oku-Mat (Read Math) Projesi

Okulumuz öğretmenlerinden Mehtap Üzer’in rehberliğinde 8.sınıf öğrencilerimiz “Oku-Mat (Read Math)” isimli eTwinning projesine katıldı. Kaliteli kitap okumanın matematik dersi üzerine katkılarının araştırıldığı projemizde öğrencilerimiz, birçok etkinlikle bilgilerini pekiştirme ve kendilerini geliştirme fırsatı buldular. Projeye başlamadan önce öğrencilerin hazır bulunuşluklarını belirlemek amacıyla ön araştırma test uygulaması yapıldı. Proje süresince, öğrencilerimiz, her ay bir kitap okudu. Okunacak […]

RESİMLİ EDEBİYAT TAKVİMİ SERGİSİ

Özel Mürüvvet Evyap Fen Lisesi ve Koleji öğrencilerinin hazırlamış olduğu Resimli Türkçe edebiyat takvimi, tarihine, yazarlara, eserlere dair bilgiler vermesiyle nostaljik takvimlere benzese de sadece malumatfuruş bir takvim değil bu, çok daha fazlası. Ayrıca farklı farklı kitaplardan seçilen alıntılar, okumadığınız birçok eser hakkında fikir vererek “edebî keşifler” yapmanızı sağlarken; sergiyi gezenlerin okuma zevkini artıracak.

Kuvvet ve Hareket

Halat çekme oyunu sırasında iki takım birbirine zıt yönlerde kuvvetler uygular ve daha fazla kuvvet uygulayan takım oyunu kazanır. İşte bu kuvvetlerin hepsini tek başına yapabilen kuvvete “Bileşke Kuvvet” diyoruz. 6. sınıf öğrencilerimizle oyuncak arabaya farklı yönlerde kuvvetler uyguladık ve bileşke kuvvetin değişmesinin arabanın hareketine etkisini gözlemledik.

HIZLI OKUMA EĞİTİMİ

Özel Mürüvvet Evyap Koleji ve Fen Lisesi 12.sınıf öğrencilerine “Anlayarak Hızlı Okuma Eğitimi” başladı. Ortalama bir TYT ve AYT sorusu 40-45 kelimeden oluşur. Normal bir öğrencinin bu soruyu sadece okuması 15-20 saniyesini alır. Anlayarak hızlı okuma eğitimini alan bir öğrenci ise, aynı soruyu daha iyi anlayarak 5-7 saniyede okur ve her soruda 10 saniye, tüm […]

eTwinning Etkinliklerle Tam Öğreniyorum Projesi

Okulumuz öğretmenlerinden Esra Erçin’in rehberliğinde 7. sınıf öğrencilerimiz “Etkinliklerle Tam Öğreniyorum” isimli eTwinning projesine katıldı. Proje süresince öğrenciler açık uçlu sorular, çoktan seçmeli sorular, bulmacalar, zekâ oyunları, resfebe olmak üzere her hafta, farklı bir etkinlik hazırlayacak ve hazırlanan etkinlikler, projede yer alan diğer öğrenciler tarafından yapılacaktır.Böylece Bloom’un öğrenme basamakları olan hatırlama, anlama, uygulama, analiz, değerlendirme […]

Güçlü Alevler

Günlük hayatta kullandığımız bazı maddeleri karıştırmak tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Örneğin; temizlik malzemesi olarak kullanılan çamaşır suyu ve tuz ruhu karıştırılırsa ortaya çıkan gazı solumak tehlikelidir. Bazı maddeler karıştırıldığında tepkimeye girebilirler ve bunu anlamanın yollarından bir tanesi de gaz çıkışı olup olmadığını gözlemlemektir. Biz de 8. sınıflarla maya ve hidrojen peroksiti karıştırdık ve ortaya çıkan oksijen […]

Üniversite Sınav Sistemi Bilgilendirmesi

Özel Mürüvvet Evyap Koleji ve Fen Lisesi 11.sınıf velilerimize üniversite sınav sistemi hakkında bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Velilerimize; puanlama sistemi, soru sayıları, sınav süresi, 2021 YKS istatistikleri ve bölümlerdeki baraj başarı sıralamaları rehber öğretmenlerimiz tarafından paylaşıldı. Üniversite bölümlerinin kontenjanları, üniversite yerleştirme puanının nasıl hesaplandığı ve ortaöğretim başarı puanının önemi hakkında bilgi verildi.

YERYÜZÜ ŞEKİLLERİNİ MAKET YAPARAK ÖĞRENDİK

Sosyal Bilgiler dersinde; yeryüzü şekillerini öğrenen 5. sınıf öğrencilerimiz evdeki atık malzemeleri kullanarak “yeryüzü şekillerinin” maketlerini yaptılar ve öğrendikleri bilgileri pekiştirdiler.

PAYLAŞMAK GÜZELDİR

Özel Mürüvvet Evyap Fen Lisesi ve Koleji olarak ”Değerler Eğitimi” kapsamında aralık ve ocak ayı boyunca yardımlaşma ve paylaşma değerini ele aldık. Öğrencilerimiz Kars’ın Selim ilçesindeki anaokul ve ilkokul öğrencilerini aldıkları botlar ve çeşitli hediyelerle mutlu etti. Toplamda 135 öğrencinin bot ihtiyacını karşılayan öğrencilerimizden bazıları, hediyelerin içine yazdıkları kısa notlar yardımıyla oradaki kardeşleriyle aralarında kurdukları […]

9.Sınıflar 5. Geleneksel Sosyal Bilimler Genel Kültür Yarışması

Özel Mürüvvet Evyap Koleji ve Fen Lisesi 5. Geleneksel Sosyal Bilimler Genel Kültür Yarışması’nın 9. Sınıflar Etabı çok çekişmeli ve güzel anlara sahne oldu. Sınıflarımızdan seçilen üçer kişilik ekipler hem kıyasıya yarıştılar hem de bilgilendiler. Çok heyecanlı ve çekişmeli geçen yarışmayı 9 FEN A sınıfı kazandı. Öğrencilerimizi tebrik eder, finalde başarılar dileriz. Ayrıca tüm öğrencilerimize […]

KÜTÜPHANE DERSLERİ

Özel Mürüvvet Evyap Koleji ve Fen Lisesi , Öğrencilerimiz ders aralarında ve diğer boş zamanlarında kütüphaneyi kullanabildikleri gibi,  Türk Dili ve Edebiyatı derslerinde okuma etkinliklerinin bir kısmı kütüphanede yapılır. Kütüphane dersleri okuma- anlama- yorumlama etkinliklerine ayrılmaktadır.

Meslekler

3. sınıflar olarak Kendimizi Düzenleme Biçimimiz temasında “Meslekler” konusunu bitirirken tema sonu eylemi olarak her sınıftan bir velimizi okula davet ettik. Velilerimiz mesleklerini tanıttıktan sonra mesleğinin kolay ve zor yanlarını, bu meslek için sahip olunması gereken becerileri konuştuk. Öğrenenler, düşünme becerilerini kullanarak davetlilere merak ettikleri soruları sordular ve iletişim kuran profil özelliğini sergilediler.

Özel Mürüvvet Evyap Okulları ile Mehmet Rıfat Evyap Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi işbirliğinde ülkemizde ve yurt dışında düzenlenen lise düzeyindeki öğrencileri kapsayan bilimsel yarışmalara hazırlanmada her iki okulda eğitim gören öğrencilerin yanı sıra öğretmenleri ve bu süreçte yardımcı olabilecek işin uzmanı kişiler ile ortak çalışmayı hedeflemektir. Özel Mürüvvet Evyap Okulları ve Mehmet Rıfat Evyap […]

IB PYP 1. sınıflar “Kendimizi Düzenleme Biçimimiz”

3. Ünitemiz olan “Kendimizi Düzenleme Biçimimiz” ünitemizde “Nedensellik” anahtar kavramımızla bağlantılı olarak “her bireyin görev ve sorumluluklarını yerine getirmesinin varolan düzene nasıl hizmet ettiğini” pizzamızın bahçeden tabağa gelen serüveni ile somutlaştırarak kavramaya çalıştık.

2021-2022 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI 1.DÖNEM KAPANIŞ TÖRENİ

Özel Mürüvvet Evyap Okulları 2021-2022 Eğitim ve Öğretim Yılı 1. Dönem Karne Töreni, öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin katılımıyla gerçekleştirildi. Tören, Özel Mürüvvet Evyap Lisesi Okul Müdürü Selçuk Erdem’in konuşmasıyla başladı. Başarılı bir yarıyıl dönemini geride bıraktıklarını belirten Erdem, tüm öğrencilere iyi tatiller diledi. Tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından sona erdi. Öğrenciler iki hafta sürecek […]

MATEMATİK ALANINDA BAŞARI URFODU ULUSLARARASI BİLİM TEMELLERİ BİLGİ YARIŞMASINDA FİNALDEYİZ

Öğrencilerin sahip oldukları temel bilgi ve yeteneklerinin alanlarını geliştirmek, edindikleri becerileri göstermelerini sağlamak ve öğrencileri araştırmaya yönlendirmek amacı ile her yıl düzenlenen URFODU Uluslararası Bilim Temelleri Bilgi Yarışması’nın 1. etap sonuçları açıklandı. Yarışmaya matematik alanında katılan ortaokul öğrencilerimiz yarışmanın ilk etabını başarı ile tamamlayarak finale katılmaya hak kazandılar. Öğrencilerimizi gönülden tebrik eder, final etabı için […]

KANGURU MATEMATİK FİNAL SINAVINDA BAŞARIMIZ

2020-2021 Kanguru Matematik Final Sınavı’nda üstün başarı belgesi alan öğrencilerimiz Ece Yalçın, Begüm Güzel, Kaan Canbaz’ı tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

AHİLİK KÜLTÜRÜ SÖYLEŞİ VE TİYATRO

2021 UNESCO AHİ EVRAN, YUNUS EMRE VE HACI BEKTAŞİ VELİ YILI dolayısıyla okulumuzda söyleşi ve tiyatro gösterisi yapıldı. Ahi Kültürünü Araştırma ve Eğitim Vakfı yöneticisi Süleyman DEMİR’in; ahilik kültüründeki kardeşlik, güzel ahlak, yardımlaşma, dürüstlük gibi temaları anlattığı söyleşide ve bu temaların işlendiği tiyatroda öğrencilerimiz hem bilgilendiler hem de keyifli zaman geçirdiler.

Uluslararası İngilizce Yarışma

Özel Mürüvvet Evyap Ortaokulu ve Lisesi öğrencilerimize İngiltere’nin en iyi okullarından biri olan Brooke House tarafından akredite edilmiş, global dünyada gençlerin birbirleriyle aynı dili kullanma doğrutusunda ingilizceyi geliştirmelerine fırsat veren uluslararası ingilizce online yarışma hakkında Londra’dan yapılan canlı bağlantı ile bilgilendirme yapıldı. Londra’dan yapılan canlı bağlantı ile öğrencilerimiz merak ettikleri soruları yetkililere sordular. Yarışmaya katılacak […]

AYDIN ILGAZ İLE SÖYLEŞİ

Özel Mürüvvet Evyap Koleji ve Fen Lisesi 10. sınıf öğrencilerimiz, 23 Aralık 2021 Perşembe günü Yazar Aydın Ilgaz ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdiler. Moderatörlüğünü Edebiyat Öğretmenlerinin yaptığı söyleşide öğrencilerimiz, 9 ve 10.sınıf öğrencilerimiz Rıfat Ilgaz’ı, oğlu Aydın Ilgaz’dan dinlediler.Babasına dair anılarını ve yazarın düşünce dünyasını öğrencilerimizle paylaşan Aydın Ilgaz Halime Kaptan, Karartma Geceleri kitaplarıyla ilgili […]

Los colores de Evyap

1.Sınıflar İngilizce PYP Etkinliğimiz

“Bulunduğumuz Yer ve Zaman” ünitemizle bağlantılı olarak kişisel tarihimizin başladığı ilk yer olan evlerimizi resmettik. Mekan algımızı geliştirmek amacıyla da evlerimizi bir araya getirerek sokaklar oluşturduk. “Bilgili” öğrenen profiline uygun olarak yaşadığımız mahalle, şehir ve ülke hakkında farkındalık sağlamaya çalıştık.

Kanımızda Neler Var?

Dokularımızın besin ve oksijen ihtiyacını karşılamak başta olmak üzere birçok görevi yerine getiren ve bizim için hayati bir sıvı olan kan içerisinde alyuvar, akyuvar ve kan pulcukları gibi kan hücrelerini barındırır. Kanımızın yapısını daha iyi anlayabilmek için “Kan Modeli” hazırladık. Böylece hem öğrendik hem de çok eğlendik.

LİSE FUTBOL TAKIMIMIZ GRUP FİNALİNDE

İstanbul şampiyonasında Lise erkek futbol takımımız galibiyet serisine devam ediyor.Eleme maçlarını namağlup tamamlayan takımımız 16 Aralık Perşembe günü grup final maçı oynayacak.İstanbul’da son 12 takım arasında yerini almak isteyen futbol takımımız oynadığı güzel oyunla göz doldurdu ve tribünlere keyifli anlar yaşattılar.Hedefi İstanbul şampiyonluğu olan takımımıza bu yolda başarılar dileriz.  

“Zorba Olma Dost Ol!”

Özel Mürüvvet Evyap İlkokul öğrencileri, İngilizce ile Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Biriminin önderliğinde okulda zorbalığa karşı farkındalık yaratmak amacıyla çeşitli etkinlikler düzenledi. Öğrencilerimiz bireysel farklılıklarımızın önemini vurgulamak, tek ve biricik olduğumuzu fark ettirmek ve konuya dikkat çekmek amacıyla renkli çoraplar giydiler, afiş çalışmaları yaptılar ve “Zorba Olma Dost Ol!”, “Zorbalık Varsa Biz Yokuz!”, “Evyap’ta Zorbalığa […]

eTwinning Projeleri

Özel Mürüvvet Evyap Ortaokulu branş öğretmenlerimiz, eTwinning projesi kapsamında Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden ortakların da yer aldığı projelerine başladılar.

VOLEYBOLCU YILDIZ KIZLARIMIZA ALKIŞ

Özel Mürüvvet Evyap Ortaokulu 7 ve 8. sınıfa giden sporcularımız yılın ilk maçını Sarıyer Açı Ortaokulu ile yaptı. Müsabakada ellerinden geleni yaparak fair play çerçevesinde başarılı bir oyun çıkartan kızlarımız hem maç atmosferini hatırlamış oldu hem de anılarına bir yenisini daha ekledi. Önümüzdeki maçlar için kendilerine başarılar dileriz.

1 Aralık Antarktika Günü Kutlandı!

Antarktika kıtasında aktif çalışmalar yürüten bilim insanlarının bağlı olduğu 12 ülke tarafından 1 Aralık 1959’da imzalanan ve günümüze kadar 53 ülkenin taraf olduğu “Antarktika Antlaşması”, kıtanın tüm insanlığın yararı için sonsuza kadar barışçıl amaçlarla kullanılmasını hedeflemektedir. Antlaşmanın imzalandığı 1 Aralık ise her yıl “Antarktika Günü” olarak kutlanmaktadır. Biz de “eTwinning Projesi” kapsamında Antarktika Günü’nü kutladık.

Dolaşım Sistemi Modeli Hazırladık

Kalbimiz; vücudumuza 1 günde 8 ton, 1 yılda 3.000 ton, 80 yılda ise 240.000 ton kan pompalıyor. İnsan ömrünün ortalama 80 yıl olduğu kabul edildiğinde pompalanan kan, yaklaşık 10 ton kapasiteli 24.000 tankeri dolduracak kadar çok. Dolaşım Sisteminin bu muhteşem yapısını ve çalışma şeklini daha iyi anlayabilmek için “Dolaşım Sistemi Modeli” hazırladık ve öğrencilerimizin görebileceği şekilde […]

VOLEYBOL KULÜBÜ

Özel Mürüvvet Evyap Koleji ve Fen Lisesi öğrencilerimiz voleybol kulübünde; bedensel ve ruhsal gelişimini desteklerken ,eğlenceli zaman geçirmenin yanında voleybol kurallarını öğrenip ve tekniklerini geliştiriyorlar. Hem oynayana hem izleyene verdiği keyifle bilinen, kendine özgü kaliteli tarzıyla dikkat çeken voleybol kulübünde yaptıkları kulüp içi mini maçlar sayesinde fair play çerçevesinde müsabaka heyecanını tadıyorlar. Katılım gösteren öğrencilerimize […]

10. SINIF ÖĞRENCİLERİMİZLE TARİHİ YARIMADAYI GEZDİK

Özel Mürüvvet Evyap Koleji ve Fen Lisesi 10.sınıf öğrencileri tarih dersini yerinde işledi. Pandemi koşulları göz önünde bulundurularak gerçekleştirilen gezi, eğlenceli anlara şahit oldu. Güzel şehrimizin tarihsel mekanlarına öğrencilerimiz yolculuk ettiler. Öğretmenlerimiz eşliğinde İstanbul Arkeoloji Müzesi, Prof.Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi, Gülhane Parkı ve çevresini gezdiler. Öğrencilerimiz hem bilgilendiler hem de […]

Deyimlerle Resimler

https://www.youtube.com/watch?v=JVLkHTgh4zQhttps://www.youtube.com/watch?v=JVLkHTgh4zQ

Ay tutulması

29 Ekim 2021

www.youtube.com/watch?v=Pd5Z6XsKdKshttp://www.youtube.com/watch?v=Pd5Z6XsKdKs

10 Kasım 2021

https://www.youtube.com/watch?v=p8yjfN_frzU      

BİYOLOJİ BEYİN DİSEKSİYONU DENEYİ

Özel Mürüvvet Evyap Fen Lisesi ve Koleji 11. sınıf öğrencilerinin Biyoloji dersi ünitelerinden biri olan “İnsan Fizyolojisi”nin “Sinir Sistemi” konusu tamamlandıktan sonra dana beyinlerinin diseksiyonu yapıldı. Çalışma süresince her 2 öğrenci 1 dana beyni ile çalıştı ve derste öğrendikleri memeli beyninin kısımlarını fiziksel olarak inceleme şansı buldu. Beynin iç ve dış yapısı detaylı bir şekilde […]

Müzede Ders Etkinliği

Özel Mürüvvet Evyap Fen Lisesi 11 A ve 11 B sınıfı öğrencileri Türk dili ve edebiyatı öğretmenlerinin kültürel faaliyetler kapsamında düzenlediği “Müzede Ders” etkinliğini 29 Kasım Pazartesi günü Orhan Kemal Müzesinde gerçekleştirdi. Öğrencilerimiz; Orhan Kemal’in yaşamı hakkında edinmek istedikleri bilgileri, edebi kişiliğini ve yaratım aşamalarında geçirdiği süreçleri oğlu Işık Öğütçü’den bizzat dinleyerek öğrenme şansını yakaladılar. […]

Geleneksel Oyuncak Atölyesi

Geçmişimize ait oyuncak kültürümüzü tanımak için ‘Geleneksel oyuncak atölyesi” ziyaretinde bulunduk. Oyuncak atölyelerinin kuruluş tarihini ve o döneme ait oyuncakları yerinde, masalları ile tanıma şansı bulduk.

LİSE BİLARDO KULÜBÜ

Özel Mürüvvet Evyap Koleji ve Fen Lisesi Bilardo kulübü;Açı hesaplama ve hız ayarlama esaslarına dayanan bilardo sporu ile öğrencilerimizin, hızlı ve doğru karar verebilme yetilerini geliştirmeleri, vücut koordinasyonunu ve denge gelişimini arttırmaları, fizik ve geometri bilgilerini başka bir alanda da kullanmaları hedeflenmektedir. Bilardo ile el-göz koordinasyonunun gelişmesi sağlanır. Dikkat ve konsantrasyon artar. Doğru stratejinin nasıl […]

Biyoloji Proje Kulübü Kapsamında Gezilerimiz

Biyoloji Proje Kulübü 25 Kasım Perşembe günü İTÜ’ye gerçekleştirdiği gezide Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümünü ziyaret etti. Kullanılan laboratuvarlar malzemeleri ve cihazlarla ilgili bilgi alan öğrencilerimize, proje geliştirmek için araştırabilecekleri yeni kapılar açıldı. Proje öğrencilerimiz bir taraftan akademik makale tarayıp çeviri yaparken, bir taraftan da yeni öğrendikleriyle çok heyecanlı! Uzun bir yol olan bu süreçte […]

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KONULU ŞİİR YARIŞMASI ÜÇÜNCÜSÜ

Sarıyer İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen 24 Kasım Öğretmenler Günü konulu şiir yarışmasında Özel Mürüvvet Evyap Ortaokulu öğrencimiz Bahorhon Borıeva ilçe üçüncüsü olmuştur. Hedise Evyap Konferans Salonu’nda düzenlenen ‘’24 Kasım Öğretmenler Günü’’ kutlamasında öğrencimize ödülünü Sarıyer Belediye Başkanı’mız Şükrü Genç takdim etti. Öğrencimizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

9. SINIF ÖĞRENCİLERİMİZLE TARİHİ YARIMADAYI GEZDİK

Özel Mürüvvet Evyap Koleji ve Fen Lisesi 9.sınıf öğrencileri ile pandemi koşulları çerçevesinde tedbirlerimizi alarak yerinde tarih eğitimi çerçevesinde güzel şehrimizin tarihsel mekanlarında yolculuk ettik. Öğretmenlerimiz eşliğinde İstanbul Arkeoloji Müzesi, Prof.Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi, Gülhane Parkı ve çevresi gezildi. Öğrencilerimiz hem bilgilendiler hem de binlerce yıllık tarihi eserleri görerek ve […]

24 Kasım Öğretmenler Günü Konulu Kompozisyon Yarışması Birincisi

Sarıyer ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen 24 Kasım Öğretmenler Günü konulu kompozisyon yarışmasında Özel Mürüvvet Evyap Fen Lisesi öğrencimiz Azra Reyyan Kahraman birinci olmuştur. Hedise Evyap Konferans salonunda düzenlenen “24 Kasım Öğretmenler Günü”kutlamasında öğrencimize ödülünü Sarıyer Belediye Başkanı’mız Şükrü Genç takdim etti. Öğrencimizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

Turgay Polat Semineri

Özel Mürüvvet Evyap Koleji ve Fen Lisesi olarak Bahçeşehir Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Eğitim Danışmanı Turgay Polat’ı okulumuzda ağırladık.Turgay Polat, 12.Sınıf öğrencilerimize “Geleceğin İnsanı” konulu bir sunum gerçekleştirdi. Turgay Polat, teknolojik gelişmelerle değişen dünyanın yeni meslek alanları yarattığını ve bu alanların da giderek değişmekte olduğunu örneklerle anlattı. Kariyer planlaması yaparken öğrencilerin gelişmekte olan meslek ve […]

Lise İdaresi Lisanslı Sporcularla Buluştu

Özel Mürüvvet Evyap Koleji ve Fen Lisesinde eğitimlerine devam ederlerken aynı zamanda birçok branşta farklı spor kulüplerinde lisanslı sporcu olan öğrencilerimizle lise idari kadromuz bir araya geldi. Spor, gençlerimize sağlıklı ve zinde bir yaşam sunmanın yanında, elde edilen başarılarla kendilerine ve ailelerine gurur, sevinç ve heyecan yaşatmaktadır.Sporcu öğrencilerimiz;sohbet esnasında antrenmanlarının içeriklerinden ve kendi günlük rutinlerinden […]

BİYOLOJİ PROJE KULÜBÜ SOHBETLERİ

Biyoloji Proje Kulübü olarak 11 Kasım Perşembe günü Moleküler Biyolog Burak Pak’ı ağırladık. Moleküler biyoloji lisansının devamında master ve doktora yapmış olan konuğumuz; moleküler biyolojinin dünyada ve ülkemizde geldiği nokta, alandaki son gelişmeler ve uygulamaları hakkında kulüp öğrencilerimizi bilgilendirirken hoş sohbetiyle keyifli anlar yaşattı. Geleceğin bilim insanlarına ışık olduğu için kendisine teşekkür ediyoruz.

İNCİ ARAL İLE SÖYLEŞİ

Özel Mürüvvet Evyap Koleji ve Fen Lisesi 10. sınıf öğrencilerimiz, 22 Kasım 2021 Pazartesi günü Yazar İnci Aral ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdiler. Moderatörlüğünü Edebiyat Öğretmenlerinin yaptığı söyleşide öğrencilerimiz, yazara; kitap yazma süreci ve hayatla ilgili edindiği tecrübe ve birikimler başta olmak üzere merak ettikleri alanlarla ilgili birçok konuda sorularını yöneltme fırsatı elde etti. Yazmak […]

“Evyap Journal” 10 Kasım sayısı

İlkokul ve ortaokul öğrencilerimizin Atatürk için yazdıkları şiir, makale ve mektuplardan oluşan 10 Kasım’a özel “Evyap Journal” gazetemiz dün yayınlandı. Tüm ülkokul ve ortaokul öğrencilerimize dağıtıldı. Gazetemizde emeği geçen tüm öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ederiz.

10 KASIM EVYAP GAZETESİ

Ulu Önderimizi anmak, ona minnettarlığımızı bir kez daha ifade etmek için ilkokul &ortaokul öğrencilerimiz Atamıza yazdıkları mektup ve şiirleri, çizdikleri resimleri İngilizce ve İspanyolca olarak hazırladıkları 10 Kasım Evyap Gazetesinde bir araya getirdiler. Çocuklarımız bu anlamlı günde gazetemizi yöneticilerimize gururla takdim ettiler.

FELSEFENİN GÜNDELİK HAYATA ETKİSİ

Özel Mürüvvet Evyap Okulları Sosyal Bilimler Zümresi, her yıl Kasım ayının üçüncü Perşembe günü kutlanan Dünya Felsefe Günü’nün önemine ithafen, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü Öğretim Görevlisi Arda Telli’yi ağırladı. 10. ve 11. sınıf seviyesindeki öğrencilerin katılımı ile gerçekleşen söyleşi, felsefenin gündelik hayat ile ilişkisi ve hayatın problemlerine felsefi bakış ile yaklaşma konularını içerdi.

UZAY MODELLERİ TÜRKİYE ŞAMPİYONASI

23-24 Ekim tarihinde Türkiye Hava Sporları Federasyonu tarafından ”Uzay Modelleri Türkiye Şampiyonası” düzenlenmiştir. Hava Modelciliği ve Uzay Modelleri sporunun tanıtımı ve gelişimine katkı sağlamak amacıyla düzenlenen bu şampiyonada, Özel Mürüvvet Evyap Koleji 9A Sınıfı öğrencilerinden İdil Atik, S3 ve S6 dallarında birinci olarak iki altın madalya kazanmıştır. Öğrencimizi tebrik eder, başarıların devamını dileriz.

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI PANO YARIŞMASI

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kapsamında Özel Mürüvvet Evyap Okulları Ortaokul bölümü olarak 7.sınıflar arasında düzenlemiş olduğumuz ” 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Çoşkusu” konulu pano yarışmasında 7D sınıfı birinci olmuştur. Emeği geçen öğrencilerimizi tebrik ediyoruz.

DNA Kurucuları

DNA Kurucuları Tüm genetik özelliklerimizin üzerinde şifrelendiği deoksiribo nükleik asit veya kısaca DNA, uzunluğu 6 kilometreyi bulan hayati bir moleküldür. Mikroskopla ancak görebildiğimiz hücrelerimizin çekirdeğine sığabilen DNA çift sarmal bir yapıya sahiptir. Bilim insanlarının sıklıkla faydalandığı modelleme yöntemini kullanarak bir DNA modeli hazırladık ve bu model sayesinde DNA’nın yapısını anlamaya çalıştık.

DOĞADAKİ SİMETRİ – OKUL DIŞARDA GÜNÜ

“Okul Dışarda Günü” açık havanın her çocuk için her gününün bir parçası olması adına yapılan küresel bir kampanyadır. Matematik bölümü olarak öğrencilerin oynaması ve öğrenmesi için sınıflarımızı açık havaya taşıdık. Öğrencilerimizle bahçede ağaçların arasında dersimizi işledik. 5. sınıf öğrencilerimizle yaprakların simetrik yapısını inceledik. Öğrencilerimiz, açık havada eğlenerek öğrendiler.

ATATÜRK MÜZESİ GEZİSİ

Özel Mürüvvet Evyap Koleji ve Fen Lisesi 10/A sınıfı öğrencileri Atatürk Müzesi’ni gezdi. Okulumuzda kasım ayı boyunca yürütülen Atatürk’ü Anma etkinlikleri çerçevesinde öğrencilerimiz Şişli’de bulunan Atatürk Müzesi’ni ziyaret ettiler.

Hücre Modeli Sergimiz

Canlıların en küçük yapı taşı olan hücreyi ve kısımlarını daha yakından tanımak için 7.sınıf öğrencilerimiz Fen bilimleri dersinde; bitki ve hayvan hücrelerini anlatan maketler yaptılar. Düşünerek, yaparak öğrenme sürecinin içinde yer alan öğrencilerimiz, kullandıkları malzemelerle yaratıcılıklarını hayata geçirerek yaptıkları modelleri sergilediler.

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI ÇELENK SUNMA TÖRENİ

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı”Çelenk Sunma Töreni” Sarıyer Meydanı Atatürk Anıtı önünde saygı duruşu ve İstiklâl Marşı ile yapıldı.Okulumuzun 7. sınıf öğrencilerinden Zeynep Tozlu ve Rüzgar Öztürk bayrak ve flama ile okulumuzu temsil ettiler.

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMA HAFTASI

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kapsamında Özel Mürüvvet Evyap Okulları Ortaokul bölümü olarak Cumhuriyetin kuruluşunun 98.yılını coşkuyla kutladık.

EVYAP OKUL BAŞKANINI SEÇTİ

Özel Mürüvvet Evyap Koleji ve Fen Lisesinde demokrasi kültürü temel alınarak gerçekleştirilen ‘’Başkanlık Seçimi ‘’heyecanı yaşandı. Öğrencilerimizin demokratik haklarından biri olan oy verme ve kendilerini temsil edecek üyeleri seçme becerilerini geliştirmek ve desteklemek açısından başkanlık seçiminin önemli olduğuna inanıyoruz. Bu amaç doğrultusunda yapılan başkanlık seçiminde ikinci tura kalan Zeynep İbrahim ve Ümit Toprak Akalın arasında […]

Birleşmiş Milletler Günü

Her yıl 24 Ekim’de kutlanan Birleşmiş Milletler Günü’ne istinaden, 5C sınıfı öğrencilerimizden Işılsu Şentürk Birleşmiş Milletler’in kuruluşu ve tarihçesi hakkında bayrak törenimizde bir konuşma yaptı. Öğrencimize verdiği katkıdan dolayı teşekkür eder, ilerideki çalışmaları için başarılar dileriz.

Ay’a yolculuk

5. sınıf öğrencilerimizle Fen bilimleri dersinde ünite kapsamında Ay’ı daha yakından tanıdık. Ay’ın yapısını, büyüklüğünü, nasıl hareket ettiğini , neden hep aynı yüzünü gördüğümüzü , evrelerini vb. birçok sorunun cevaplarını eğlenceli etkinliklerle gözlemleyerek öğrendik. Deneyler ve bilimin ışığında Ay’ın yansıttığı ışık artık çok daha güzel.

LİSE VOLEYBOL TURNUVASI ŞAMPİYONU BELLİ OLDU

Özel Mürüvvet Evyap Koleji ve Fen Lisesi 9, 10, 11, ve 12. sınıfların katıldığı sınıflar arası voleybol turnuvasının final maçı 11B ile 12A sınıfları arasında oynandı ve şampiyon 12A oldu. Toplamda 12 takımın katıldığı turnuvada öğrencilerimiz kıyayısa rekabet ederlerken eğlenceli zamanlar geçirip stres de attılar. Katılan tüm öğrencilerimize teşekkür ederiz.  

Üsküdar Üniversitesi Bilim ve Fikir Festivali 7. Ödül Töreni

Özel Mürüvvet Evyap Okulu Arduino ve Proje Kulübü olarak öğrencilerimizden Ozan Temren ve Yiğit Demir’in hazırladığı Fizik,Sağlık ve Kodlama disiplinlerini içeren “Karbondioksite Hayır Derste Dikkate Evet !” isimli  proje Üsküdar Üniversitesi 7. Bilim ve Fikir Festivali’nde, Sağlık Bilimleri alanında Mansiyon ödülü kazanan öğrencilerimiz ödüllerini almak üzere törene katıldılar. Öğrencilerin törendeki heyecan ve coşkuları, en büyük […]

eTwinning Ulusal Kalite Etiketi Ödülü

Özel Mürüvvet Evyap Ortaokulu öğrencilerimizin İspanyolca dersinde yürüttükleri, İspanya Burgos’ta bulunan “CEIP Francisco de Vitoria” ile iş birliği yaptıkları “eTwinning SDG 2030” projesi, “Ulusal Kalite Etiketi Ödülü”ne lâyık görülmüştür. Bu süreçte; küresel problemlere ve kalkınma amaçlarına yönelik farkındalık oluşturan, problemlere çözümler üreten, İspanyolca dilinde yetkinlik kazanan, iş birliği içinde “Amaçlar için Ortaklık” yapan tüm öğrencilerimizi […]

TİYATRO VE YARATICI DRAMA KULÜBÜ

Özel Mürüvvet Evyap Koleji ve Fen Lisesi Tiyatro ve Yaratıcı Drama Kulübü; öğrencilerin canlandırmalar yoluyla gerçek dünya ile kurgusal dünya arasında bağlantılar kurmalarını olanaklı kılarak bir bilinçlenme ve kültürlenme süreci içerisinde, her alanda yaratıcı, kendine yetebilen, kendini tanıyan, çevresiyle iletişim kurabilen ve bunu geliştirebilen, ifade gücü ve biçimleri artmış, imgesel düşünebilen, estetik kaygı, demokratik tutum […]

Güneş ve Ay Tutulması Modeli Yaptık!

Tarih boyunca nadiren gözlemleme fırsatı bulsak da  Güneş ve Ay Tutulmaları hep ilgimizi  çekmiş bazen de bizi korkutmuştur. Bilimsel çalışmalarda sıklıkla faydalanılan modelleme yöntemini kullanarak Güneş, Dünya ve Ay modeli yaptık. Hazırladığımız modeli ile tutulmaların nasıl gerçekleştiğini anlamaya çalıştık.

Cambridge ESOL Sınavları Sertifika Töreni

Cambridge ESOL sınavına giren 9. sınıf öğrencilerimize sertifikaları verildi. Sınava katılan öğrencilerimizi kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

“Cambridge Sınavları” Sertifikaları

5 Haziran 2021 Cumartesi günü okulumuzda gerçekleştirdiğimiz “Cambridge Sınavları” sertifikalarını bayrak töreninde öğrencilerimize dağıttık. Sınavlarda başarı gösteren öğrencilerimizi ve emeği geçen öğretmenlerimizi gönülden tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz.

6 EKİM İSTANBULU’UN KURTULUŞU

06 Ekim 1923, İstanbul’un kurtuluşunun 98. yıl dönümünü okulumuzda sevinç, gurur ve coşkuyla kutladık. Napolyon, “Dünya tek devlet olsaydı, o devletin başkenti İstanbul olurdu” der. Yüzyıllarca pek çok uygarlığın ve devletin sahip olmak istediği güzel şehrimiz İstanbul,  13 Kasım 1918 tarihinde fiilen, 16 Mart 1920 tarihinde de resmen işgal edilmişti. Başkomutan Mustafa Kemal’in  öncülüğündeki Türk […]

Hayvanları koruma haftası

Hayvanların temel ihtiyaçlarının karşılanması ve yaşamlarını sağlıklı ve mutlu sürdürmelerinde hepimizin sorumluluğu vardır!” ilkesiyle hareket eden İlkokul 3. Sınıf öğrencilerimiz 4 Ekim Hayvanları Koruma Gününde duyarlı profil özelliğini sergileyerek hayvan haklarını konu alan posterler hazırladılar. Hazırladıkları posterler ile tüm okulda dolaşarak okul topluluğunu da bu konuda bilinçlendirmek için çalıştılar.

TİYATRO VE YARATICI DRAMA KULÜBÜ

Özel Mürüvvet Evyap Koleji ve Fen Lisesi Tiyatro ve Yaratıcı Drama Kulübü; öğrencilerin canlandırmalar yoluyla gerçek dünya ile kurgusal dünya arasında bağlantılar kurmalarını olanaklı kılarak bir bilinçlenme ve kültürlenme süreci içerisinde, her alanda yaratıcı, kendine yetebilen, kendini tanıyan, çevresiyle iletişim kurabilen ve bunu geliştirebilen, ifade gücü ve biçimleri artmış, imgesel düşünebilen, estetik kaygı, demokratik tutum […]

Deney Malzemelerimizi İhtiyaç Sahiplerine Ulaştırdık

Ortaokul öğrencilerimizle fen laboratuvarımızdaki fazla deney malzemelerimizi, çalışma ve okuma kitaplarımızı Denizli’de laboratuvarı olmayan ihtiyaç sahibi bir köy okuluna bağışladık. Orada bu malzemeleri kullanarak yeni şeyler öğrenecek arkadaşlarımız için çok mutluyuz.

Münazara Turnuvası

Özel Mürüvvet Evyap Koleji ve Fen Lisesi edebiyat öğretmenlerinin düzenlemiş olduğu münazara programı büyük bir coşkuyla geçti. “ülkemizde medya mı toplumu yönlendiriyor, yoksa toplum mu medyayı?” konulu münazarada savunduğu görüşlerin doğruluğunu ispatlamaya çalışan 10 Fen A ve 10 Fen B sınıfı öğrencileri zorlu bir mücadeleden geçtiler. Mücadelenin sonunda Özel Mürüvvet Evyap Fen Lisesinin 10 Fen […]

26 Eylül Avrupa Diller Günü

Özel Mürüvvet Evyap İlkokulu 4. sınıf öğrencileri, uluslararası bilincin desteklendiği 26 Eylül Avrupa Diller Günü etkinlikleri kapsamında fuaye salonumuzda sosyal ve iletişim becerilerini kullanarak okul topluluğuna çeşitli Avrupa ülkelerini ve dillerini tanıttı. Çeşitli posterlerin ve farklı dillerde ifadelerin yer aldığı sunumda öğrencilerimiz iletişim kuran ve açık görüşlü öğrenen profili özelliklerini sergilediler.

Gökyüzünü Keşfe Çıktık!

Mercekli teleskopların atası olarak kabul edilen ve ilk olarak 1608 yılında Hollandalı bir gözlük yapımcısı olan Lippershey, tesadüfen bulduğu teleskobu geliştirmiştir. ilk astronomi gözlemleri için kullanan ve bilim dünyasının hizmetine sunan ünlü İtalyan matematikçi ve astronom Galilei Galileo’nun teleskobunun basit bir formunu Fen Bilimleri dersinde yaptık. Yaptığımız teleskobumuzla gökyüzünü gözlemledik.

26 EYLÜL AVRUPA DİLLER GÜNÜ (İspanyolca)

Özel Mürüvvet Evyap Koleji ve Fen Lisesi öğrencileri; 26 Eylül Avrupa Diller Günü etkinlikleri çerçevesinde, lisemizin fuaye salonunda, ülkemizden ve dünyadan çeşitli yerleri tanıtarak, İspanyolca konuşma becerilerini pekiştirirken birbirlerine İspanyolca sorular sorarak keyifli anlar da yaşadılar.

“Avrupa Dil Günü” etkinliği

6 sınıf öğrencilerimiz “Avrupa Dil Günü ” etkinliği kapsamında birbirine yabancı ülkelerle ilgili interaktif sunumlar yaptılar. Öğrencilerimiz, sunumlarının ardından tüm çalışmaları inceleyerek bilgi paylaşımında bulundular.

26 Eylül Avrupa Diller Günü

Özel Mürüvvet Evyap Koleji ve Fen Lisesi öğrencileri; 26 Eylül Avrupa Diller Günü etkinlikleri çerçevesinde lisemizin fuaye salonunda, ülkemizden ve dünyadan yerler tanıtarak İngilizce konuşma becerilerini pekiştirirken birbirlerine İngilizce sorular sorarak keyifli anlar yaşadılar.

26 Eylül Dil Bayramı

 Özel Mürüvvet Evyap Koleji ve Fen Lisesi öğrencileri, 26 Eylül Dil Bayramı etkinlikleri çerçevesinde lise okul kütüphanesinde, günümüzde kullanılan yabancı sözcüklerin “Türkçe karşılıklarını bulma oyunu” oynadılar. Hem Türkçe sözcüklerin öğrenciler arasında kullanımını artırmak hem de farkındalık yaratmak amacıyla yapılan etkinlikte keyifli anlar yaşandı.

ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİMİZE ‘MANTIKSAL BECERİ ÖLÇME UYGULAMASI’ YAPILDI

2021-2022 Eğitim- Öğretim yılının başında, tüm ortaokul öğrencilerimize matematik bölümünün hazırladığı ‘Mantıksal Beceri Ölçme Uygulaması’ yapıldı. Öğrencilerimizin mantık ve beceri sorularına karşı yatkınlığını ölçmeyi hedeflediğimiz bu uygulamayı öğrencilerimiz başarı ile tamamladılar.

MÜRÜVVET EVYAP LİSESİ MEZUNLAR DERNEĞİ KURULDU

Özel Mürüvvet Evyap Okulları olarak ortak çatı altında büyümenin, birçok ortak değeri paylaşmanın ve dayanışmanın çok değerli olduğuna ve ortak bir ruh yarattığına inanıyoruz. Evyap Okulları başarı öyküsü 2008’de 55 öğrenci ile eğitim hayatına başladı.Okulumuz 13 yıl gibi kısa bir sürede gerek 541 öğrenciyi aşan mezunu gerekse spor,sanat,bilim gibi alanlarda elde ettiği başarılar ile haklı […]

“Kitap Oku-Yorum” Etkinliği

Özel Mürüvvet Evyap Koleji ve Fen Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenlerinin düzenlediği “Kitap Oku-Yorum” etkinliği 13 Eylül Pazartesi günü yayınevlerinin katılımıyla başladı. Okumayı, anlamayı ve yorumlamayı her zaman vurgulayan Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenlerinin belirledikleri kitapları almak için öğrenciler sıraya girdi. 14-16-17 Eylül’e kadar devam edecek olan kitap stantları öğrencilerin yoğun ilgisiyle karşılandı. Stantlarda […]

2021-2022 ÖĞRETİM YILI AÇILIŞ TÖRENİ YAPILDI

Mürüvvet Evyap Okulları 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılına büyük bir coşkuyla başladı. Açılış töreninde 1,5 yıl tam zamanlı öğrenim göremeyen ve öğrencilerinden ayrı kalan öğretmenlerin mutluluğu tebessümlere ve ışıldayan gözlerine yansımıştı. Öğrencilerimiz büyük bir coşku ve okullarına kavuşmanın sevinci içindeydi.  Açılış törenimiz saygı duruşu ve  İstiklal Marşımızın okunması ile başladı. İlk konuşmayı Lise Müdürü Selçuk Erdem güzel […]

ULUSLARARASI KANGURU MATEMATİK SINAVINA KATILDIK!

Ortaokul öğrencilerimiz “Kanguru Matematik 2021 Sınavı’na” katıldı. Her yıl dünyada 6 milyondan fazla öğrencinin katılımıyla gerçekleşen sınavda öğrencilerimiz yüz yüze sınava girerek sınavı tamamladılar. Sınava katılan tüm öğrencilere katılım belgesi ve hediyeler verildi. Günlük hayattan seçilen yaratıcı problemler ile öğrencilerin matematiğe olan ilgisinin artırılması ve matematik becerilerinin geliştirilmesi hedeflenen sınavda öğrencilerimiz farklı stratejiler kullanarak sınavı […]

CRYPTOMATH MATEMATİKSEL ŞİFRELEME YARIŞMASINA KATILDIK

Ortaokul öğrencilerimiz; Ülke genelinde ortaokul ve lise düzeyinde birçok takımın katıldığı “CRYPTOMATH Matematiksel Şifreleme Yarışmasına” katıldı. Matematiksel becerilerini ve problem çözme yeteneğini kullanarak şifreleri ilk çözen takımın daha fazla puan aldığı yarışma Mart ayında başladı. Öğrencilerimiz, yedi hafta boyunca süren maceralara atılarak her hafta, onlar için hazırlanan senaryoların şifrelerini çözdüler. Mantık yürütme, strateji geliştirme, takım […]

Yazar Buluşması

Çocuk edebiyatı yazarı Gönül SIMPSON 3.sınıfların davetlisi olarak bizlerle buluştu. Yazarımız bir kitabın, ilk basamağından başlayarak okurun eline ulaşana kadar olan sürecini öğrencilerimizle paylaştı. Gönül Hanım’a eğitici ve keyifli sohbeti için teşekkür ederiz.

Okulumuzda Cambridge sınavları

5 Haziran Cumartesi günü okulumuzda “Cambridge Sınavları (Starters, Movers, Flyers, KET, PET, FCE)” Covid 19 önlemlerine dikkat edilerek uygulandı. Okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerilerini ölçen ve uluslararası geçerliliği olan sınavlara okulumuzun ilkokul ve ortaokul kademelerinden 15, başka okullardan da 3 öğrenci olmak üzere toplam 18 öğrenci katıldı. Öğrencilerimizin sınav sonuçları, ilgili kuruluş tarafından 2021-2022 […]

Yazar Buluşması

Çocuk edebiyatı yazarı Gönül SIMPSON 3.sınıfların davetlisi olarak bizlerle buluştu. Yazarımız bir kitabın, ilk basamağından başlayarak okurun eline ulaşana kadar olan sürecini öğrencilerimizle paylaştı. Gönül Hanım’a eğitici ve keyifli sohbeti için teşekkür ederiz.

8. SINIF MOTİVASYON ETKİNLİĞİ

Pazar günü LGS’ye girecek öğrencilerimize Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimi tarafından motivasyon amaçlı etkinlik düzenlendi. LGS’yi prova etme şansı bulan öğrencilerimiz, deneme sonrası kaygılarını bir nebze de olsa azaltmayı amaçlayan etkinliğe katılarak kendilerine yazdıkları mektupları balonlar eşliğinde gökyüzüne uçurdular. Ardından öğle yemeğini okulumuzun bahçesinde yiyerek eğlendiler. Sınava girecek tüm öğrencilerimize başarılar dileriz.

Mürüvvet Evyap Ortaokulu öğrencileri yazar Toprak Işık ile çevrim içi söyleşide buluştu.

11 Mayıs Salı günü, Sayın Toprak Işık’ın katılımıyla keyifli bir söyleşi gerçekleşti.Yazarlığın kişide hangi farkındalıkla ortaya çıktığı ve nasıl daha iyi yazar olunabileceği üzerinde duran yazarımız aynı zamanda üniversiteye giriş sınavında da Türkiye derecesine sahip olduğu için nasıl daha başarılı olunacağıyla ilgili de öğrencilerimize tüyolar verdi. Keyifli söyleşinin ardından okumanın ve yazmanın önemini bir kez […]

URFODU MATEMATİK YARIŞMASINDA DÜNYA BİRİNCİLİĞİ VE İKİ ALTIN MADALYA

Çeşitli ülkelerden 2.257 okul ve 659.480 öğrencinin katılımıyla 17’ncisi düzenlenen Rusya’nın uyguladığı URFODU(Uluslararası Bilim Temelleri Bilgi Yarışması) Matematik Branşında, 8.sınıf öğrencilerimizden Kaan Canbaz 100 tam puan ve Mert Geriş 95 puan alarak ALTIN MADALYA almaya hak kazanmıştır. Ayrıca, Matematik Branşında 8.sınıf öğrencilerimiz Talya Nil Aydın, İhsan Gökalp Yücel, Mehmet Bahadır Akbulut 2.’lik diploması, 6.sınıf öğrencimiz […]

SASMO SİNGAPUR-ASYA OKULLARI MATEMATİK OLİMPİYATINA KATILDIK

Ortaokul öğrencilerimiz; Singapur merkezli Asya’nın en geniş katılımlı Matematik Yarışması SASMO’ya (Singapur-Asya Okulları Matematik Olimpiyatı’na) katıldı. 32 ülkeden binlerce öğrencinin katılımıyla gerçekleşen yarışmada öğrencilerimiz, öğretici soruları yorumlayıp farklı stratejiler kullanarak yarışmayı tamamladılar. SASMO yarışmaları, öğrencilerin düşünme potansiyellerini genişletmeyi amaçlamakta ve üst düzey düşünme becerilerinde gelişmelerine yardımcı olmaktadır.

Zümran Ömür ile Çevrimiçi Söyleşi

24 Nisan 2021 Cumartesi günü 20.45’de Zümran Ömür ile çevrimiçi söyleşi gerçekleştirilmiştir. Bu güzel söyleşi için kendilerine teşekkür ederiz.

Sınav Kaygısı İle Baş Etmede Yaratıcı Teknikler

Özel Mürüvvet Evyap Koleji ve Fen Lisesi  Rehber Öğretmeni Harun Asan, 12.sınıf öğrencilerine ”Sınav Kaygısı ile Baş Etmede Yaratıcı Teknikler” konulu seminer gerçekleştirdi. Seminerde öğrencilerde ortaya çıkan kaygının belirtileri, sebepleri ve sonuçları detaylı bir şekilde anlatılırken; kaygı ile baş etmede kullanılacak gevşeme-nefes egzersizleri ve zihinde canlandırma, imajinasyon yöntemi öğrencilerimize uygulamalı bir şekilde aktarıldı. Kaygının belirli […]

KANGURU MATEMATİK SINAVI’NDA FİNAL MADALYASI

“Uluslararası Kanguru Matematik Sınavı’nın” 2020 Türkiye Final Sınavı’na 8.sınıf kategorisinde katılan öğrencimiz; Tümer Soydan Küse, finale kalan 1165 öğrenci arasında tüm sorulara doğru cevap vererek final madalyası almaya hak kazanmıştır. Öğrencimizi ve danışman öğretmenini tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

14 MART DÜNYA MATEMATİK GÜNÜ’NÜ KUTLADIK

Özel Mürüvvet Evyap Ortaokulu Matematik Zümresi’nin düzenlemiş olduğu ‘Okulumuzda Dünya Matematik Günü Etkinlikleri’ bu yıl da büyük bir coşkuyla kutlandı. Öğrencilerin hazırlamış olduğu çeşitli etkinlikler online ortamda sergilendi. Öğrencilerimiz, pi sayısının basamaklarını rengarenk boyayarak pi sayısını oluşturdular. Bununla birlikte, öğrencilerimiz ünlü düşünürlerin hayata değer katan ünlü matematik sözlerini söyledikleri videolarda hem eğlenip hem öğrendiler. Etkinliklerde, […]

OKULUMUZDA MATBEG SINAVINI UYGULADIK

Ortaokul Matematik zümresi olarak okulumuzda her yıl düzenlediğimiz MATBEG SINAVI(MATEMATİKSEL BECERİ GELİŞTİRME SINAVI)nı öğrencilerimize uyguladık. Öğrencilerin, yaratıcı problem çözmelerini sağlamak amacıyla geliştirilen ve içerisinde her sınıf düzeyine göre sıra dışı problemlerin bulunduğu bu sınavda öğrencilerimiz analitik düşünme ve analiz-sentez becerilerini geliştirdiler. Hem eğlenceli hem öğretici olan soruları yorumlayıp farklı stratejiler kullanarak sınavı tamamladılar.

4. GELENEKSEL SOSYAL BİLİMLER YARIŞMASI

Bu sene 4.cüsü düzenlenen Geleneksel Sosyal Bilimler Bilgi Yarışması’nı pandemi şartları nedeniyle çevrimiçi olarak gerçekleştirdik. Öğrencilerimiz çevrimiçi bilgi yarışmasında Beden Eğitimi, Coğrafya, Felsefe, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ve Tarih branşlarının genel kültür sorularına yanıt verdiler. 9 ve 10.uncu sınıf öğrencilerinin ayrı ayrı yarıştığı bilgi yarışmasına ilgi büyüktü. Son ana kadar çekişmeli geçen yarışmada 9.uncu […]

Yeni Mektup Arkadaşları

Ortaokul İngilizce öğretmenlerimiz https://penfriends.cambridgeenglish.org/ sitesine üye olarak 5. sınıf öğrencilerimiz için Portekiz ve Rusya’daki okullarla mektup arkadaşlığı konusunda ortak çalışmaya başladılar. İlk mektuplar gönderildi ve okulumuz Cambridge English tarafından üç rozetle ödüllendirildi.

AFAD – AFET FARKINDALIK EĞİTİMİ

1 -7 ”Mart Deprem Haftası” etkinlikleri kapsamında AFAD tarafından ortaokul öğrencilerimize yönelik “Afet Farkındalık Eğitimi” verilmiş ve öğrencilerimizin doğal afetlere karşı bilinçli bireyler olmaları hedeflenmiştir.

Teknoloji Bağımlılığı Öğrenci Semineri

Özel Mürüvvet Evyap Okulları Bilişim Teknolojileri bölümü olarak “8-14 Mart Bilim ve Teknoloji” haftası kapsamında öğrencilerimizin teknolojiyi bilinçli kullanmaları ve teknoloji bağımlılığından uzak durmaları adına Yeşilay Teknoloji Formatörü Uzman Psikolojik Danışman Ufuk Kodaman tarafından seminer düzenlenmiştir. Seminerde öğrencilerimizin farkındalığı arttırılıp konuyla ilgili detaylı bilgi sahibi olmaları sağlanmıştır. Katkılarından dolayı Ufuk Kodaman’a teşekkür ederiz.

Bilim ve Teknoloji Haftası Kutlu Olsun!

Bilim ve Teknoloji Haftası Kutlu Olsun! Özel Mürüvvet Evyap Okulları” Bilişim Teknolojileri Bölümü” olarak 8-14 Mart Bilim ve Teknoloji Haftası kapsamında, bilim ve teknoloji alanıyla ilgili bilgi yarışması yaptık. Yarışmada, bilgisayar bilimiyle ilgili genel kültür soruları sorarak öğrencilerimizin konuyla ilgili hem bilgilerini arttırdık hem de yarışma ortamıyla eğlencemizi katladık. Bu sayede, öğrencilerimiz örtülü öğrenme yoluyla […]

Mezun Buluşması

Özel Mürüvvet Evyap Koleji 11/A sınıfı öğrencilerini rehberlik dersinde mezunlarımızla buluşturduk. Mezun buluşması konuğumuz Bezm-i Alem Üniversitesi Tıp bölümünden Nisa Özen Aydın, Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden Eyüp Bay;11/A Sınıfı öğrencilerimizle lise yaşantısı, üniversite hazırlık süreci, bu alanı neden seçtiği, üniversite hayatı gibi konularda deneyimlerini paylaştılar. Öğrencinin kendini tanıması, yeteneklerinin farkında olması, neye ilgi […]

Üsküdar Üniversitesi 7. Bilim ve Fikir Festivali

Üsküdar Üniversitesi 7. Bilim ve Fikir Festivali Özel Mürüvvet Evyap Koleji ve Fen Lisesi öğrencilerinden Beha Ulaş Karakişi ve Ozan Kutlar’ın hazırladığı Fizik, Sağlık ve Kodlama disiplinlerini içeren ‘UV den Kaçma Yararlan’ isimli proje Üsküdar Üniversitesi 7. Bilim ve Fikir festivalinde, Sağlık Bilimleri alanında finalist olmuşlardır. Öğrencilerimizi başarılarından dolayı tebrik ederiz.

Bilim ve Teknoloji Haftası Kutlu Olsun!

Özel Mürüvvet Evyap Okulları” Bilişim Teknolojileri Bölümü” olarak 8-14 Mart Bilim ve Teknoloji Haftası kapsamında, bilim ve teknoloji alanıyla ilgili bilgi yarışması yaptık. Yarışmada, bilgisayar bilimiyle ilgili genel kültür soruları sorarak öğrencilerimizinkonuyla ilgili hem bilgilerini arttırdık hem de yarışma ortamıyla eğlencemizi katladık. Bu sayede, öğrencilerimiz örtülü öğrenme yoluyla farkında olmadıkları konular hakkında da bilgi edindiler. […]

INTERNATIONAL DAY OF MATHEMATICS SİTESİNDE YERİMİZİ ALDIK

Mürüvvet Evyap Ortaokul Matematik Zümresinin hazırladığı ‘Dünya Matematik Günü’ etkinlikleri International Day Of Mathematics sitesinde yerini aldı. Dünya Matematik Günü kutlamaları “A Better World With Math!” teması ile tüm dünya ile aynı anda EVYAP’ta… #idm314 #MathematicsForABetterWorld

Kültürel Yemekler Hakkında Araştırma

İlkokul 3. sınıf öğrencilerimiz İngilizce dersinde seçtikleri bir ülkenin kültürel yemeği hakkında araştırma yapıp, kendi cümleleriyle sunumlarını hazırladılar. Sonrasında online sınıf ortamında sunumlarını gerçekleştirdiler.

eTwinning SDG 2030

eTwinning; Avrupa’daki okullar ile iletişim kurmak, iş birliği yapmak, projeler geliştirmek ve paylaşmak için oluşturulmuş bir topluluktur. Öğretmen ve öğrenci gelişimlerini önemsemekten ve bu topluluğun bir parçası olmaktan gurur duymaktayız. Ortaokul İspanyolca Öğretmenimiz FATMA SEMA BARTINLI proje ortağı olarak katıldığı SDG 2030 projesinde Uluslararası Proje Kayıt Belgesini edinmiştir. Bu süreçte 5, 6 ve 7.sınıf öğrencilerimizin […]

Eğlenceli Bilim Dersinde Kendi Kanımızı İnceledik

6.sınıf öğrencilerimizle “Eğlenceli Bilim Etkinlikleri” kapsamında kendi kanımızı inceledik. Gıda boyası ve çeşitli malzemeler kullanarak kanımızın yapısındaki hücreleri ve kan plazmasında yer alan bileşenleri gözlemledik.

URFODU XVII. ULUSLARARASI BİLİM TEMELLERİ BİLGİ YARIŞMASINA KATILDIK

Öğrencilerin sahip oldukları temel bilgi ve yeteneklerinin alanlarını geliştirmek, edindikleri becerileri göstermelerini sağlamak ve öğrencileri araştırmaya yönlendirmek amacı ile her yıl düzenlenen URFODU XVII. Uluslararası Bilim Temelleri Bilgi Yarışması’nın 1. etap sonuçları açıklandı.Yarışmaya matematik alanında katılan ortaokul öğrencilerimiz yarışmanın ilk etabını başarı ile tamamlayarak finale katılmaya hak kazandılar.Matematik öğretmenlerinin danışmanlığında 1. etabı başarı ile tamamlayan […]

ÇEVRİM İÇİ ETKİNLİK

Öğrencilerimiz ile çevrim içi etkinlikler Sosyal Bilgiler derslerinde devam ediyor. ‘’Kültür ve Miras’’ ünitesi kapsamında ortaokul 7. sınıf öğrencilerimiz, Osmanlı Devletin’ deki padişah ve sultanları tanıtarak o dönemlere ışık tuttular. Öğrencilerimiz, bu etkinlikle tarihe yolculuk yaparak geçmişi yaşayarak öğrendiler.  

SÖYLEŞİ

Özel Mürüvvet Evyap Ortaokulu öğrencileri Klinik Psikolog Merve Hacıabdurrahmanoğlu ile çevrim içi söyleşide buluştu.15 Ocak Cuma günü, Klinik Psikolog Merve Hacıabdurrahmanoğlu ‘nun katılımıyla keyifli bir söyleşi gerçekleşti. Yeşilay Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitimi kapsamında ‘’Sağlıklı Yaşam İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz? ” konulu söyleşide konuğumuz bizimle bilgi ve deneyimlerini paylaştı. Soru-cevaplar ile söyleşimiz devam etti. Keyifli söyleşinin […]

Daha İyi Bir Gelecek İçin Daha Çok Matematik, Daha Çok Tasarruf!

Özel Mürüvvet Evyap Ortaokul öğrencileri, enerji verimliliğine ve tasarrufuna dikkat çekmek için Enerji Tasarrufu Haftası’nı çeşitli etkinlikler hazırlayarak ve farkındalık sağlayarak kutladı. Öğrencilerimiz, enerjinin hayatımızın her alanında çok önemli bir yere sahip olduğunu ve enerji elde edilmeden yaşamsal faaliyetlerimizin hiçbirini gerçekleştiremeyeceğimizi çarpıcı sayısal değerlerle sundular. Çeşitli önerilerde bulunarak kullandığımız ürünlerin daha az enerji tüketenlerini seçerek […]

Mavisel Yener ile çevrim içi söyleşide buluştuk.

7 Ocak Perşembe günü, Yazar Mavisel Yener’in katılımıyla keyifli bir söyleşi gerçekleşti.  2003yılında “TUDEM Edebiyat Ödülleri”nde birincilik ödülü alan “Mavi Zamanlar” romanının yazılma serüveni üzerine bilgiler vererek, yazar olma yolculuğundan, yazarken hangi kaynaklardan beslendiğinden bahseden Mavisel Hanım, yazar olmak isteyen öğrencilerimize çeşitli tavsiyelerde bulundu; öğrencilerimizin sorularını tek tek yanıtladı. Keyifli bir söyleşinin ardından okumanın ve […]

Mürüvvet Evyap Koleji ve Fen Lisesi olarak mezun ettiğimiz öğrencilerimizle bağımızı hiç koparmadık.

Aramızdaki bu bağı daha da kuvvetlendirmek, birlikteliğimizi çoğaltmak, zenginleştirmek, güzel ve anlamlı işlerde yol almak için 2021 yılında Mezunlar Derneğimizikuruyoruz. Mezunlar Derneği çatısı altında tüm mezunlarımızlabuluşmak isteriz. Siz değerli mezunlarımıza ulaşmak için,*Mezuniyet dönemi *Ad *Soyad * GSM numaranızımelmed@evyapokullari.k12.tradresine e-posta gönderebilirsiniz.

“Fark Yaratan Kaşifler”

“Bilim Kahramanları Derneği’nin düzenlediği, ilkokul ve ortaokul öğrencilerimizden oluşan takımımız MEKBUILDERS ile katıldığımız 2019 – 2020 Boomtown Build /  Yeni Şehrin Mühendisleri çevrimiçi fuarında “Fark Yaratan Kaşifler” ödülünü kazandık. Sezon teması kapsamında; Kalabalıklaşan şehirlerde herkes için erişilebilir, hep birlikte çalışacağımız ve yaşayacağımız yeni bir binayı tasarladık. Lego modelimizi inşa ettik ve takım çalışması ile konuya uygun çözümler ürettik. Takım […]

Aydın Ilgaz Söyleşisi

Ünlü yazar Rıfat Ilgaz’ın oğlu Aydın Ilgaz okulumuz öğrencileriyle bir araya geldi. Online sistemde gerçekleştirilen söyleşide 10 ve 11. sınıf öğrencilerimiz Rıfat Ilgaz’ı, oğlu Aydın Ilgaz’dan dinlediler.Babasına dair anılarını ve yazarın düşünce dünyasını öğrencilerimizle paylaşan Aydın Ilgaz Hababam Sınıfı, Sarı Yazma, Karartma Geceleri kitaplarıyla ilgili sorulan soruları da cevapladı. Tüm içtenliği ve samimiyetiyle öğrencilerimize hayata, başarıya, doğru ve […]

“Hayatın hakkını veren cocuklar yetiştirmek” Prof. Dr. Acar Baltaş

Prof.Dr.Acar Baltaş ile okulumuzun düzenlediği online seminerde bir araya geldik. Prof. Dr. Acar Baltaş öğrencilerimize  ve okul topluluğumuza ”Hayatın Hakkını Veren Çocuklar Yetiştirmek” isimli bir seminer gerçekleştirdi. Katılımda bulunan velilerimize, okul topluluğumuza ve Prof.Dr.Acar Baltaş’a teşekkür ederiz.

”Kariyer Günleri” Prof.Dr.Muhammed Şahin

Özel Mürüvvet Evyap Koleji ve Fen Lisesi olarak ”Kariyer Günleri” programımız kapsamında Mef Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin’i konuk ettik. Prof. Dr. Muhammed Şahin 10,11ve 12. sınıf öğrencilerimize ve velilerimize ”Değişen Gelecek ve Kariyer Planlama” isimli bir seminer gerçekleştirdi. Seminerde, gelecekte mesleklerin nasıl değişeceği, bu değişimin mevcut mesleklere nasıl yansıyacağı, değişime ayak uydurmak için  öğrencilerin neler […]

Açık hava sergisi

Özel Mürüvvet Evyap Okulları tarafından Kireçburnu Muhtarlığı ile birlikte hayata geçirilen, 7/24 gezebileceğiniz CUMHURİYETİN İLKLERİ açık hava sergisi, Haydar Aliyev parkında!

Çevrimiçi Deney

7.sınıflarımızla Eğlenceli Bilim dersi kapsamında ilk deneyimizi çevrimiçi olarak gerçekleştirdik. Öğrencilerimiz uzayın derinlikleri ve  takım yıldızlar konusundaki deneyi öğretmenleri ile aynı anda evlerinden yaparak deneyin sadece laboratuvarda değil her ortamda yapılabileceğine tanık oldular. 

Sınıf başkanları toplantımızı gerçekleştirdik

Özel Mürüvvet Evyap Koleji ve Fen Lisesi olarak okul geleneğimiz olan sınıf başkanları toplantımızı gerçekleştirdik.Okul müdürümüzün de katılımıyla gerçekleştirdiğimiz toplantımızda , sınıf başkanlarımızla birlikte online eğitim sürecini değerlendirdik.Online eğitim de sınıfların ihtiyaçlarını ve öğrencilerin beklentilerini dinledik, online eğitim de sınıf kurallarını konuştuk ve yazılı sınav programının nasıl olacağına dair planlamalarımız paylaştık.Katılım gösteren sınıf başkanlarımıza teşekkür ederiz.

4. TÜBİTAK Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Avrupa Bölge Finalleri -2

14. TÜBİTAK Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Avrupa Bölge Finalleri’nde 8.sınıf öğrencilerimizden Duru Ela Büyükçetin ve İrem Altan Kimya alanında  “Kompozit Malzemelerin Nükleer Saldırılara ve Radyasyon Zırhlamaya Karşı Özelliklerinin Geliştirilmesi”adlı projeleriyle,  bugün ZOOM uygulaması üzerinden çevrimiçi ortamda jürilere sunumlarını gerçekleştirdiler. Öğrencilerimizi ve emeği geçen öğretmenlerimizi üstün gayretlerinden dolayı tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

14. TÜBİTAK Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Avrupa Bölge Finalleri

14. TÜBİTAK Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Avrupa Bölge Finallerinde Özel Mürüvvet Evyap Ortaokulunu temsil eden öğrencilerimiz Göktuğu Orkan Mete ve Mert Geriş’in Martakçı Nasuh Minyatürlerinin Günümüze Yansımaları isimli Tarih projelerinin sunumu bugün Zoom uygulaması üzerinden çevrimiçi ortamda gerçekleştirdi.

Spor Genel Kültür Bilgi Yarışması

Özel Mürüvvet Evyap Koleji ve Fen Lisesi öğrencileri pandemi sürecinde beden eğitimi derslerine online olarak devam ediyor. Geçtiğimiz hafta Beden Eğitimi öğretmenleri eşliğinde “Spor Genel Kültür Bilgi Yarışması” düzenlendi. Öğrencilerimiz sınıf içi yarışmalarda çeşitli spor branşlarındaki genel kültürlerini yarıştırken hem eğlenmiş hem de öğrenmiş oldu. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. 

9. Sınıflar okuldaydı

Özel Mürüvvet Evyap Koleji ve Fen Lisesi 9. sınıf öğrencilerimiz 23 Eylül Çarşamba günü  öğle arasını okulda geçirdi. Lise Müdürümüz Selçuk Erdem Bey’in de katıldığı toplantıda 9-C ve 9 Fen B sınıfı öğrencilerimiz sınıf öğretmenleri ile tanıştı. Ardından sınıflarını ziyaret eden öğrencilerimiz yemekhanede yemeklerini yedikten sonra okulumuzun bahçesinde derslerine giren branş öğretmenleri ile sosyal mesafe ve […]

Hedise Evyap Konferans Salonu’nda Gaziler Günü’nü kutladık.

Hedise Evyap Konferans Salonu’nda Gaziler Günü’nü Covid-19 tedbirleri kapsamında sosyal mesafe kurallarına uyarak kutladık. Gazilerimiz, şanlı tarihimizin ebedi kahramanları, ԁestansı tarihimizin уaşaуan abiԁeleri, milletimizin bağımsız olma şuurunu ԁiri tutan efsaneleri ve Türk vatanseverliğinin, Türk kahramanlığının, Türk feԁakârlığının ölümsüz ԁestanlarıԁır.   Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere bu vatan için toprağa düşen […]

1. Sınıf Öğrencilerimiz ile Buluştuk

21 Eylül’de tüm 1. Sınıf öğrencilerimizi büyük özlemle okulumuzda karşıladık. Yeni Eğitim-Öğretim yılının sağlık ve başarılarla dolu geçmesiniz diliyoruz.

Sosyal mesafeli eğitim-öğretim döneme hazırız.

İlkokul 1. Sınıflar için sosyal mesafe kurallarına uygun sınıflarımızı hazırladık, gerekli önlemleri de alarak öğrencilerimize kavuşmayı sabırsızlıkla bekliyoruz. Online olarak yürüttüğümüz oryantasyon çalışmalarımız bizleri daha da çok heyecanlandırdı. Veli ve öğrencilerimizle tanışarak uzaktan sınıf kültürü oluşturma çalışmalarımızı geride bıraktık. Bir  an önce çocuklarımızın varlığı ile okulumuzu yaşayan sınıflar haline getirmek istiyoruz. Biz hazırız, sizlerle birlikte […]

İkinci Haftanın Ardından…

Milli Eğitim Bakanlığının aldığı karar doğrultusunda, her şeyi titizlikle düşünerek hijyen, sağlık ve eğitim uygulamalarında yaptığımız hazırlıklar sonucunda Özel Mürüvvet Evyap Ortaokulu olarak 8. sınıflarımızla 31 Ağustos 2020 Pazartesi günü başladığımız yüz yüze eğitimimizde ikinci haftayı geride bıraktık. 8.sınıf öğrencilerimiz yüz yüze eğitim sürecinde alınan önlemlere, maske, mesafe ve hijyen kurallarına tam anlamıyla uyarak LGS […]

12.sınıflarla yüz yüze eğitimde

Özel Mürüvvet Evyap Koleji ve Fen Lisesi öğrencileri, 17 Ağustos 2020 tarihinde telafi eğitimine online olarak başlamıştır. 31 Ağustos 2020 tarihinden itibaren 12. sınıflarla yüz yüze eğitime geçilmiştir. Tüm tedbirler alınarak başlayan yüz yüze eğitimin ilk haftası tamamlanmıştır.

YENİ NORMAL DÖNEMDE EĞİTİM VE DAVRANIŞ BİÇİMLERİ

Özel Mürüvvet Evyap Ortaokulu Müdürü Evrim Duyum tarafından, Hedise Evyap Konferans Salonunda 8. Sınıf öğrencilerimize yönelik yeni normal dönemde eğitim ve davranışlar konusunda bilgilendirme sunumu yapıldı.

Çok Özlemişiz!

Özel Mürüvvet Evyap Ortaokulu kadrosu olarak bu sabah farklı bir heyecanla ve mutlulukla güne başladık. Pandemi dönemi koşulları nedeniyle ara verdiğimiz yüz yüze eğitime yeniden dönüş heyecanıydı bu. Bakanlığımızın verdiği izinle Anaokulu öğrencilerimizle derslik ortamında buluştuk. Bu sadece bizim heyecanımız değildi. Uzun süre birbirlerini sınıf ortamında görmeyen öğrencilerimizin de heyecanı görülmeye değerdi. Gün boyu her […]

FLL Turnuva Başarımız

Okulumuzun robotik takımı “Coders Of Evyap”, Bilim Kahramanları Derneği tarafından organize edilen “First Lego League” turnuvasına “City Shaper” temasıyla katıldı. Bu turnuvada takımımız, geliştirmiş olduğu özgün ve yenilikçi projesiyle ödül kazandı. Böylece okulumuz, FIRST tarafından organize edilen uluslararası proje yarışması “Global Innovation Award Türkiye” için adaylık biletini elde etmiş oldu. Takımımızı ve koçlarımızı tebrik eder, başarılarının devamını dileriz. @coders_of_evyap

12 Mart İstiklâl Marşı’nı En Güzel Okuma Yarışmamız

 İstiklâl Marşı’mız, ortak değerlerimizden biridir. Bizim birlikteliğimize anlam ve önem katan ulusal duygu birliğinin simgesini oluşturmaktadır. İstiklâl Marşı, bir anlamda toplumumuzun özgürlük ve ulusal egemenlik türküsüdür. Milletimizin ortak bir yürek atımıdır.   İstiklâl Marşı’mız, milletimizin zor günlerinde yüksek bir moral kaynağı olmuştur, hâlâ da olmaktadır. O, ulusal kurtuluşumuzun kutsal bir destanı olarak kabul edilmektedir. Bu sebeple […]

Tarihe Yön Veren Bilim İnsanları Etkinliğimiz

Özel Mürüvvet Evyap Fen Lisesi ve Koleji 11.sınıf öğrenci “Geçmişten Günümüze Hayatımızdaki Önemli Bilim İnsanları”nı canlandırdı. Fen bilimleri zümresinin bu yıl dördüncüsünü gerçekleştirdiği etkinlikte; çalışmaları ve buluşları ile bilim tarihine yön veren, kendi alanlarına yaptıkları çok önemli katkılarla tanınan 6 bilim insanı: Louis Pasteur, Isaac Newton, Nikola Tesla, Dmitriy Mendeleyev, Amedeo Avogadro ve Rosalind Franklin 11.sınıf öğrencileri 5.sınıf öğrencilerine canlandırdı. Kendi derslerinde bilim insanlarını tanıyıp öğrenen 5. sınıf öğrencileri, sınıflarına gelen 11.sınıf öğrencilerini merakla izleyip […]

Görme Engelliler İçin Periyodik Tablo Projemiz Hong Kong’ta

Genç Girişimci “Mustafa Alp Dumrul” Girişimcilik Kulübü Öğrencilerimizle

Masal Abla Tiyatro Ekibi Okulumuzda

Konferans Salonumuzda ‘Masal Abla’ tiyatrosunu misafir ettik. Oyuncuların, öğrencilerimizden oluştuğu oyunun konusu, bizi tüm dünyayla buluşturan, hayallerimizin peşinden gitmeye teşvik eden, bize geçmişi ve geleceği anlatan kitaplar ve kitap sevgisinin önemi idi.  Öğrencilerimize ve Masal Abla Tiyatrosu ekibine çok teşekkür ederiz.  

Mucidim olur musun? Fen Bilimleri ve Bilişim Teknolojileri Proje Yarışması’nda Türkiye İkinciliği

İlkokul 1. ve 2. Sınıflar Futbol Hazırlık Maçı

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer lorem adipiscing elit. Praesent vestibulum molestie lacus. Aenean nonummy.

Mef Üniversitesi Rektörü

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer lorem adipiscing elit. Praesent vestibulum molestie lacus. Aenean nonummy.

Kişisel Verilerin Korunması, Gizlilik Politikası ve Çerez (Cookie) Kullanımı İlkeleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.